Danas je najsvetiji i najveći dan u Pravoslavnom kalendaru, a to je svakako Božić. Mi danas govorimo o nekim osobama koje su sreće našle u Srbiji, i koje su ovaj praznik prihvatile kao svoj.
Naledi Repaja, srpska šogorica iz plemena Zulu, provela je svoju prvu božićnu proslavu na selu sa suprugom Bojanom i njihovim dvoje djece. Njena hrabrost, otvorenost i istinska privrženost srpskoj kulturi i ljudima donijeli su joj veliku popularnost, čineći je simbolom povezivanja različitih kultura. Ovaj Božić, uz slavlje i tradicionalne običaje, označio je poseban trenutak u njezinu životu i životu njezine obitelji.
Od trenutka udaje za Bojana, Naledi je prihvatila srpsku kulturu i običaje kao svoje. Nakon preseljenja iz grada, obitelj je odlučila započeti novo poglavlje u selu Malo Crniće, smještenom u Braničevskom okrugu. To je okruženje gdje tradicija još uvijek ima duboke korijene, a zajednica njeguje duh zajedništva i blagdanske radosti.
Na božićno jutro, Naledi je sudjelovala u programu RTS-a uživo iz lokalne crkve, prenoseći atmosferu i radost što prvi put slavi Božić na selu. “Presretna sam što mogu podijeliti ovo iskustvo s obitelji i susjedima. Ovdje je sve tako posebno – od priprema do zajedničkog slavljenja u crkvi,” rekla je sa širokim osmijehom. S ponosom je istaknula kako su svi običaji propisno ispoštovani, uključujući postavljanje slame po crkvenom podu, što simbolizira skromnost i duhovnu obnovu.
Naledi je s veseljem podijelila trenutke priprema u kući. “Spremamo česnice, a već imamo dogovor tko će što izvući. Ali neću dopustiti da moj muž ne pronađe dukat!” našalila se. Na stolu su se našla tradicionalna jela poput sarme, janjećeg pečenja i prasetine, čime su ispunili sva očekivanja blagdanske gozbe. Uz sve to, posebnu pažnju posvećuju atmosferi – toplina doma i mirisi božićnih jela stvaraju nezaboravno iskustvo.
- Obitelj je nedavno pronašla kuću u selu koja zadovoljava sve njihove potrebe. Iako je kuća stoljećima stara, Naledi i Bojan imaju ambiciozne planove. Nakon obnove, planiraju držati domaće životinje i osigurati zdrav okoliš za svoju djecu. Naledi je s osmijehom dodala kako ne može zamisliti kuhinju bez svog “smederevca”. “S njim je sve lakše, a grah koji na njemu pripremam omiljen je svima,” istaknula je.
Osim što se prilagodila kulturi, Naledi je postala most između svog zavičaja i nove sredine. Njezino iskustvo pokazuje kako ljubav i poštovanje mogu spojiti različite svjetove. Ujedno, njezin primjer inspiracija je mnogima kako tradicija i moderni život mogu ići ruku pod ruku.
Mango – Kralj Voća i Simbol Kulture
Mango, poznat kao “kralj voća”, ima posebno mjesto među tropskim plodovima zbog svoje sočnosti, slatkoće i bogatstva okusa. Osim što je omiljeni delikates diljem svijeta, mango nosi i duboku simboliku povezanu s kulturom, tradicijom i prirodnim bogatstvom.
Porijeklom iz tropskih šuma Indijskog potkontinenta, mango je prisutan već više od 4.000 godina. U hinduističkoj tradiciji, smatra se svetim drvetom povezanim s bogovima. Njegovi listovi simboliziraju sreću i prosperitet te se koriste u religijskim ritualima.
Danas se mango uzgaja širom svijeta, a zemlje poput Indije, Tajlanda, Brazila i Meksika vodeće su u njegovoj proizvodnji. Svježi mango savršen je kao zdrava užina, dodatak salatama ili desertima, dok se njegov bogat okus koristi u raznim kulinarskim kombinacijama. Mango čatni nezaobilazan je u indijskoj kuhinji, dok je u zapadnim zemljama popularan u tortama, musovima i sladoledima.
Mango također ima značajnu ulogu u ekonomiji tropskih zemalja. Njegova proizvodnja osigurava egzistenciju mnogim poljoprivrednicima. Iako uzgoj manga nailazi na izazove poput klimatskih promjena, održivi pristupi pomažu očuvanju proizvodnje. Osim toga, mango drvo doprinosi očuvanju tla i ekosustava pružajući stanište brojnim vrstama.
Naledi Repaja, kroz svoj primjer, pokazuje kako je moguće spojiti različite svjetove i pritom očuvati ono što je najvrjednije – zajedništvo, tradiciju i prirodnu povezanost s okruženjem, baš kao što mango simbolizira radost i obilje života.