– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o ženama, koje bi trebale da poslušaju sljedeći savjet, da bi bile puno sretnije u ostatku svoga života. Koliko god one bile mudrije od muškaraca, uvijek postoji opcija da negdje i na neki način urade grešku….

Tvrdnja koja se pripisuje Sokratu sugerira da pojedinci često osjećaju da je njihova trenutna situacija nepovoljna dok vjeruju da bolje stanje postoji negdje drugdje. Ova predodžba je ukorijenjena u ljudskom inherentnom nezadovoljstvu i neumoljivoj potrazi za onim što je odsutno. Kao rezultat toga, mnogi ljudi doživljavaju nezadovoljstvo sadašnjošću, što ih tjera da traže sreću u mogućnostima koje su im nedostupne, uvjereni da tajna njihovog zadovoljstva i radosti leži u neizvjesnoj budućnosti.

  1. Slučaj prve žene direktorice marketinške agencije, koja je postigla značajan uspjeh u svojoj karijeri, ilustrira kako unutarnje ispunjenje nije osigurano bogatstvom, raskošnim životnim stilom ili materijalnim postignućima. Unatoč tome što posjeduje sve čemu mnogi teže – poput luksuznih putovanja, automobila i stanova – ona doživljava duboki osjećaj praznine koji proizlazi iz odsutnosti obiteljskog života. Njezino javno priznanje prikriva bol zbog ljubavnog neuspjeha i neostvarenu želju za stvaranjem obitelji.

Izražava da bi njezina sreća bila veća kada bi se manje usredotočila na životne zamršenosti i odlučila se za brak i majčinstvo, prihvaćajući stil života s izmijenjenim prioritetima. U svijetu koji zamišlja, sreća proizlazi iz jednostavnosti, jer bi se njezina pozornost usmjerila na brigu o djeci i ispunjavanje svakodnevnih obiteljskih obaveza. Ironija je u činjenici da mnogi pojedinci, uključujući obitelji prikazane u reklamama kojima se ona divi, vjerojatno teže životu ispunjenom putovanjima i luksuzom, poput njezine zamišljene egzistencije.

Nasuprot tome, priča o ženi koja je provela godine pokušavajući zatrudnjeti sa svojim voljenim ilustrira golemu snagu čežnje za roditeljstvom, kao i patnju koja je može pratiti. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja in vitro oplodnje, njezin liječnik joj je čak preporučio da razmisli o pronalasku novog partnera, sugerirajući potencijalnu genetsku nekompatibilnost s njezinim suprugom. Vođena intenzivnom čežnjom da postane majka, ona mijenja partnere u svojoj neumoljivoj potrazi za ovim snom.

Nakon što je konačno rodila, suočava se sa surovom stvarnošću – njezino dijete rođeno je s deformitetom, što ju je navelo da shvati da to nije radost koju je zamišljala. U trenutku povjerenja, povjerava se svojoj majci kako je njezin život odstupio od njezinih očekivanja, ostavljajući je duboko nezadovoljnom. Ova dva primjera ilustriraju univerzalnu sklonost među ljudima da traže ono što im nedostaje.

Jedna žena čezne za životom ispunjenim obitelji i jednostavnošću, dok se druga odriče stabilnosti i ljubavi u svojoj potrazi da postane majka, samo da bi shvatila da joj ta čežnja nije dala mir koji je tražila. Unatoč svojim različitim putovima, obje žene doživljavaju isti unutarnji sukob – jurnjavu za nečim za što vjeruju da će dovesti do sreće, no zapravo to tek trebaju postići. Sokratovi uvidi o sreći nude značajnu pouku. On sugerira da je potraga za srećom sama po sebi paradoksalna – što je više jurimo, to nam ona više izmiče.

Prema Sokratu, prava sreća ne leži u žudnji za onim što nam nedostaje, već u prihvaćanju trenutnih okolnosti. Njegova ključna poruka naglašava da umjesto neprestanog traženja idealizirane verzije sreće, trebamo zastati, razmisliti o svojim životima i priznati da sreća možda već postoji u onome što posjedujemo, što je stvarnost koju često zanemarujemo zbog naše fiksacije na neispunjene želje. Zaključak je da sreća ne ovisi samo o značajnim postignućima, imetku ili postizanju određenih životnih ciljeva. Umjesto toga, često se nalazi mnogo bliže nego što smo svjesni, ugniježđeno unutar jednostavnih trenutaka, u rutinskim aspektima života, iu našoj sposobnosti da prepoznamo i cijenimo ono što smo već primili.

Preporučeno