– Ono što je jako bitno za svaku osobu, jeste dobro stanje tijelka i uma. To svakako ne možete postići da kada dođete sa posla, odmah idete u krevet, nego je najvažnije da ostanete bar malo aktivni. Danas govorimo o prevenciji srca kroz fizičku aktivnost….

Dr. Bubnovsky tvrdi da bolest nije samo fizički iscrpljujuća, već i financijski iscrpljujuća jer, prema njemu, osoba pod vremenskim uvjetima ne radi za svoje dobro, već za lijekove. Prestati vježbati znači odlučiti ostarjeti puno prije vremena i biti umirovljen do četrdeset pete godine. Zbog nemara tijelo prolazi kroz degeneraciju, ne samo zato što su nečijem životu dodane godine. Srce – ta velika pumpa – distribuira krv u noge (velika cirkulacija), a zatim u mozak (mala cirkulacija) prije nego što preokrene svoj tok natrag prema srcu dok prkosi gravitaciji kako bi se uzdigla iz nogu natrag. Pomažući u tom procesu, vene pomažu u vraćanju krvi u srce čija brzina ovisi o stanju mišića nogu: stoga optimalno funkcioniranje srca zahtijeva dobro održavanje mišića nogu.

Čučnjevi su ultimativna vježba. Ovaj liječnik savjetuje uključivanje svakodnevnog čučnja kako biste imali jake mišiće nogu i zdrave krvne žile. To je zato što slabe noge mogu značiti slabo srce, stoga bi izvođenje čučnjeva poboljšalo cirkulaciju krvi prema srcu, a time i cjelokupno zdravlje kardiovaskularnog sustava. Tijekom čučnjeva, ne zaboravite izdahnuti i govoriti “haaaa” dulje vrijeme: ovaj će izdah osloboditi vaše tijelo od negativne energije koja je možda zarobljena u njemu. Prvih nekoliko dana, inače zdravoj osobi preporučuje se napraviti tri serije od deset čučnjeva.

Ne biste se trebali previše gurati kada počnete raditi čučnjeve. Idite polako i dodajte ovu vježbu postupno u svoju svakodnevnu praksu; izbjegnite iskušenje da počnete s previše čučnjeva odjednom. Izvodite čučnjeve u različitim intervalima tijekom dana, dijeleći ih u tri serije po deset, ukupno trideset čučnjeva. Povećajte broj kako se naviknete, uvijek slušajući svoje tijelo. Čučnjevi su bitna vježba za osobe koje dugo vremena sjede. Ovi posebni treninzi mogu zamijeniti aktivnosti kao što su hodanje, plivanje, trčanje, pa čak i planinarenje.

BONUS TEKST:

U današnjem svjetskom poretku tehnologija je postala sastavni dio naših života. U rasponu od pametnih mobitela do pametnih domova, svaka tehnološka inovacija koja se pojavi nastavlja transformirati načine i načine na koje obavljamo svoje dnevne aktivnosti, sudjelujemo u ekonomskoj proizvodnji i odnosima s drugima u društvu. Iako tehnologija dolazi s bezbrojnim prednostima i prilikama, ona također donosi izazove i zagonetke s kojima se moramo uhvatiti u koštac. Tehnologija je pojačivač produktivnosti i učinkovitosti.

To postiže tako što nas oprema pametnim alatima plus softverom za upravljanje projektima i komunikacijskim platformama koje nas u konačnici čine bržim i inteligentnijim. Ovo je posebno važno u trenutnom svjetskom gospodarstvu, gdje brzina – više nego išta drugo – definira pobjedu. Također omogućuje izvrsniju interakciju s drugim ljudima. Putem društvenih mreža, videopoziva i poruka možemo ostati povezani sa svojim prijateljima, obitelji i suradnicima iz cijelog svijeta. To nam omogućuje da komuniciramo iskustva plus ideje, kao i osjećaje na načine koji prije nisu bili mogući. Štoviše, tehnologija u velikoj mjeri utječe na naše zdravlje i dobrobit.

Aplikacije za praćenje vašeg fizičkog stanja, cyber predavanja o zdravom načinu života i telemedicina olakšavaju nam brigu o sebi i pristup zdravstvenoj zaštiti. Ipak, s druge strane, postoji mogućnost prevelikog korištenja tehnologije što može rezultirati problemima poput ovisnosti o internetu ili smanjenja žive komunikacije među ljudima. Štoviše, tehnološki napredak obično donosi transformacije unutar tržišta rada i nužnost stjecanja novih kompetencija. Iako automatizacija određenih poslova može dovesti do gubitka radnih mjesta u nekim sektorima, ona stvara nove izglede za posao u drugim sektorima kao što su programiranje, analiza podataka ili inženjering.

Ukratko, tehnologija je alat koji djeluje u oba smjera — ima kapacitet učiniti mnogo dobra i stvoriti mnoge prilike, ali također krije izazove i opasnosti. Kako bismo u potpunosti iskoristili dobrobiti tehnološkog napretka, moramo biti spremni ulagati u obrazovanje, sigurnost i odgovorno korištenje tehnologije kako bi tehnološki razvoj bio stvarno humanistički i služio interesima svih ljudi i društvenom skladu.

Preporučeno