U Nastavku našeg današnjega članka, dotičemo se religije, te nekih stvri koje nam nikada ne bi pale na pamet. Na primjer, da li je dozvoljen odnos između osoba koje su u krvnom srodstvu, i da li treba ili ne raditi na crveno slovo….

Je li dopušteno sklapanje braka u krvnom srodstvu i na kojoj se generacijskoj razini intimni odnos među rođacima prestaje smatrati rodoskvrnućem? Srpkinja je otkrila svoju vezu s bratom, a nakon toga se raspitivala kod svećenika o mogućnosti vjenčanja. Svećenik je artikulirao crkveni stav po tom pitanju i u konačnici dao odgovor na pitanje od javnog interesa, posebice s obzirom na to da mnogi pojedinci često nisu svjesni svojih dalekih obiteljskih veza. “Umalo sam otkrila da sam u vezi s mladićem s kojim dijelim zajedničko podrijetlo. Naime, naše bake čukune rođene su braća i sestre.

  • Je li zabranjeno ostvarivati ​​vezu ili brak na toj osnovi? Poštovani očevi, brine me po ovom pitanju i željela bih znati perspektivu crkve, jer sam vjernica i to mi je od velikog značaja”, upitala je ova žena iz Srbije, nakon čega je naš svetitelj odgovorio na portalu “Tv Hram”. Raspitao se među svojim kolegama kako bi utvrdio okolnosti pod kojima je brak između krvnih srodnika dopušten, slučajeve u kojima se smatra neincestuoznim i posebne uvjete koji moraju biti zadovoljeni u takvim slučajevima.

„Propisi naše Crkve određuju da krvno srodstvo do četvrtog stupnja predstavlja neotklonivu zapreku, dok se krvno srodstvo od petog do sedmog stupnja smatra otklonjivom zaprekom za sklapanje braka. Prema tome, ako između vas postoji krvno srodstvo na petog, šestog ili sedmog stupnja, brak se može sklopiti uz posebno dopuštenje nadležnog biskupa, a biskup mu zatim daje blagoslov; su drugi uvjerljivi razlozi za poricanje”, započeo je svoj odgovor svećenik. Razina krvnog srodstva određuje se nabrajanjem generacija u lozi koja novovjenčani par povezuje s njihovim zajedničkim pretkom. “Na primjer, braća i sestre koji dijele iste roditelje klasificiraju se kao oni koji su u drugom stupnju krvnog srodstva, dok braća i sestre povezani preko strica ili tete spadaju u četvrti stupanj.

Ako postoji zajednički pradjed, odnos se identificira kao Nasuprot tome, postojanje zajedničkog pradjeda stavlja vas u osmi stupanj krvnog srodstva, što u smislu bračnih propisa ne predstavlja nikakvu zapreku; bilo kakve veze”, zaključio je svećenik. Vječna dilema s kojom se suočava naša zajednica vrti se oko radnji koje smijemo poduzimati i onih od kojih se trebamo suzdržati, osobito tijekom svetih događaja.

Pojavljuju se pitanja o prihvatljivosti bavljenja aktivnostima kao što su gledanje sporta, pranje perilice rublja, šivanje ili brisanje prašine. Naši stari su često upozoravali da je za obavljanje bilo kakvih kućanskih poslova na blagdan potrebna i domaćica. Nasuprot tome, crkva ima različito stajalište o ovom pitanju. Korisnik mreže “X” upitao je: “Ostaje mi nejasno zašto je zabranjeno raditi perilicu rublja na crveni slovni dan, a štednjak je dozvoljen. Jedan je pojedinac primijetio da to predstavlja novu kreaciju sličnu bezbrojnim drugim “tradicijama”.

Sve je to, kaže Đenović u objašnjenju za Kurir, proizašlo iz praznovjerja i nema veze s učenjem kršćanske crkve. Upotreba crvenog slova poslužila je domaćicama kao način da pronađu predah u doba bez perilica rublja i posuđa, kada se odjeća šivala ručno, a svi poslovi obavljali ručno. Važno je zapamtiti da su domaćice često imale petero ili šestero djece, a crveno slovo je simboliziralo oblik duhovne žrtve koju je žena podnijela. Episkop Gligorije pokazuje slično raspoloženje.

Česti su upiti o dopuštenosti obavljanja kućanskih poslova na crkvene blagdane. Je li prihvatljivo koristiti perilicu rublja, pospremati životni prostor ili glačati odjeću? Odgovor je potvrdan; takve aktivnosti su doista dopuštene, kako on pojašnjava i dalje razrađuje: U mnogim slučajevima, uvjerenje da se kućanski poslovi ne bi trebali obavljati crvenom tintom proizlazi iz praznovjerja, a ne iz istinskog poštovanja prema svecu ili prazniku koji se obilježava tog određenog dana.

Preporučeno