U Nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o jako rijetkoj bolesti, koja je sve prisutna na ovim prostorima. Supruga od Dejana Tomaševića, vije veliku bitku sa ovom i više nego teškom bolesti…

Lupus se ubraja među najraširenije autoimune bolesti, a nastaju kako zbog vanjskih utjecaja tako i zbog nezdravog načina života. Čimbenici poput prekomjernog unosa alkohola, pušenja, zagađenja i stresa mogu igrati značajnu ulogu u nastanku ozbiljnih stanja u kojima tijelo učinkovito napada vlastite sustave. Presudno je priznati da brojne bolesti u suvremenom društvu proizlaze iz ovih štetnih navika i vanjskih čimbenika. Jelena, supruga proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića, u intervjuu za RTS-ovu emisiju “Ordinacija” ispričala je svoje iskustvo sa ovom teškom bolešću. Kao majka četvero djece, otkrila je da su se početni simptomi tegobe počeli pojavljivati ​​suptilno i lako su se zanemarivali prije desetljeća.

Nesvjesna izazova koji joj predstoje, Jelena je nakon rođenja četvrtog djeteta primijetila oteklinu na jednom prstu, koja se sutradan proširila i na drugi prst. Zabrinuti zbog situacije, obratili su se liječnicima koji su proveli nekoliko testova i na kraju dijagnosticirali jelenji lupus. U tom je trenutku postala svjesna postojanja bolesti. Jelena se prisjeća da se to dogodilo dok su bili u Španjolskoj. Ubrzo nakon toga, Dejan je dobio ugovor u Grčkoj, što je potaknulo njihovo preseljenje u Atenu. U Ateni je Jelena slijedila drugo mišljenje; međutim, dijagnoza je nažalost ponovno potvrđena. Poduzimala je sve mjere da izbjegne surovu stvarnost da njezin suprug nije najboljeg zdravlja. Po dolasku u Beograd doktor mi je dao procjenu mog fizičkog zdravlja.

Unatoč tome što imam 36 godina, moje je tijelo bilo usporedivo s tijelom 75-godišnjaka. Nažalost, dijagnoza se proširila i dalje od ovog nalaza; Također je utvrđeno da imam lupus, zajedno sa srodnim stanjem koje se naziva reumatoidni artritis. Tomašević govori o Jeleni, osobi koja se, unatoč zdravstvenim problemima, dosljedno suzdržavala od bilo kakvih pritužbi. Ona je neprestano bila u središtu pažnje. Ipak, po prvi put se nađe u nemogućnosti ispunjavati svoje odgovornosti zbog groznice koja traje zadnjih šest mjeseci.

Unatoč ovim poteškoćama, njezina najistaknutija osobina ostaje njezina sposobnost da nas zaštiti od svoje patnje. Naknadna otkrića pokazala su da je u svojim najizazovnijim trenucima tražila samoću, plakala i povjeravala se svojim sestrama, a sve to nastojeći nas zaštititi od svojih obiteljskih problema. Koje su manifestacije ovog stanja koje ometaju sposobnost pojedinca da obavlja rutinske aktivnosti? Prema Jeleninim riječima, prva indikacija bila je povišena tjelesna temperatura, a potom i otok. Značajan primjer ove otekline primijećen je na njezinoj ruci, koja je postala izuzetno zategnuta, crvena i potpuno nepokretna.

U razdoblju od 5 do 7 dana, oteklina se polako smanjivala, omogućujući koži da se vrati u svoje uobičajeno stanje. Unatoč tome, tijekom tog trajanja osnovne aktivnosti poput kupanja, odijevanja, pa čak i maženja i igranja s bebom bile su onemogućene. U domeni duboke privrženosti, Dejan i ja smo stvorili izvanrednu vezu, vezu kojoj nema premca. S takvim partnerom uz sebe, putovanje pred vama izgleda jasno osvijetljeno, kao da se budućnost otkriva pred vama. Unutar te jasnoće, razmišljali smo o ideji povećanja naše obitelji, pozivanja dodatne djece u naše živote.

Ideja o ograničavanju naše obitelji na jedno dijete nikada nije bila središnja točka naših rasprava; zapravo, nekoliko nas je artikuliralo težnje za obitelji koja se sastoji od petero djece. Unatoč tome, naše su namjere iznenada bile poremećene ogromnim izazovom lupusa. Duboki učinci lupusa na njezin život naveli su je da donese izazovan izbor da odustane od drugog djeteta s Dejanom, unatoč njegovoj iskrenoj želji za petim.

  • Umjesto da traže druge opcije, postigli su konsenzus da će on preuzeti ulogu njezina petog djeteta, dirljivo priznanje koje se jasno odražavalo u njezinu izrazu lica dok je artikulirala svoje misli. Napredak koji su postigli nedvojbeno je impresivan; međutim, često je upravo taj napredak ono što može stvoriti prepreke, navodeći osobu da razmišlja o tome kako najbolje upravljati okolnostima. Neugoda počinje u laktu, zatim se širi do kuka i na kraju se širi cijelim tijelom. Jedva mi pada na pamet mogućnost izostanka s značajnih događaja kao što su Manjino vjenčanje, Matijin uvodni dan u školu ili Kićina matura.

Osjećam se kao da sam obavijen nepovoljnim energijama, samo radi vlastitog iskustva. Usred prevladavajućeg očaja, tračak nade javlja se sa svakom prolivenom suzom i svakim razmijenjenim zagrljajem. U takvim slučajevima podsjećam se na svoju otpornost afirmacijom: “Možeš ovo prevladati.” Duboko Jelenino otkriće zaprepastilo je sve u studiju.

Uz svoju formalnu terapiju, težila je duhovnom iscjeljivanju, koje je, u kombinaciji s ogromnom ljubavlju i podrškom njezine obitelji, bilo ključno za njezin oporavak tijekom ovog teškog razdoblja. Iako se rjeđe opaža, mozak, crijeva i pluća također mogu biti pogođeni. Nastanak lupusa oblikuje više čimbenika, a pojedinci koji posjeduju genetsku predispoziciju posebno su osjetljivi na njegovu manifestaciju. Infekcije su prepoznate kao mogući katalizatori za lupus kod ovih osjetljivih osoba. Nadalje, na razvoj lupusa mogu utjecati elementi kao što su trauma, visoka razina stresa, specifični lijekovi, izloženost sunčevoj svjetlosti, pa čak i onečišćenje okoliša.

Preporučeno