Tokom noći često se otkrivaju simptomi visokog krvnog pritiska koji su obično zanemareni, a koji mogu poslužiti kao upozorenje za pojedince da obrate pažnju. Opasnost visokog krvnog pritiska leži u njegovoj sposobnosti da postepeno ošteti arterije, čime se povećava rizik od srčanog ili moždanog udara. Zato je važno biti pažljiv prema manje poznatim simptomima koji mogu ukazivati na prisustvo ovog problema.

  • Znakovi upozorenja visokog krvnog tlaka tijekom noći uključuju hrkanje i učestalo mokrenje. Nedavna studija objavljena u Digital Medicine naglašava povećani rizik od razvoja visokog krvnog tlaka među pojedincima koji doživljavaju dugotrajne epizode hrkanja dok spavaju. Ključno je ostati svjestan drugih pokazatelja i manifestacija povezanih s ovim stanjem.

    Psihijatar i suosnivač Emoneedsa Gorav Gupta otkrio je manje poznate pokazatelje visokog krvnog tlaka koji se manifestiraju tijekom noći. Profimedia je infarkt zabilježila fotografijom. Hrkanje, osobito kada ga prati apneja za vrijeme spavanja – definirana kao povremeni zastoji u disanju – istaknuti je pokazatelj povišenog krvnog tlaka. Rezonantne vibracije odgovorne za zvuk hrkanja proizlaze iz djelomičnog začepljenja prolaza zraka, potičući tkivo grla da vibrira.

Ne samo da hrkanje kod osoba s hipertenzijom signalizira prisutnost apneje za vrijeme spavanja, već može ukazivati ​​i na moguće ograničenje protoka krvi uzrokovano suženim krvnim žilama, što je česta pojava kod osoba s visokim krvnim tlakom. Nesanica, s druge strane, može proizaći iz različitih čimbenika kao što su stres, tjeskoba ili nezdravi obrasci spavanja.

Osim toga, osobe s hipertenzijom ili visokim krvnim tlakom mogu doživjeti poremećaje u svom prirodnom ciklusu spavanja, zbog čega je teško održavati neprekinuti san. Vid također može biti pogođen, uzrokujući nemir. Ako se tijekom noći često budite ili imate nemiran san, to bi moglo ukazivati ​​na probleme povezane s hipertenzijom, jer visoki krvni tlak može poremetiti obrasce spavanja. Dodatno, pojačano mokrenje može se pojaviti na razinama višim od onoga što se smatra normalnim.

Pojava nokturije, koja se definira kao česta potreba za mokrenjem tijekom noći, potencijalno bi mogla biti znak hipertenzije. Hipertenzija ima sposobnost nepovoljnog utjecaja na bubrege, što rezultira pojačanim stvaranjem urina i većom učestalošću buđenja radi mokrenja. Osim toga, glavobolje nakon buđenja ili tijekom noćnih sati također mogu biti pokazatelj visokog krvnog tlaka. Ove glavobolje obično su najjače ujutro kao rezultat prirodnog porasta krvnog tlaka tijekom sna, koji doseže svoj vrhunac u ranim satima dana.

BONUS TEKST:
Ovdje su navedena različita medicinska stanja koja mogu dovesti do sekundarne hiperhidroze. Važno je napomenuti da je ovaj tekst objavljen 3. travnja 2024. u 11.50 sati. Kako bismo učinkovito riješili problem prekomjernog znojenja, ključno je razumjeti njegov izvor i temeljne okidače. Pretjerano znojenje ne treba promatrati kao pojedinačnu bolest, već kao stanje koje se može manifestirati zbog različitih čimbenika.

Pretjerano znojenje može se klasificirati u dvije kategorije: generalizirano i žarišno. Generalizirano znojenje javlja se po cijelom tijelu, dok je žarišno znojenje ograničeno na određena područja. Žarišno znojenje može se uočiti ispod pazuha, na dlanovima i stopalima. Može se pojaviti i na glavi i licu. Naprotiv, sekundarna hiperhidroza, koja je izazvana temeljnim stanjem, obično se predstavlja kao raširen problem koji utječe na cijelo tijelo.

Postoji više čimbenika koji mogu pridonijeti prekomjernom znojenju, uključujući probleme s funkcijom živaca, nakupljanje tekućine i poteškoće u regulaciji tjelesne temperature i metabolizma. Ovo su neki od primarnih uzroka ovog stanja. U nastavku ćete pronaći popis medicinskih stanja koja mogu dovesti do sekundarne hiperhidroze. Jedno takvo stanje je dijabetes, koji često predstavlja izazov u održavanju stabilne razine šećera u krvi.

Inzulin, hormon koji djeluje kao izvor energije, odgovoran je za prijenos glukoze, poznate i kao šećer, iz krvi u stanice uobičajenim postupkom. Nažalost, osobe s dijabetesom ili nemaju dovoljno proizvodnje inzulina da bi olakšale ovaj prijenos ili njihove stanice postaju otporne na učinke inzulina. Kao rezultat toga, dijabetes je obilježen visokim razinama šećera u krvi, što se naziva hiperglikemija.

S druge strane, oslabljena sposobnost tijela da regulira šećer u krvi može dovesti do razvoja niske razine šećera u krvi ili hipoglikemije. Dijabetes pokreće niz odgovora živčanog sustava, uključujući znojenje. Dugotrajno izlaganje visokim razinama glukoze u krvi može rezultirati oštećenjem živaca.

Oštećenje živaca koje nastaje kao posljedica dijabetesa obično se naziva dijabetička neuropatija. Infekcija i upala ovojnice srca poznata je kao endokarditis. Iako su obično krive bakterije, virusi ili gljivice također mogu biti uzrok. Jedan od uobičajenih simptoma endokarditisa je pretjerano znojenje, osobito tijekom noći.

Povišena tjelesna temperatura, koja se manifestira znojenjem, može se javiti kao posljedica infekcije, upale i odgovora imunološkog sustava. Štitnjača, smještena u prednjem dijelu vrata, ima ključnu ulogu kao endokrina žlijezda. Odgovoran je za proizvodnju hormona koji su vitalni u regulaciji važnih tjelesnih funkcija, uključujući metabolizam, disanje, otkucaje srca, tjelesnu težinu i tjelesnu temperaturu.

Preporučeno