Obično se nazivaju smrdljivim ili afričkim nevenom, te su biljke cijenjene zbog svoje prirode koja nije zahtjevna za održavanje i služe kao značajno poboljšanje svakog cvjetnog vrta, poput nevena. Jeste li znali da čak i nakon što im završi razdoblje cvatnje, ostaju blagotvorne u vrtu? Nakon ljetne sezone postaje ključno obnoviti tlo vrijednim hranjivim tvarima.

Postoje brojne metode da se to postigne, ali korištenje istrošenog nevena ili nevena kao zelene gnojidbe ističe se kao jedna od najučinkovitijih i jeftinijih opcija. Uz vodstvo YouTube kanala Cvet’OK naučit ćete kako pripremiti svoje cvjetnjake za nadolazeću sezonu. Mnogi ne znaju da neven može značajno oplemeniti tlo osiguravajući bogatstvo mikro i makro elemenata, uključujući dušik, fosfor i kalij.

  • Neven ne samo da opskrbljuje tlo vitalnim hranjivim tvarima, već i poboljšava njegovu strukturu, što dovodi do fleksibilnije i lakše teksture. Za korištenje ovih biljaka kao zelenog gnojiva potrebno ih je usitniti na manje komade; međutim, mogu se koristiti i cijeli izdanci. Prije sadnje nevena u vrtne gredice, važno je uzeti u obzir sljedeće: – postoje li znakovi bolesti ili su slobodni od insekata?

    Malč koji je proizveden potrebno je ravnomjerno rasporediti po gredicama. Tijekom zimskih mjeseci biljke propadaju, čime se pripremaju za nadolazeću ljetnu sezonu. Opalo lišće se također može iskoristiti. U jesen je korisno unijeti organska gnojiva u tlo, kao što je granulirani pileći gnoj, koštano brašno ili druge vrste organskih gnojiva.

Ishod će vas sigurno oduševiti. Ostaci baršuna koji se nalaze na vašem krevetu također mogu pozitivno utjecati na vaše zdravlje; imaju taj učinak. Samo ih rastavite i nanesite ulje masažom—čini čuda za ublažavanje bolova u zglobovima. Ovu “mirisnu biljku”, kako je ja nazivam, posebno će cijeniti osobe koje pate od reume ili nelagode u zglobovima i kostima, stanje koje je gotovo univerzalno među onima starijima od 60 godina.

Da biste napravili ovaj lijek, sakupite cvjetove naranče i uronite ih u obično ulje za kuhanje, koristeći omjer 1 dijela cvjetova na 3 dijela ulja. Ostavite smjesu da se strmi tri tjedna. Ovo ulje se može primijeniti za ublažavanje i masažu bolnih mišića, zglobova i kostiju. Za brže ublažavanje boli, razmislite o tome da u kupku dodate cvjetni napitak. Cvjetove naberite navečer i preko noći potopite u vodu.

  • Sljedeći dan stavite na štednjak, prokuhajte i ulijte u kadu (možete procijediti ili pomiješati s cvjetovima). To su znanje već posjedovali naši preci. Povijesno gledano, u tradicionalnoj biljnoj medicini vodeni ekstrakt cvjetova kadife koristio se kao diuretik, za poticanje znojenja i za pomoć u uklanjanju crva. Osim toga, poznato je da je čaj od kamilice učinkovit u ublažavanju proljeva i grčeva u želucu.

    Meksički Indijanci koristili su tinkture za pospješivanje laktacije kod dojilja i ublažavanje reumatskih tegoba. U Indiji se svježe iscijeđeni sok od lišća biljke koristio za liječenje ekcema. Ekstrakt kadife pospješuje metaboličke procese i jača imunološki sustav. Za poboljšanje vida također se koriste biljne infuzije. Za pripremu mješavine pomiješajte 1 čajnu žličicu zelenog čaja s 2 cvijeta nevena, 3 cvijeta kamilice, 2 lista koprive, 1 mladim listom topinambura i 2 grančice metvice u čajniku od 0,5 litara.

Započnite s ulijevanjem kipuće vode u čajnik, a zatim ga zamotajte u ručnik na trideset minuta. Tijekom dana možete uživati ​​u čaju tako da ga pomiješate s vodom u šalici. Ujutro preostalom tekućinom isperite oči. Cvjetovi baršunaste biljke poboljšavaju vid zbog sadržaja karotenoida luteina koji je neophodan za očuvanje kvalitete i jasnoće vida. Travari preporučuju konzumaciju tri svježa cvijeta dnevno tijekom mjesec dana za jačanje vidne oštrine, dok je za djecu preporučena količina ograničena na samo jedan cvijet.

Duboko disanje može poboljšati udobnost tijekom borbe s gripom i prehladom. Za pripremu stavite 5 pupoljaka baršuna u čajnik i prelijte ih kipućom vodom. Nakon što pokrijete čajnik ručnikom, ostavite ga da se namače 5 minuta. Udahnite paru iz izljeva u usta, zatim izdahnite kroz nos. Kada disanje kroz nos postane lakše, duboko udahnite kroz nos i izdahnite kroz usta. Razbolijeva se i bježi od kuće.

Foto: pixabay Moja baka često je tvrdila da ovaj cvijet ima sposobnost tjeranja bolesti i nepoželjnih izvanzemaljskih posjetitelja. Nevjerojatno, nije bila daleko od stvarnosti. Baršunaste biljke nevjerojatno su korisne za zatvorene prostore zbog svojih antibakterijskih i antivirusnih svojstava. Njihov miris učinkovito tjera muhe iz vaše sobe. Za uklanjanje ušiju jednostavno nanesite baršunasto ulje na kosu, umasirajte ga i ostavite 20 minuta.

Nakon toga, očistite kosu cvjetnom infuzijom. Ova metoda je doživjela značajan uspjeh kroz povijest! Ovo cvijeće također će se pokazati vrlo korisnim u kulinarstvu! Jestivi baršuni imaju slatki okus sličan anisu. Dodavanje šake u salatu ili umak daje jedinstveni istočnjački okus. U obalnim zemljama također se dodaju u juhe i voćne salate. Napomena: Ovaj članak nije zamjena za konvencionalno medicinsko liječenje. Uvijek potražite savjet svog liječnika i pridržavajte se njegovih smjernica ako se pojave zdravstveni problemi!

Preporučeno