Sutra je subota, dan kada je u Pravoslavnom kalendaru veliki praznik i svetac. Prije svega svi oni koji su vjernici moraju da poste, a također po mogućnosti trebalo bi se izaći i na groblje….

Prema drevnoj tradiciji, početak miholjskog ljeta obilježava se blagdanom svetog Ivana Bogoslova, koji obično karakterizira toplo vrijeme koje se zadržava barem do Mihovila 12. listopada. Na ovaj datum pravoslavna zajednica časti svetog Kirjaka pustinjaka, monaha ilustrirajući prave kršćanske kreposti. Tradicionalno se očekuje da se tog dana u kući ne rade nikakvi poslovi; međutim, aktivnosti u dvorištu i vrtu su dopuštene. Topli dani, u narodu nazvani “sirotinjsko ljeto”, prilika su za one koji zbog rada za imućne nisu uspjeli obaviti svoje poslove prije početka zime.

  • Samim time sada mogu skupljati i slagati drva za ogrjev, uređivati ​​dvorište i uređivati ​​vrt. Zbog zauzetosti svih pojedinaca na ovaj dan, nastao je konsenzus da bi organiziranje vjenčanja bilo neprimjereno. Jedina prilika za napuštanje kuće bila je sudjelovanje u “ruljama udovica”, okupljanjima na kojima se zajednica okupljala kako bi podržala ženu koja je oplakivala gubitak muža. Smatralo se da bi takva pomoć mogla dovesti do prosperiteta za sva kućanstva, jer je bilo široko mišljenje da se “dobro vraća onima koji čine dobro.

Sveti Kirjak se poštuje kao svetac zaštitnik i na ponos brojnih srpskih domaćinstava. Redovnici su ga cijenili zbog njegove uloge iscjelitelja i izvora utjehe za bolesne i ranjive, a prema predaji je navodno doživio 109 godina. Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju praznik Prepodobnog Haritona Ispovednika. Jedan građanin Ikonije, ugledan i čestit, javno je proglasio Kristovo ime, nadahnut duhom svoje sunarodnjakinje, svete Tekle Haritone.

Kako je pod carem Aurelijanom započeo žestoki progon kršćana, Hariton je odmah pozvan da se pojavi pred hegemonom. Sudac ga je uputio da poštuje bogove (tj. idole), na što je Hariton odgovorio: “Svi tvoji bogovi su poremećeni pojedinci koji su prethodno bili protjerani s neba u podzemni svijet zbog svoje oholosti. Hariton je nedvosmisleno obznanio svoju vjeru u jedinog živog Boga, Stvoritelja svega, kao i u Gospodina Isusa, Spasitelja čovječanstva.

Nakon toga, hegemon je zapovjedio da se Haritonovo tijelo istegne do te mjere da je postalo potpuno prekriveno ranama, nalikujući jednoj, neprekidnoj ozljedi. Nakon zlonamjerne smrti Aurelijana, koja se dogodila počinitelju u to vrijeme, Hariton će kasnije biti oslobođen i patnje i zatočeništva. Putovao je prema Jeruzalemu, ali je na putu postao žrtva razbojnika. Providnošću Božjom bio je oslobođen iz njihovih ruku. Ne želeći se više vratiti u Ikonij, povukao se u pustinju Faran, gdje je osnovao obitelj i okupio zajednicu redovnika.

Nakon što je toj obitelji dodijelio ustav i pokušao izbjeći javno priznanje, preselio se u drugu pustinju u blizini Jerihona, gdje će se s vremenom osnovati nova obitelj poznata kao Haritoni. Zaključno, temelj treće obitelji, poznate kao Sukijska, na grčkom Stara Lavra, preminuo je u dubokoj starosti i uzašao u slavu svoga Gospodina 28. rujna 350. godine. Posmrtni ostaci svetog Haritona pokopani su kod njegove početne obitelji. Poznat je kao autor dekreta monaškog postriga. Tom prilikom tradicionalno se izgovara molitva za otklanjanje nesreće i svih zlih utjecaja iz kuće.

Ovo je način na koji je predstavljen: Volja Sina Božjega usklađena je s voljom Oca i Duha Svetoga. Prema tome, kada Presveto Trojstvo nešto želi, to se i ostvari. Što je, dakle, želja Gospodina, Sina Božjega? Njegova želja je da se Njegovi učenici sjedine s Njim u kraljevstvu nebeskom; ovo uključuje ne samo dvanaest učenika nego i sve one, kako je rekao Gospodin, koji svojim riječima potvrđuju svoju predanost. Među vas se ubrajamo i mi, braćo moja, koji smo kršteni i primili i održali apostolsku vjeru; međutim, to ovisi o našoj postojanosti, osiguravajući da ne napustimo ovo neprocjenjivo blago svojim nedjelima, odstupanjima od vjere, grešnim nečistoćama ili bogohulnim mislima i izjavama.

Preporučeno