Josip Broz Tito preminuo je 4. maja 1980. godine, a mnogi nisu upoznati sa detaljima njegovih poslednjih trenutaka. Njegov lični lekar, Milomir Stanković, napisao je knjigu pod nazivom “Tito između života i smrti” i u intervjuima otkrio kako su izgledali poslednji dani predsednika SFRJ, kao i njegova borba sa bolešću.

Ovo je početak svega – u Titove posljednje dane pratio ga je Stanković, koji je u prošlom intervjuu za RTS spomenuo da je on prvi postavio dijagnozu koja je na kraju dovela do Titove smrti. Zabrinut za Titovu dobrobit, Stanković je poslušao direktivu, ostavivši suprugu u Beogradu i nije je vidio pola godine zbog povjerljive misije.

  • Dodatno, iznio je i informaciju o amputaciji Titove noge, za koju tvrdi da se dogodila prekasno. Napomenuo je da su svi aspekti Titova liječenja držani u tajnosti i da se nije mogao pomiriti s njegovom dijagnozom.

“Bila je to angiopatija koja je začepila femoralnu arteriju, nepovezanu s dijabetesom, dovodeći njegovu nogu u opasnost. Osjećao sam odgovornost i znao sam da moram djelovati, pa sam ga pokušao uvjeriti da se podvrgne pregledu kod liječničke komisije”, rekao je. podsjetio, Stanković.

Tito je navodno u početku odbacio dijagnozu; međutim, kasnije je osjetio intenzivnu bol u nozi. Nakon izvjesnog uvjeravanja, dopustio je dvojici stručnjaka da procijene njegovo stanje – jedan je dolazio s istoka, a drugi sa zapada. Stanković je naveo kako su zaključili da je Tito dobrog zdravlja, ali da mu je noga prijetila potencijalnoj opasnosti. Iako nije htio razmatrati ništa osim lijekova, preporučili su mu pokušaj premosnice, upozorivši ga da će, ako ne uspije, biti potrebna amputacija.

  • Liječnik je otkrio: “Rekao nam je: ‘Ako izgubim nogu, sam ću odlučiti.’ Kad je postalo potrebno da posjeti bolnicu, sakrili smo pištolj koji je držao skriven.” Nadalje, liječnik je naglasio da mu nitko ne smije reći da je amputacija neizbježna.”Liječenje koje se pokazalo neučinkovitim produženo je bez kraja. Sve je tako trajalo dok se noga nije osušila, a kada se to dogodilo, kontaminiralo je tijelo”, naveo je.

Nakon amputacije osjećao je zadovoljstvo zbog njezinog uspjeha, no odgoda zahvata nanijela je veliki danak. Iscrpili su sve moguće metode da ga spase – davale su mu se infuzije i transfuzije. Nakon što je shvatio da su svi pokušaji propali, njegove posljednje riječi bile su: “Što je sve ovo trebalo značiti?”

Ostaje nejasno je li mislio na određene odluke koje je donio ili na liječnike koji su ga uvjeravali da će liječenje biti učinkovito. Sredinom veljače 1980. godine Tito je izgubio sposobnost govora i ušao u umjetnu komu”, ispričao je Stanković, koji je preminuo krajem 2019. godine.Tito je također poznat po svojoj burnoj romantičnoj povijesti, imao je brojne ljubavnice i do četiri žene, a najpoznatija je bila njegova četvrta i posljednja supruga, Jovanka Broz.

BONUS TEKST:

Bosiljak (Ocimum basilicum) je aromatična biljka poreklom iz Indije, koja se često koristi u kulinarstvu zbog svog intenzivnog mirisa i ukusa. Njegovi zeleni listovi su osnova mnogih jela, posebno u mediteranskoj kuhinji. Osim što je ukusan dodatak jelima, bosiljak ima i lekovita svojstva – deluje protivupalno, poboljšava varenje i jača imuni sistem. Najpoznatiji je po upotrebi u pesto sosu, a sveži listovi najbolje čuvaju svoju aromu.

 

Preporučeno