Tiktokerka Bler, Amerikanka koja već duže vreme živi u Srbiji, deli svoja iskustva iz Beograda sa pratiocima. Jedna stvar koja ju je iznervirala zbunila je mnoge Srbe – poziv na kafu. Naime, Bler smatra da je taj običaj uvredljiv i da predstavlja manjak truda, posebno kada je u pitanju poziv na sastanak.

– Jesu li izlasci na kavi stvar u Beogradu? Raspravljajmo o tome. Prolazim i uvijek dobijem komentare domaćih ili turista koji me pitaju: ‘Lijepa si, što te dovodi u Srbiju, mogu li te izvesti negdje na kavu?’ Malo je uvredljivo. Očito mi je da su zainteresirani jer sam egzotičan, Amerikanac i stranac. ‘Amerikanci, čovječe – poziv na kavu je tako nestandardan. Kao – ona nema velika očekivanja – pozovimo je na kavu’, rekao je Blair u videu.


Pitala je Srpkinje i smatraju li to pozivom na sastanak bez truda, a ubrzo su počeli pljuštati komentari.

– Večera je preozbiljna ideja za prvi spoj.

– Idi samo na piće, to ljudi ovdje rade.

– To je ovdje normalno. Volimo popiti kavu, dobra prilika za sjesti i popričati.

– To je samo sleng, nije samo kava u pitanju – samo su neki od komentara.

BONUS TEKST:

Bosiljak (Ocimum basilicum) je višegodišnja biljka koja potiče iz tropskih delova Azije, a danas je jedna od najrasprostranjenijih i najomiljenijih začinskih biljaka u svetu. Najčešće se povezuje sa mediteranskom kuhinjom, naročito italijanskom, gde je ključni sastojak u jelima poput pesto sosa, pica i testenina. Međutim, koristi se i u azijskoj kuhinji, posebno u tajlandskim i vijetnamskim specijalitetima.

Postoji više vrsta bosiljka, uključujući slatki, limunski, ljubičasti i tajlandski bosiljak, a svaka od ovih varijanti ima svoj specifičan miris i ukus. Slatki bosiljak je najčešći u evropskoj kuhinji, dok je tajlandski bosiljak karakterističan po jačem, začinjenom ukusu.

Bosiljak je bogat antioksidansima, flavonoidima i etarskim uljima koja imaju brojne zdravstvene koristi. Osim što poboljšava imunitet, poznat je po protivupalnim, antibakterijskim i antivirusnim svojstvima. Takođe, pomaže u smanjenju stresa, poboljšava varenje i može ublažiti simptome prehlade i gripa.

U narodnoj medicini bosiljak se koristi za ublažavanje glavobolje, stresa i nesanice. Njegova esencijalna ulja često se koriste u aromaterapiji zbog njihovog smirujućeg efekta. Bosiljak se takođe smatra prirodnim sredstvom za odbijanje insekata.

Uzgoj bosiljka je jednostavan, jer voli sunčana mesta i dobro drenirano tlo. Može se gajiti i u saksijama na terasama ili prozorima. Redovno zalivanje i povremeno orezivanje omogućavaju dugotrajan prinos listova. Najbolje ga je brati pre cvetanja, jer tada listovi imaju najintenzivniji ukus i miris.

Zbog svoje svestranosti i lekovitih svojstava, bosiljak je postao neizostavan u mnogim kuhinjama i vrtovima širom sveta.

Preporučeno