– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o najpopularnijem jelu na Balkanu, a to je pasulj ili grah. Može se praviti na jako puno načina, ali je kuvan na gusto, ipak najukusniji…..

Grah je omiljena namirnica koja se može čuvati u smočnici dulje vrijeme, a lako može poslužiti kao ukusan obrok za cijelu obitelj, obično kuhan u najvećem dostupnom loncu ili pladnju. Grah nudi niz zdravstvenih dobrobiti, a iznenađujuće, voda koja se koristi za njegovo kuhanje može biti vrlo učinkovita za čišćenje kućanstva. Nakon kupnje graha i njegovog donošenja u kuhinju, uobičajena praksa je namakanje i naknadno kuhanje u početnoj vodi, koja se u pravilu baca.

Ovo je značajna pogreška! Iako je ova voda neprikladna za konzumaciju, pokazala se vrlo učinkovitom za čišćenje kućanstva, posebice staklenih površina. Spojevi koje ljuske graha oslobađaju u vodu doprinose održavanju prozora, ogledala i staklenog posuđa čišćima nego što su ikada bili. Pomiješajte ga s vrućom vodom i prenesite otopinu u bocu s raspršivačem. Zatim nanesite smjesu na staklenu površinu i obrišite je. Ako želite dezinficirati površinu, u smjesu možete dodati i malo alkoholnog octa. Da bi vaše ogledalo, prozor ili staklo zasjali, sve što trebate su grah, lonac i malo dobre volje.

BONUS:

Gavez je izvanredna biljka koja čini “čuda” za naše dobro. Njegove mogućnosti uključuju sljedeće: U proljeće se savjetuje konzumacija svježih listova i cvjetova za jačanje cjelokupnog zdravlja i jačanje imunološkog sustava. Gavez, biljka za koju se povijesno smatralo da pomaže kod niza zdravstvenih problema, ističe se kao jedino prirodno rješenje za liječenje čukljeva i deformiteta palca.

Uspijeva na vlažnom tlu u blizini potoka i na vlažnim travnjacima unutar nizinskih šumskih područja. Biljni lijek gavez je koristan za liječenje stanja kao što su psorijaza, proširene vene, abnormalnosti palca, uganuća i iščašenja, reumatizam i artritis, bol u leđima, rane, prijelomi, krvarenja, otekline, ogrebotine, perut i giht. Tinktura gaveza koristi se za rješavanje kožnih problema i stanja, jer može učinkovito potaknuti regeneraciju epitelnih stanica kože u borbi protiv starenja i bora. U proljeće se predlažu svježi listovi i cvjetovi kao hrana za jačanje cijelog organizma i jačanje imuniteta.

Korijenje treba skupljati u proljeće ili ranu jesen, zatim očistiti i osušiti na sunčevoj svjetlosti ili umjetnoj toplini. Listovi i cvjetovi sakupljaju se tijekom cijele sezone cvatnje, koja traje od svibnja do kolovoza, dok se korijen bere u proljeće i kasnu jesen. Nakon što su izdubljeni, treba ih oprati, osušiti, narezati na komade i potpuno osušiti na toplom. Koji je način njegove primjene u terapiji? Od gaveza se pripremaju čajevi, melemi, kupke, tinkture i biljne kapi. Važno je izbjegavati čuvanje pripravaka ove biljke u metalnim posudama.

Oblog od gaveza Pomiješajte nekoliko žličica osušenog korijena gaveza s dovoljno vruće vode da dobijete pastu. Stavite pastu na krpu i zatim je nanesite na ranu. Uloške mijenjajte svaka dva do četiri sata. Mast napravljena od litospermuma Ovaj lijek koristi i ljudima i životinjama. Kada se odmah koristi na svježim ranama, sprječava trovanje krvi i omogućuje da čak i najteže ozljede zacijele bez ožiljaka. Za njegovu pripremu nasjeckajte četiri do šest svježe opranih korijena, kratko ih popržite u otprilike 250 g gheeja i ostavite preko noći. Sljedećeg dana procijedite i podgrijte te ocijedite kroz krpu. Odmah prebacite u čiste plastične posude i stavite ih u hladnjak. Trudnice bi trebale izbjegavati korištenje gaveza.

Preporučeno