Vladeta Jerotić, poznati srpski psihijatar i pisac, ostavio je snažan utisak u mnogim oblastima svojim radom i znanjem. Diplomirao je medicinu, a zatim se posvetio psihijatriji, gde je postao cenjen zbog svoje stručnosti i brige prema pacijentima. Bio je poznat lekar i učitelj.

Bavljenja Vlade Jerotića sežu daleko izvan područja medicine, jer se posvetio istraživanju vjere i filozofije. Njegovi spisi zadiru u teme uključujući razvoj, moral, slobodu i značaj života. Čitatelji diljem svijeta bili su očarani njegovim introspektivnim uvidima i dubokom mudrošću.

  • Isticao se kao predavač, a mnogi i danas u njegovim propovijedima pronalaze inspiraciju i ohrabrenje. Pozdravljao je razgovore o životnim izazovima i motivirao pojedince da krenu na unutarnje putovanje samospoznaje. U svojim predavanjima i tekstovima često se bavio temama kao što su međuljudski odnosi, partnerstva, brak, roditeljstvo i prijateljstva.

U našoj potrazi za prijateljstvima obično ovisimo o zajedničkim interesima, dobroti drugih, zajedničkim vizijama i pouzdanosti onih koje izaberemo. Međutim, što se događa kada prijatelj istakne našu grešku? Kako ćemo na to odgovoriti?

Akademik Vladeta Jerotić jednom je primijetio: „Tražite osobe koje će pošteno kritizirati i podijeliti spoznaje koje će vas zaprepastiti, natjerati vas da odgovorite s: ‘Hvala, u pravu ste, a ja ću razmisliti kako to riješiti. ‘Unutar toga skrivena je mjera prijateljstva. Autentičan prijatelj utjelovljuje iskrenost, a u takvom odnosu nema fasada i laži. Kako ističe glasoviti Jerotić, „od neprijatelja učimo, a ne od prijatelja.

  • “Nemamo nikakav interes slušati naše protivnike.” To je nešto što ste odavno prepoznali: dobivamo uvide od naših neprijatelja, a ne od naših saveznika. Dakle, tko se kvalificira kao vaš saveznik? Saveznik je netko tko vas privatno pita: “Što vas je navelo da to kažete jučer?” ili “Što vas je navelo da se tako ponašate?” Nakon što je na trenutak razmislio, ovaj bi prijatelj mogao odgovoriti: “U pravu si, draga moja.

Beskrajno sam ti zahvalan.” Nasuprot tome, ako su samo lažni prijatelji, mogli bi izjaviti: “Trebao si to i meni reći! Od danas pa nadalje, nisi mi više prijatelj.” Ovo služi kao pravi test prijateljstva. Poslušajte što prijatelj ima za reći, ako ima hrabrosti progovoriti. Pravi prijatelj često oklijeva izravno podijeliti istinu, bojeći se gubitka veze. Stoga možemo od svojih neprijatelja dobiti neka iskrena razmišljanja o sebi. Naravno, ova povratna informacija može biti malo pretjerana, ali je razumljiva”, zaključio je.

BONUS TEKST:

Rukola (Eruca vesicaria) je lisnato povrće koje potiče iz Mediterana, a poznata je po svom prepoznatljivom, blago gorkom i pikantnom ukusu. Njeni tanki, nazubljeni listovi često se koriste u salatama, a sve češće postaje popularan dodatak jelima poput testenina, pica, pa čak i smoothieja. U prošlosti se rukola smatrala začinskom biljkom, ali je danas uobičajena komponenta u svakodnevnoj ishrani.

Ova biljka je vrlo hranljiva i bogata vitaminima, posebno vitaminima A, C i K, kao i mineralima poput kalcijuma, magnezijuma i gvožđa. Ovi hranljivi sastojci pomažu u očuvanju zdravlja kostiju, poboljšavaju imunitet i podržavaju pravilnu funkciju krvnih sudova. Takođe, rukola sadrži antioksidanse i bioaktivne spojeve koji pomažu u borbi protiv upala i smanjenju rizika od hroničnih bolesti.

Uzgoj rukole je relativno jednostavan jer brzo raste i može uspevati u različitim klimatskim uslovima. Obično se seje u proleće i kasno leto, a može se brati nekoliko nedelja nakon sadnje. Rukola preferira sunčana mesta i dobro drenirano tlo, ali može tolerisati i blagu hladovinu.

Osim u kulinarstvu, rukola je cenjena i zbog svojih lekovitih svojstava. U narodnoj medicini koristi se za poboljšanje probave, stimulaciju apetita i kao prirodni diuretik. Njena konzumacija se preporučuje osobama koje žele poboljšati opšte zdravstveno stanje i uvrstiti više zelenog povrća u svoju ishranu.

Preporučeno