Čuvena glumica Rahela Ferari ostavila je dubok trag u domaćoj kinematografiji, ali malo ljudi zna da je imala težak život pun stresa. Tokom rata, izgubila je najbliže članove porodice, a nikada nije imala decu. Takođe, nekoliko puta je menjala ime. Preminula je 1994. godine u 83. godini života.

  • Rođena je u siromašnoj židovskoj obitelji 27. kolovoza 1911. u Zemunu, kao Bela Marija Rozalija Rohel Frejnd. U jednom od intervjua mnogo godina kasnije rekla je:- Moje detinjstvo, to je Zemunska periferija. Detinstvo bez igracaka, bez nicega. Izajem na ulicu, odem do ograde, cucnem i posmatram mrave! Tu mi se razvijala mast: pričao sam priče sam sebi, izmislio u vezi onih sitnih mrava, e sada idu kući setaju trče jedu hranu i ja se igrao s njima i pravio razne prepreke za njih. Stavljam travu da im zaprska put potom napravim most ili ih skrenem na drugu stranu. Bio je to moj mali disnejsov teatar – mravi su bili moji mali glumci a ja sam bio veliki reziser.

    Preko noći se osjećala…Tijekom Drugog svjetskog rata, kako bi spasila život, morala se skrivati ​​u podrumima. Kao Židov koji je odbio nositi žutu vrpcu, ovaj bijeg je morao biti trenutan. Tako se glumica počela skrivati ​​po podrumima i tavanima na periferiji Beograda sa svojim poznanicima, prijateljima i onima koji bi je udomili, ponekad i za novac. I jedne noći sve se skoro raspalo!

    Jedne večeri, trošna kuća je razbijena. Tih dana Bela se spremala za svoj trideseti rođendan, ne sluteći da će je dočekati sijede vlasi. Noću se, zbog straha od Nijemaca, potpuno odlučila. Gestapo je pokucao na vrata Bele u Žarkovu u maskiranoj vojvođanskoj glumici Ruži. Čak i nakon višemjesečnog bijega, Bela je u tom trenutku ostala nepomična od straha. Činilo se da joj ruke i noge više ne pripadaju dok je ukočeno stajala dok su povici i kucanje odjekivali skromnom kućom s ulaznih vrata.

Trebala joj je minuta ili dvije prije nego što shvati što se zapravo događa. Dobro znajući da sada nema načina za bijeg, Bela je krenula prema vratima i otvorila ih kako bi u potpunosti popila svoj dio! A onda: stigla je neočekivana pomoć.Gestapo nije imao vremena ništa reći, a Smiljkina susjeda — jedina žena u susjedstvu koja je znala Belin pravi identitet — pojavila se niotkuda.

“Ružo, dušo reci samo da li si dobila poziv od pozorišta u Pančevu. Oni primili tebe”, uzviknu onutrila mu se u zagrljaj.Osjetivši diverziju, Bela je odigrala svoju ulogu! Počela je grliti agente, smijati se i galamiti, pozivati ​​ih u kuću, nuditi ih konjakom. “Donijeli ste mi sreću. Počastit ću vas za ovaj angažman”, rekla je zbunjenim gestapovcima. U cijeloj toj zbrci zaboravili su je legitimirati, jer je Bela krenula prema Smiljki da “ugovara zaruke”.

Sedamdesetih godina prošlog stoljeća uzela je umjetničko ime Rahela Ferrari po kojem će je pamtiti generacije obožavatelja diljem Jugoslavije. O njezinom životu, posebice u Drugom svjetskom ratu, snimljena je predstava “Rahelina kutija”.Sedamdesetih godina prošlog stoljeća uzela je umjetničko ime Rahela Ferrari po kojem će je pamtiti generacije obožavatelja diljem Jugoslavije. Predstava je nastala o njezinu životu, posebice tijekom Drugog svjetskog rata.

 

Preporučeno