BONUS TEKST
Jeste li znali da je pčela jedno od najvažnijih bića na planeti i da bez nje ljudska civilizacija ne bi mogla preživjeti duže od nekoliko godina? Mada djeluju sitno i krhko, pčele imaju nevjerovatnu ulogu u održavanju ekosistema i naše svakodnevne ishrane. Albert Ajnštajn je navodno rekao da bi ljudima ostalo samo četiri godine života ako bi pčele nestale. Zašto su one toliko važne i kakve tajne kriju?
- Prvo, pčele su glavni oprašivači biljaka. Više od 75% biljaka koje koristimo za hranu zavise od njih. Voće poput jabuka, krušaka, trešanja ili jagoda, kao i povrće poput bundeva i krastavaca, ne bi moglo postojati bez vrijednog rada ovih insekata. Jedna pčela može u jednom danu obići i do 5.000 cvjetova, a sve to radi kako bi sakupila nektar i polen, od kojeg nastaje med.
Ali pčele nisu značajne samo zbog oprašivanja. Njihov način života je prava misterija prirode. Svaka košnica je kao savršeno organizovana država sa hijerarhijom i pravilima. Na čelu je matica, jedina pčela koja polaže jaja i obezbjeđuje opstanak zajednice. Oko nje se nalaze radilice, koje čine većinu stanovnika košnice i obavljaju sve poslove – od skupljanja hrane, čuvanja ulaza, do održavanja temperature. Tu su i trutovi, čija je jedina uloga da oplođuju maticu. Nakon toga, oni uglavnom gube život.
Pčele imaju i nevjerovatnu komunikaciju. Kada radilica pronađe polje cvijeća bogato nektarom, ona se vraća u košnicu i pleše specijalni “waggle dance” (ples kolebanja). Kroz ovaj ples, ona ostalim pčelama prenosi tačne koordinate cvijeća – u kom pravcu da lete i koliko je daleko. To je kao da koriste mapu i kompas, ali u obliku plesa!
- Iako se mnogi ljudi plaše pčelinjeg uboda, važno je znati da pčele ne ubadaju bez razloga. One to rade samo kada se osjete ugroženima jer nakon uboda uglavnom uginu. Zanimljivo je da samo radilice imaju žalac, dok matica i trutovi nemaju ovu “odbrambenu opremu”.
Nažalost, broj pčela u svijetu posljednjih godina naglo opada zbog upotrebe pesticida, zagađenja i klimatskih promjena. Naučnici ovaj fenomen nazivaju “kolaps kolonija”. Ako se ovaj trend nastavi, posljedice bi bile katastrofalne – polja bi ostala neobradiva, a mnoge biljne vrste bi nestale. Zato su širom svijeta pokrenute kampanje za očuvanje pčela i podizanje svijesti o njihovoj važnosti.
Jedna od fascinantnih činjenica je da pčele proizvode med koji nikada ne može da se pokvari. U egipatskim piramidama pronađeni su ćupovi sa medom starim više hiljada godina, a koji je i dalje bio jestiv. To je jedina hrana na svijetu koja se ne kvari zahvaljujući prirodnim enzimima koje pčele dodaju tokom proizvodnje.
Pčele nas uče ne samo o prirodi, već i o radu, disciplini i zajedništvu. Njihov svijet je krhki podsjetnik koliko je sve povezano i koliko male stvari imaju ogromnu važnost. Kada sljedeći put vidite pčelu kako neumorno leti od cvijeta do cvijeta, sjetite se da ona možda obezbjeđuje vaš sljedeći zalogaj jabuke ili kašiku meda u čaju.