Šećer u krvi, poznat i kao glukoza u krvi, je nivo glukoze koja se nalazi u cirkulaciji. Glukoza je osnovni izvor energije za telo, naročito za mozak i mišiće, i u normalnim uslovima tijelo reguliše njen nivo kroz nekoliko mehanizama.

Hipoglikemija može utjecati na trudnice s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2, ali se može dogoditi i kod onih bez dijabetesa, obično nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara. Jedan od najuočljivijih simptoma hiperglikemije je jaka žeđ praćena suhim ustima. Ostali mogući pokazatelji uključuju zamagljen vid, umor, neočekivani gubitak težine i nelagodu u želucu ili mučninu.

Prema NHS-u, postoje dva glavna simptoma kojih morate biti svjesni kada koristite zahod. Visoke razine šećera u krvi dovode do oslobađanja tekućine iz vaših stanica, što posljedično povećava količinu tekućine koju vaši bubrezi trebaju obraditi, uzrokujući veću potrebu za mokrenjem. Ako se noću budite kako biste obavili nuždu, to može značiti da vaši bubrezi imaju poteškoća s izbacivanjem urina, što također može biti znak dijabetesa.

Infekcije mokraćnog sustava, koje obuhvaćaju stanja poput soora i infekcija mokraćnog mjehura, često se javljaju kod osoba s povišenom razinom šećera u krvi. Iako prepoznavanje infekcije ponekad može biti izazovno, postoje ključni znakovi na koje treba obratiti pozornost. Osjećaj pečenja tijekom mokrenja i prisutnost mutne mokraće mogu ukazivati ​​na prisutnost infekcije. Nadalje, prisutnost krvi u urinu je važan pokazatelj ovog problema, te je važno konzultirati svog liječnika ako primijetite ovaj simptom.

Što predstavlja optimalnu razinu šećera u krvi? Pojedince s dijagnosticiranim dijabetesom potičemo da prate razinu šećera u krvi, a ako imate dijabetes, kupnja kućnog uređaja za praćenje može biti održiv izbor za vas. Ovaj će vam alat pružiti prosječnu razinu šećera u krvi, koja se naziva razina HbA1c. Dok se pojedinačne razine mogu razlikovati, NHS predlaže da je za kućno praćenje zajednički cilj održavanje razine šećera u krvi između 4 do 7 mmol/l prije jela i ispod 8,5 do 9 mmol/l dva sata nakon jela.

Za procjene koje se provode svakih nekoliko mjeseci, preporučena ciljna vrijednost HbA1c je ispod 48 mmol/mol (ili 6,5% u prethodnom sustavu mjerenja). Ako ste zabrinuti u vezi sa svojim simptomima, preporučuje se da se obratite svom liječniku opće prakse. U hitnim slučajevima uvijek pozovite hitnu pomoć ili posjetite najbližu zdravstvenu ustanovu.

Glukoza dolazi iz hrane koju jedemo, a posebno iz ugljenih hidrata (poput hleba, testenine, voća, povrća i slatkiša). Kada unesemo hranu, telo razgrađuje ugljene hidrate u glukozu koja zatim ulazi u krvotok. Na osnovu toga, pankreas proizvodi hormon insulin, koji pomaže ćelijama u telu da apsorbuju glukozu i koriste je kao energiju ili je skladište u jetri i mišićima za kasniju upotrebu.

Preporučeno