U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o segmentu zdravlja, a prirodni lijekovi su definitivno najbolje riješenje za sve moguće dijagnoze….
Giht se nedvosmisleno svrstava u reumatske bolesti koje predstavljaju značajne rizike nakon postavljanja dijagnoze. Tipično, kada se pojave komplikacije, pojavljuju se dvije primarne mogućnosti. Prva opcija uključuje kiruršku intervenciju, dok druga podrazumijeva režim dugotrajnog liječenja. Uklonite mokraćnu kiselinu iz svog sustava i ublažite giht: Tri učinkovita kućna lijeka! Povišene razine mokraćne kiseline mogu dovesti do bolova u zglobovima i pojave gihta. Dolje je predstavljeno nekoliko preporuka za snižavanje koncentracije mokraćne kiseline u tijelu.
Giht se manifestira kroz epizode upale zglobova, koje su obilježene crvenilom, oteklinom i nelagodom. Ovo stanje može učiniti kretanje bolnim, često praćeno ukočenošću i oticanjem cijelog tijela. Višak mokraćne kiseline u tijelu često dovodi do stanja poznatog kao giht. Kada bubrezi ne funkcioniraju adekvatno i ne mogu izbaciti svu mokraćnu kiselinu iz sustava, taj se višak može kristalizirati i nakupiti oko zglobova, pokrećući upalni odgovor. Koje strategije postoje za uklanjanje mokraćne kiseline iz tijela? Osobe s povišenom razinom mokraćne kiseline trebale bi razmotriti promjenu svoje prehrambene prakse, stavljajući naglasak na konzumaciju svježeg voća i povrća u svojim obrocima. Povišene razine mokraćne kiseline mogu biti posljedica unosa plodova mora, mesa, alkohola i prerađenih šećera. Nužno je osigurati odgovarajuću hidrataciju unosom velikih količina vode.
Osim toga, postoje prednosti konzumiranja prirodnih sokova i biljnih čajeva. Sljedeći lijekovi su se pokazali posebno učinkovitima u eliminaciji mokraćne kiseline iz tijela: Natrijev bikarbonat – pomiješajte jednu šalicu vode s pola žličice sode bikarbone i uzimajte ovu mješavinu jednom dnevno. Osobama koje pate od gihta Steele preporučuje otapanje velike žličice sode bikarbone u šalici svježe vode. Nadalje, pijenje vode s limunom može pomoći u alkalizaciji tijela i ublažavanju raznih zdravstvenih problema, uključujući giht.
- Svakog jutra prije doručka natašte je poželjno popiti 200 ml tople vode pomiješane sa sokom od pola limuna. Slično tome, jabučni ocat potiče alkalno okruženje u tijelu. Da biste to iskoristili, potrebno je pomiješati jednu žlicu octa s 200 ml vode i uzimati ovu mješavinu dva puta dnevno – jednom prije ručka i jednom prije večere. Giht, koji se naziva i urinarni artritis, nastaje kada se jedan ili više zglobova upali zbog povišene razine mokraćne kiseline u krvotoku (hiperurikemija), što rezultira stvaranjem kristala mokraćne kiseline unutar zglobova.
Iako hiperurikemija nije kategorizirana kao bolest i može se pojaviti bez ikakvih simptoma, kristalizacija mokraćne kiseline koja je posljedica ovog stanja može dovesti do pojave gihta. Ali što je giht? Povijesno se naziva “bolest kraljeva i bogatih pojedinaca”, ovo stanje povezuje se s imućnim pojedincima koji pretjerano uživaju u hrani i piću. Napadaj gihta obično se očituje kao jaka bol koja često pogađa iznenada, zahvaćajući jedan ili više zglobova, uglavnom tijekom noći. Kako bol eskalira, zahvaćeni zglob postaje natečen, a koža iznad njega može pokazivati preosjetljivost, pokazujući crvenu ili ljubičastu nijansu, uz napetost, sjaj i toplinu.
Čak i minimalan kontakt s kožom na zahvaćenom zglobu može uzrokovati značajnu nelagodu. Uz ozbiljnu epizodu gihta, pojedinci mogu doživjeti dodatne simptome, uključujući vrućicu, zimicu, slabost i ubrzan rad srca. Tipično, početne epizode ciljaju jedan zglob i traju nekoliko dana. Manifestacije ovog stanja postupno nestaju, ostajući odsutne sve dok se ne pojavi sljedeća epizoda. Unatoč tome, u nedostatku liječenja, učestalost i trajanje ovih napada imaju tendenciju povećanja, zahvaćajući dodatne zglobove.
Giht ima sposobnost nanijeti značajna i dugotrajna oštećenja zglobova i tetiva, potencijalno rezultirajući trajnim deformacijama zglobova. Iako se većina kvržica, koje se nazivaju tofi, koje se formiraju oko zglobova i na rubovima ušiju općenito smanjuje kako se razina mokraćne kiseline u krvi smanjuje, postoje slučajevi u kojima je kirurška intervencija opravdana. Kada razmatrate izbor prehrane, ključno je dati prednost namirnicama koje se mogu konzumirati svježe i koje ne zahtijevaju daljnju pripremu.
Kod pripreme jela poželjno je jelo završiti brzo i uz minimalno vrijeme kuhanja. Preporuča se korištenje žara, roštilja ili teflonske tave, zajedno s kuhanjem u maloj količini vode ili korištenjem tehnika kuhanja na pari. Namirnice koje sadrže izrazito visok sadržaj purina uključuju iznutrice, plavu ribu poput sardina i inćuna, školjke poput škampa i dagnji, riblje konzerve, sušeno meso, mesne ekstrakte, alkohol i kvasac. Tijekom akutnog napadaja gihta bitno je u potpunosti izbjegavati ovu hranu.