Da li je brak između krvnih srodnika dozvoljen i, ako jeste, od kog kolena se intimna veza među rođacima ne smatra incestom? Jedna Srpkinja je priznala da je u vezi sa svojim bratom i pitala sveštenika da li mogu da se venčaju. On je izneo stav crkve i konačno dao odgovor na ovo pitanje, s obzirom na to da mnogi često nisu sigurni ko su im dalji rođaci.

“Umalo sam otkrila da sam u vezi s mladićem s kojim dijelim zajedničko podrijetlo, konkretno, naše bake čukune su biološke sestre. Je li takva veza, odnosno brak, zabranjen po tom osnovu? Poštovani očevi, muči me ovu stvar i nastojim razumjeti crkvenu perspektivu, jer sam vjernik i to za mene ima veliki značaj“, upitala je ova žena iz Srbije, koja je naknadno dobila odgovor našeg svetog poslanika na portalu „Tv Hram“.

  • Raspitao se među svojim kolegama kako bi odredio okolnosti pod kojima su dopušteni brakovi između krvnih srodnika, kada se takve zajednice ne klasificiraju kao incest i koji posebni uvjeti moraju biti zadovoljeni u tim slučajevima.Ž

„Prema propisima naše Crkve, krvno srodstvo do četvrtog stupnja smatra se nepremostivom bračnom zaprekom, a krvno srodstvo od petog do sedmog stupnja ubraja se u otklonjivu zapreku. Prema tome, ako postoji obiteljska veza između vi u petom, šestom ili sedmom stupnju, brak se može odobriti uz posebnu suglasnost odgovarajućeg biskupa, a par mu podnosi zahtjev koji mu zatim predstavlja njihov svećenik; dati svoj blagoslov, osim bilo kakvih drugih razloga za odbijanje,« počeo je objašnjavati svećenik.

  • Opseg krvnog srodstva određuje se nabrajanjem generacija u lozi koja novovjenčani par povezuje s njihovim zajedničkim pretkom.”Na primjer, biološki brat ili sestra klasificirani su kao oni koji su u drugom stupnju krvnog srodstva, dok brat ili sestra po rođenom ujaku ili tetki spadaju u četvrti stupanj krvnog srodstva. Ako postoji zajednički pradjed, jedan se smatra da je u krvnom srodstvu šesti stupanj krvnog srodstva ukazuje na to da je srodstvo u osmom stupnju krvnog srodstva, što iz perspektive bračnih propisa ne predstavlja nikakvu zapreku, to je jednako nepostojanju bilo kakve obiteljske veze. “ zaključio je svećenik.

BONUS TEKST:

Kajmak je tradicionalni mliječni proizvod koji se najčešće priprema u zemljama Balkana. Dobija se od kravljeg, ovčijeg ili kozijeg mleka, a proces pripreme uključuje kuvanje mleka i njegovo skupljanje u posebne posude.

Opis i karakteristike
Kajmak ima kremastu teksturu i bogat, pun ukus. Njegova boja može varirati od bele do svetložute, u zavisnosti od vrste mleka koje se koristi i procesa pripreme.

Priprema
Da bi se dobio kajmak, sveže mleko se zagreva, a zatim se ostavlja da odstoji, kako bi se masnoća skupljala na površini. Nakon što se stvori sloj masnoće, ona se pažljivo skida i može se dalje obrađivati. Postoje različite varijante kajmaka, a neke se začinjavaju solju ili drugim začinima.

Kulinarstvo
Kajmak se često koristi kao dodatak raznim jelima, poput pita, sira, mesnih jela, ali se može jesti i samostalno, često uz hleb ili kao namaz. Popularan je i u salatama ili kao sastojak u različitim specijalitetima.

Hranljive vrednosti
Kao mliječni proizvod, kajmak je bogat izvor proteina, kalcijuma i zdravih masti. Međutim, zbog svoje masnoće, preporučuje se konzumiranje u umerenim količinama.

Kultura i tradicija
U mnogim regionima Balkana, kajmak je više od običnog mlečnog proizvoda – on je deo kulturne baštine. Često se služi na slavljima, porodičnim okupljanjima i drugim prilikama.

Kao specijalitet, kajmak uživa veliku popularnost i često se smatra delikatesom. Ako te zanimaju dodatne informacije o kajmaku ili njegovoj upotrebi, slobodno pitaj!

Preporučeno