Za ovu nedjelju spremili smo vam jednu jako zanimljivu temu, a koja je usko povezana sa zdravljem. Naime, govorićemo o namirnicama, koje se uveliko prodaju u marketima, a nisu baš toliko zdravi koliko se zapravo i prikazuju….

Izbjegavajte pomfrit, hrenovke i slično jer se sastoje od lošijih vrsta mesa i opasnih sastojaka. Pretpostavit ćemo da većina vas još uvijek koristi mikrovalne pećnice, koje su inače zabranjene u nekim zemljama jer radijacija štetno mijenja hranu i stvara kancerogene tvari. Pretpostavljamo također da većina vas koristi kupovne juhe koje se lako pripremaju. Puni su opasnih sastojaka koji mogu ozbiljno naštetiti vašem zdravlju, ali mi smo lako i brzo spremni.

Nadalje, kupovne juhe, kobasice, hrenovke, pomfrit i drugo sadrže vrlo štetne sastojke među kojima je i kalijev glutamat koji šteti mozgu, srcu i općenito zdravlju. Kalijev glutamat ili E621; bijeli konzervans se koristi u velikim količinama u gotovo svim vrstama hrane. Ali da je samo meso, ne bi bio problem. Pašteta je bogata svim dijelovima životinja: kožama, kostima, papcima, hrskavicom i drugim. Više od pola pite od paštete je voda. Tu su i masnoće, kožice, razni škrobovi i začini, a o emulgatorima i drugim kemikalijama da i ne govorimo.

Za neke mesne pite jedva da je 30 posto. Sve pite su bogate solju — tim više štetne nego konzervirane u crijevima. Ali ne morate se zauvijek odreći svog favorita. Napravite ga kod kuće i tada ćete znati u što se upuštate. margarin Još jedan uobičajeni namaz, margarin, dobiva se kemijskim postupkom iz suncokretovog ulja. Visoke temperature koje se koriste u preradi ulja razgrađuju sve iz prirodnog stanja ulja u vitamine i antioksidanse i stvaraju slobodne radikale.

Slobodni radikali jako oštećuju stanice i povećavaju rizik od raka. To su za početak samo loša ulja. S druge strane, margarin se stvrdnjava dodatkom novih kemikalija u hranu. Zato je većina kruha toliko loša za vas. namazati maslacem ne margarinom. sir samci To nije čisti sir, radi se od ostataka koji ostaju nakon izrade sira. Ima samo 50% pravog sira, ostali sastojci su voda, mast, emulgatori i umjetna bojila kako bi proizvod izgledao tako dobro.

Dvostruko više soli od pravog sira. U sadržaju masti, više masne tvari od svih ostalih mliječnih proizvoda. Kravlje mlijeko i sojino mlijeko.

BONUS TEKST:

CNC operater Pita Omera Mešanovića: Kako ste došli do uzgoja superljutih papričica? Odgovor: “Pa, živim na selu.” Nakon što završi smjenu, ovaj domaćin iz Donje Međiđe kod Gradačca u susjednoj Bosni i Hercegovini kreće u baštu. Više ni ne zna točno koliko sorti paprike ima. “Samo Bog zna koliko ih imam.

Prošle godine je bilo preko 110 različitih sorti, ali to je puno posla, sve treba označiti pa sam ove sezone malo smanjio brojku na oko 80 sorti, ali sam povećali smo broj zasada“, kazao je Mešanović, koji je prije nekoliko godina sasvim slučajno krenuo u proizvodnju za Agroklub. Kaže da je jedan od njezinih festivala čilija prošle godine privukao oko 200.000 posjetitelja. Sagradio je kuću i zasadio standardno povrće koje većina kućanstava uzgaja neposredno uz nju. Onda je igrom sudbine sjeme čili papričice stiglo u Donju Međiđu. “Donio Austrijanac ovdje kao poklon za rođaka moje žene, koji je probao vidjeti radi li to kod nas.

Znaš kako je, donese ti čovjek nešto na probu, a ti nemaš pojma što”, rekao je Omer, ne baš sve. te su ga nepoznanice zaustavile. “Vraća se sa mnom na ovo putovanje, ne zna ni sortu čilija, a kamoli što sadnja sjemena podrazumijeva”, dodao je, ne zazirući od svih onih stvari koje se na početku ne znaju. Malo se popravio: obišao grupe na internetu koje okupljaju uzgajivače, povezao se i razmijenio iskustva s ljudima izvan Bosne i Hercegovine.

Njih su zanimale njihove sorte slatke paprike, a Omera čili pa su razmijenili sjemenke. Danas ima zaokruženu proizvodnju od sjemena, preko sadnica do plodova i gotovih proizvoda: suhe paprike, umaci, tinkture. “Most prodajem u BiH, preko interneta. Uradio je sve što je mogao, dostigao vrhunac, jedino što mu je preostalo naći neko ko će uzeti veću količinu, kako bi se osigurao plasman”, rekao je Mešanović, koji je ove godine posadio 1.200 sadnica. Nastavlja se…

Preporučeno