– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o Zlatanu Ibrahimoviću, koji je ubjedljivo najbolji nogometaš sa ovih prostora. Podsjećamo, otac mu je iz Bijeljine, dok je majka iz Hrvatske, ali su se razveli još dok je Zlatan bio mali. 

Zlatan Ibrahimović nedavno je završio svoju zapaženu nogometnu karijeru, koja je kulminirala u posljednjoj utakmici za Švedsku protiv reprezentacije Srbije. Odvijajući se neposredno prije Europskog prvenstva, ova utakmica označava kraj Ibrahimovićeva puta, tijekom kojeg je uspostavio impresivno nasljeđe s preko 500 golova u karijeri. Trenutno, dok je Milan na turneji po Americi i djeluje kao konzultant za vlasnika Jerryja Cardinalea,

  • Zlatan se suočava s osjetljivim pitanjem religije, temom koja je u prošlosti izazvala značajne rasprave. Zlatan, rođen od oca muslimana i majke katolkinje, često se upuštao u kontroverzne rasprave o vjeri, što je rezultiralo društvenim razdorima. U nedavnom razgovoru za “Atletiku” iskreno je iznio svoje mišljenje o vjeri. Ibrahimović je istaknuo da se ne identificira kao religiozan; umjesto toga, on svoja uvjerenja temelji na poštovanju.

Njegova tetovirana fraza, “samo mi Bog može suditi,” ne služi kao pobijanje kritike, već kao sredstvo za prenošenje njegove osobne unutarnje snage i autonomije. Priznao je dubok utjecaj gubitka njegovog brata Sapka od leukemije, događaja koji je promijenio njegov pogled na vjeru i život. U 42. godini života Sapko je preminuo, a Zlatan se osvrnuo na vrijeme kada je prepoznao izazovne okolnosti, proživljavajući osjećaj bespomoćnosti pred bratovom boli.

Tijekom druženja s bratom Zlatan je ispričao svoje osjećaje i kako se nosio s gubitkom. Pogreb je bio u skladu s muslimanskim običajima, što je duboko utjecalo na Zlatana, koji je vjerovao da je suočavanje s realnošću situacije jedini način da pronađe utjehu za sebe i svoju obitelj. Kroz ta iskustva, njegovao je filozofiju usmjerenu na to da bude potpuno angažiran u sadašnjosti i da cijeni svaki trenutak proveden s onima koje voli.

DODATNI TEKST

Dok je Uskrs poznat po svom duhovnom značenju, on skriva obilje intrigantnih kulturnih i povijesnih misterija koje su se razvijale tijekom godina. Među najzadivljujućima je izvanredna veza između Uskrsa i drevnih poganskih ceremonija. Iako su suvremeni uskrsni običaji uglavnom kršćanski, brojne tradicije vuku svoje podrijetlo od pretkršćanskih poganskih svečanosti kojima se slavila proljetna ravnodnevnica. Jaje je od davnina simbol novog života i obnove, a korijene vuče iz poganskih tradicija gdje je označavalo plodnost i oživljavanje prirode. Ova povijesna važnost razlog je zašto jaja igraju vitalnu ulogu u slavlju Uskrsa.

Praksa bojanja jaja u različite nijanse i njihovo kićenje smatra se sredstvom prenošenja radosti i optimizma zbog dolaska proljeća. Jednako je fascinantno da je Uskrs samo jedan od brojnih naziva koji se pripisuju ovom prazniku u svijetu. U Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji, na primjer, nazivaju ga “Uskrs”, vjerojatno potječući od imena anglosaksonske božice proljeća, Eostre. U međuvremenu, u regijama poput Francuske i Španjolske koriste se razna imena koja također odražavaju lokalne tradicije i povijesni kontekst.

  • Štoviše, Uskrs je povezan s nizom osebujnih tradicija i folklora. U Poljskoj se u subotu održava običaj poznat kao “Święconka” tijekom kojeg se u crkvi blagoslivljaju hrana i voda. U međuvremenu, u Švedskoj djeca oblače kostime koji podsjećaju na vještice i posjećuju domove u potrazi za slatkišima, slično načinu na koji djeca slave Noć vještica u Sjedinjenim Državama. Shodno tome, Uskrs služi ne samo kao razdoblje za duhovno pomlađivanje, već i kao slavlje živahnog i raznolikog kulturnog nasljeđa koje se proteže kroz povijest i cijeli svijet.

Preporučeno