– U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jednu jako zanimljivu ispovijest, od strane jedne žene koja je bila higijeničarka. Ovo njeno pismo oprosštanja od firme, postalo je viralno, prije svega u Srbiji. 

Tijekom mnogo godina u radnoj snazi, pojedinci se suočavaju sa širokim spektrom situacija i komuniciraju s brojnim ljudima. Jedna takva žena, nakon što je 35 godina posvetila svojoj ulozi čistačice, odlučila je svom šefu izraziti svoje mišljenje o potrebi za većim poštovanjem prema zaposlenicima svog posljednjeg dana prije odlaska u mirovinu. Ovaj hrabri čin žene koja je željela ostati bez imena zaokupio je pozornost britanske javnosti kada je njezino pismo objavljeno. Prepiska je brzo postala popularna na platformama društvenih medija. “Zdravo, moja damo. Sutra je moj posljednji dan na poslu.

Sredio sam sredstva za čišćenje za svoju zamjenu. Odlazim nakon što sam doživio vaše grubo i neljubazno postupanje prema meni, što dovoljno govori o vašem karakteru. Molim vas, imajte ovo na umu: u svijet u kojem imate izbor da budete bilo tko, izaberite da budete ljubazni”, stoji u pismu, a prenosi Mirror. Pismo koje je podijelila njezina kći sadržavalo je poruku: “Ovo je razlog zašto se divim svojoj majci. Nakon 35 godina rada kao čistačica, danas je izabrala osloboditi se svog užasnog poslodavca i svima otkriti sebe.

Uživajte u svom mirovina! Njezina objava dobila je više od 135 tisuća lajkova, a brojni pojedinci podijelili su vlastita iskustva. “Bravo za nju! Moj otac je proveo 30 godina kao školski domar i suočavao se s poniženjima od strane kolega”, napisala je jedna žena. Druga je žena komentirala: “Odrasla sam u obitelji koja mi je usadila uvjerenje da svaki posao zaslužuje poštovanje. Bilo da je netko čistačica ili vlasnik tvrtke, svaka uloga ima jednaku vrijednost i treba je tretirati s dostojanstvom. Bravo za tvoju mamu!

DODATNI TEKST

Jeste li svjesni da stabla međusobno komuniciraju putem podzemnih mreža? Ovo izvanredno otkriće naziva se “Wood Wide Web”, povlačeći usporedbu s Internetom, iako se oslanja na gljivične niti umjesto kabela. Kroz ovaj podzemni sustav koji su stvorile mikorizne gljive, drveće i biljke mogu razmjenjivati ​​bitne resurse poput vode, ugljika, dušika i raznih hranjivih tvari.

Između mikoriznih gljiva i korijenja drveća uspostavlja se simbiotski odnos. U ovoj interakciji, gljive apsorbiraju šećere i ugljik koje drvo proizvodi tijekom fotosinteze, dok stablo ima koristi od vode i minerala koje gljive preuzimaju iz tla. Međutim, situacija postaje još fascinantnija—kroz ovu mrežu, veća, starija stabla, koja se često nazivaju “stablima majkama”, sposobna su prenositi hranjive tvari na mlađe ili slabije biljke, pomažući im u preživljavanju.

Razmjena resursa nije jedina svrha ove komunikacije. Istraživači su otkrili da kada insekti ili patogeni napadnu stablo, ono može odašiljati kemijske signale kroz ovu mrežu kako bi upozorilo stabla u blizini na nadolazeću opasnost. Posljedično, zdrava stabla mogu ojačati svoje obrambene mehanizme prije vremena i pripremiti se za moguće prijetnje. Istraživanja pokazuju da stabla iste vrste pružaju veću pomoć jedno drugom nego stabla različitih vrsta, što ukazuje na oblik “obiteljske solidarnosti” među biljkama.

To omogućuje zdravim stablima da unaprijede svoje obrambene mehanizme proaktivno i spreme se za moguće prijetnje. Ovo otkriće mijenja našu percepciju prirode i šuma. Umjesto pukih sklopova zasebnih stabala, oni predstavljaju međusobno povezanu zajednicu koja skladno surađuje, komunicira i razmjenjuje resurse na način sličan ljudskim društvenim strukturama.

Preporučeno