Većina biznismena i milijardera širom svijeta su muškaci, međutim u visokom biznisu imamo i žena, koje su jako uspješne. Jeste da je njihov broj rapidno manji, ali ih ipak ima, i jednu takvu vam baš danas predstavljamo u našem članku….

Françoise Betancourt Myers, koja je u srpnju ove godine napunila 71 godinu, predstavlja prilično neupadljivu pojavu kao nasljednica L’Oreala. Malo je zanima šminkanje, sređivanje obrva, odlasci u salone za masažu ili sudjelovanje na društvenim okupljanjima. Njezin primarni fokus vrti se oko njezine obitelji, koja uključuje njezinog supruga s kojim je 40 godina i njihovo dvoje djece, Nikolasa Myersa i Jean Victor Myers.

  • Djeca Francoise Betancourt Majers sada su odrasli i odgovorni pojedinci koji rade u tvrtki svoje majke, služeći u njenom upravnom odboru, što ukazuje da će naslijediti L’Oréal. Françoise dane posvećuje sviranju klavira i skladanju opsežnih djela o grčkoj mitologiji i Bibliji, uvjerena da je tvrtka koju je naslijedila od djeda dobro zbrinuta. Sa samo 19 godina susrela je Jean-Pierrea Myersa, čiji je otac bio uključen u marketing njezine tvrtke. Od tog trenutka bila je sigurna da će joj on biti muž.

Par je izmijenio zavjete pred 9 uzvanika, a slavlje se kasnije proširilo na veće okupljanje i puno slavlja. Françoise je žena koja iskreno obožava svog muža i svoje sinove, a ta ljubav je svima dobro poznata. Elegancija gospođe Bettencourt-Mayers dijelom je rezultat njezina strogog katoličkog odgoja. Njezin suprug Jean-Pierre Myers židovski je poslovni čovjek iz Francuske i sin rabina koji je stradao u Auschwitzu. Razmijenili su zavjete u Toskani početkom travnja 1984.

  • Sinovi su im odgajani u židovskoj vjeri i tradiciji, budući da se François Bettencourt-Mayers obratio na vjeru supruga svoje supruge prije vjenčanja. Ovaj izbor može se promatrati kao izravna uvreda njezinom ocu, koji je bio autor pamfleta za antisemitsku publikaciju La Terre Française, koja je služila kao sredstvo za nacističku propagandu tijekom njemačke okupacije. Za razliku od brojnih bogatih nasljednika koji ili pasivno upravljaju svojom naslijeđenom imovinom ili je brzo troše, ona aktivno radi na povećanju svog bogatstva.

Nakon smrti svoje raskošne majke Liliane Bettencourt u rujnu 2017. u dobi od 94 godine, Françoise je naslijedila većinski udio u L’Orealu koji je tada bio procijenjen na “samo” 39,5 milijardi dolara. Danas drži 33 posto najveće kozmetičke tvrtke na svijetu, koju je 1909. godine osnovao njezin djed, Eugene Schuler, talentirani kemičar koji je u kuhinji svoje skromne dvije stvorio prvu boju za kosu bez neugodnih mirisa i iritacije kože. -soban stan u Parizu.

Šulerova unuka uključena je u poslovanje L’Oreala i kao članica uprave i kao predsjednica Uprave obiteljskog holdinga Tethys koji nadzire njezine investicije. Samo od L’Oreala svake godine dobiju preko pet milijardi eura dividende. Ona velikodušno izdvaja dio svog bogatstva u razne svrhe, pridonoseći značajne iznose znanstvenim istraživanjima, umjetničkim inicijativama i dobrotvornim organizacijama. Naime, donirala je 226 milijuna dolara za obnovu katedrale Notre Dame u Parizu. Françoise Bettencourt-Mayers jako se zanima za vezu između judaizma i kršćanstva, temu koju je istraživala u više publikacija i kao znanstvenica i kao privatna osoba. Svaki dan posvećuje nekoliko sati svojoj strasti prema sviranju klavira.

Iznad svega, ne voli eksponiranje u javnosti, što je uspijevala izbjegavati sve do 2007. godine, kada je od suda zatražila oduzimanje poslovne sposobnosti njezine majke. U tom je razdoblju Lilijan Bettencourt iznenadila javnost svojom vezom s 25 godina mlađim od nje piscem i fotografom Françoisom Banierom kojeg je od milja zvala “mon enfant chéri”. Bettencourt-Myers je tvrdila da je Banier iskoristio Lilijaninu mentalnu ranjivost kako bi izvukao gotovo milijardu dolara u gotovini, nekretninama, umjetninama i policama osiguranja u razdoblju od 20 godina.

Čak mu je poklonila otok na Sejšelima, zajedno s tri luksuzne kuće i uzletištem. U prosincu 2007., nedugo nakon što je preminuo njezin otac, Andre Bettencourt, ministar u raznim francuskim vladama, François je od sluge saznala da Lilijan namjerava imenovati Baniera kao svog nasljednika. Kao odgovor na to odlučila je intervenirati i zatražila skrbništvo nad majkom koja je bolovala od Alzheimerove bolesti. Ušao je u našu obitelj krišom, gotovo poput prevaranta, i na kraju postao pouzdani pouzdanik moje majke, naposljetku svojim ponašanjem nalikujući Rasputinu. Ograničio je moje posjete majci, a ona je udovoljila njegovoj želji.

Kad sam saznala da ga moja majka namjerava posvojiti i da mu je oporukom ostavila svu svoju imovinu, znala sam da tome moram stati na kraj. Lilijan Betencourt tužbu svoje kćeri protiv Baniera doživjela je kao osobni napad, što je dovelo do žestoke svađe s njezinim jedinim potomkom. Objavila je “nuklearni rat” svojoj kćeri, upozorivši na razbaštinjenje ako se nastavi miješati u njezine stvari. U javnosti je klevetala Francoisa i s njom prekinula sve veze. Lilijan Betenkur dočekala je kraj života u stanju potpune gluhoće i demencije, okružena svojim psima, njegovateljima i osobljem. Izgubila je sposobnost prepoznavanja ljudi oko sebe i nije se mogla sjetiti tko je Banier.

Zadnji put ga je spomenula 2012. godine odgovarajući na upite istražitelja. “Naravno, iskorištavao me u određenoj mjeri, ali to je nevažno. Priznajem njegove nedostatke, ali sam postao plijen vlastite revnosti. Ako mi je uzeo novac, to me ne smeta puno. Priznajem posljedice mog pogreške; neću se zadržavati na tome. Naposljetku, Françoise je uspjela zaštititi carstvo L’Oréal od “predatora”, a istovremeno povećati obiteljsko bogatstvo, a sve kako bi ono ostalo u krugu obitelji. Postoji nasljednik tog bogatstva, a François se za to pobrinuo.

Preporučeno