– Taj sam se dan razbolio na poslu i bilo je jako vruće. Nakon što sam izašao s posla, odveli su me na hitnu, napravili neke pretrage i dok sam dobivao infuziju, tamo je bila mlada doktorica. Stalno je razgovarala sa mnom. , a dobro smo se poznavale, pitala sam je, ali nekako sam se izgubila u razgovoru i nekako se to sve povezalo.

Pitala me da li mi netko večeras dolazi i treba li mi nešto pošto sam pod strogom naredbom da ostanem što manje, rekao sam ne, a ona je inzistirala da me odvede kući nakon što završim s poslom i da se pobrine za mene. Moji sljedeći dani.

Bila je kod mene do 11, 12 sati, ne sjećam se više, došla je neki dan kod mene, kuhala mi je, može se reći super osoba. Razgovarali smo preko poruka i rekla je da je prehlađena i otišao sam do nje i donio joj sve što treba. Kad sam je htio poljubiti u obraz, ona me je poljubila znate gdje i tako je počela naša veza, čudna ali slatka i danas imamo tri godine. ”

BONUS TEKST:

Pčele su jedna od najvažnijih životinja na Zemlji, ne samo zbog meda koji proizvode, već i zbog ključne uloge koju imaju u oprašivanju biljaka. Bez pčela se mnoga voća i povrća ne bi mogla razmnožavati, što bi ozbiljno ugrozilo opskrbu hranom u svijetu. No, ono što posebno fascinira kod pčela je način na koji je organiziran njihov društveni život, koji umnogome podsjeća na savršeno funkcioniranje složenih gradova.

Vođa svake košnice je matica, koja je jedina plodna ženka. Njezin zadatak je polaganje jaja i održavanje veličine kolonije. Matica živi tri do pet godina i može položiti do 2000 jaja dnevno. Unatoč svojoj dominantnoj ulozi, ona ne upravlja izravno kolonijom, već pčele radilice obavljaju sav posao u košnici.

Mravi radilice zapravo su sterilne ženke koje obavljaju razne poslove od kojih ovisi ne samo opstanak kolonije, već i njezina učinkovitost. Jedna od zanimljivih činjenica je da pčele radilice ne dobivaju zadatke nasumično, već im se poslovi mijenjaju kako stare. Mlade pčele najprije čiste ćelije košnice, zatim hrane ličinke, prave vosak i održavaju košnicu, dok starije pčele izlaze van u potragu za nektarom i peludi. Na taj način svaka pčela prolazi kroz određene faze svog života i na različite načine doprinosi društvu.

Još jedan zanimljiv aspekt je kako pčele komuniciraju. Kada pčela pronađe bogat izvor hrane, vraća se u košnicu i izvodi poseban “ples” koji se zove drift dance. Ovaj ples pomaže drugim pčelama da odrede točnu lokaciju izvora nektara u odnosu na sunce i košnicu. Pokreti pčela, smjer u kojem se okreću i intenzitet njihovog plesa daju precizne koordinate gdje se nalazi hrana.

Osim toga, pčele su poznate i po svojoj odanosti svojoj košnici. Kada je kolonija u opasnosti, pčele radilice će se nedvojbeno žrtvovati kako bi je zaštitile, čak i ako to znači umiranje nakon uboda. Zbog svoje složene društvene strukture, radne etike i komunikacijskih vještina, pčele su postale simbol organiziranosti i marljivog rada. Ova nas fascinantna stvorenja ne prestaju zadivljivati, a njihove pažljivo organizirane zajednice ključne su za njihov i naš opstanak.

Preporučeno