– Za danas tema koja je povezana sa pankreasom, i svim mogućim oboljenjima koja su povezani sa ovim organom. Tumor je najčešća bolest koja je pogađa, a razlog zašto se slabo detektuje jeste i njen položaj u samom tijelu….

Rak gušterače jedna je od najsmrtonosnijih bolesti i često se naziva “tihim ubojicom” zbog svojih suptilnih indikacija. Obično se ovo stanje uvlači neotkriveno sve dok ne dosegne uznapredovale faze, u kojima potpuno izlječenje više nije moguće. Ipak, slučaj Nine Kolundžije naglašava da su i kada nema vidljivih simptoma redoviti pregledi od velike važnosti. Nina Kolundžija je u srpnju 2020. na rutinskom pregledu doznala da ima tumor gušterače. Ono što njen slučaj čini posebno zanimljivim je to što niti jedan od uobičajenih tipičnih simptoma nije bio dostupan da pokaže ovu bolest. Nije osjetila niti jedan od uobičajenih simptoma raka gušterače, poput bolova u trbuhu, nadutosti, probavnih smetnji, mučnine i žgaravice.

Stoga je napravljen ultrazvuk abdomena kako bi se isključili razni drugi mogući razlozi njezinih zdravstvenih tegoba i slučajno je otkrivena cistična promjena na gušterači; kasnije histološki verificiran kao mucinozni cistični tumor — premaligni oblik tumora Nina je opisala kako je čak i njezin krvni nalaz bio izvrstan, zbog čega je bilo dvostruko teže povjeriti se ozbiljnosti situacije. S obzirom na to da su bolnice tada bile pod covid režimom, na operaciju je čekala godinu dana. Nakon operacije provela je dva tjedna u bolnici i trebalo joj je još mjesec dana da se vrati u približno stanje kao prije operacije. Njezina priča naglašava disciplinu nakon ozbiljnih medicinskih intervencija. Nove maramice prilično su rizična mjesta za alkohol! Ono što ovu priču čini još inspirativnijom je Ninina posvećenost zdravlju nakon operacije.

Promijenila je način prehrane, redovito šeće i pridržava se svih savjeta liječnika, što joj je omogućilo uspješan oporavak. Prva veća kontrola zakazana je šest mjeseci nakon operacije. Dosadašnji rezultati su dobri, što joj daje dodatnu snagu i motivaciju. Priča Nine Kolundžije podsjeća nas da treba redovito odlaziti na preglede kada se osjećamo potpuno zdravi jer ponekad najopasniji zdravstveni problemi nemaju baš jasne znakove upozorenja.

BONUS ČLANAK:

Oceanske kornjače jedne su od starijih na Zemlji, nastale su prije više od 100 milijuna godina, čak i prije izumiranja dinosaura. Postoji sedam vrsta morskih kornjača; prilagođene životu u vodi, ipak se moraju oslanjati na kopno kako bi položile jaja.

Mnogo prije nego što su se prilagodile ovim specifičnim načinima života u vodi, morske kornjače nisu samo preživjele, već su i napredovale tijekom milijuna godina evolucije – postale su jedna važna komponenta među mnogima unutar oceanskih ekosustava. Jedna od najfascinantnijih osobina morskih kornjača je kako se snalaze. Poznato je da morske kornjače koriste Zemljino magnetsko polje kao vodič, što im pomaže da poduzmu duga putovanja preko oceana (često tisućama kilometara) i vrate se na isto mjesto na plaži gdje su se izlegle da polože jaja. Ovaj fenomen znanstvenici do danas nisu u potpunosti razumjeli; međutim, oni nagađaju da su magnetoreceptori ono što to omogućuje.

Magnetoreceptori su senzori smješteni unutar tijela organizma koji percipiraju promjene u magnetizmu. Oceanski ekosustavi ovise o morskim kornjačama: zelene morske kornjače su značajne u ovom slučaju jer se hrane morskom travom, djelujući kao njegovatelji koji paze na rast i stanje trave. Sama morska trava predstavlja stanište za mnoštvo drugih morskih vrsta, uz to djeluje na stabilizaciju morskog dna i smanjenje obalne erozije. Međutim, niz prijetnji suočava se s morskim kornjačama i time ugrožava njihov opstanak u današnje vrijeme. Prije svega, onečišćenje plastikom: kornjače su često sklone konzumiranju plastičnih vrećica pod izlikom da su meduze što ozbiljno ugrožava njihovo zdravlje ili ih može odvesti u smrt.

Također, globalno zatopljenje utječe na temperaturu pijeska u kojem se izlegu jaja pa tako varira i broj spolova među bebama kornjača, imajući u vidu da temperatura određuje spol kornjača. Međutim, suočene s tim izazovima, morske su kornjače još uvijek simbol otpornosti i prilagodbe. Činjenica da su uspjeli tako dugo postojati i njihov značaj za ekosustave čini ih pravim čuvarima oceana. Zbog toga koliko su slabi, potrebno je poduzeti mjere kako bi se osigurao kontinuitet ovih zanimljivih životinja kako bi dale doprinos morskim ekosustavima. Spašavanje morskih kornjača spašava jednu vrstu i spašava dobrobit cijelog oceanskog ekosustava.

Preporučeno