– Tumor na debelom crijevu je sve učestaliji u cijelom svijetu, a stopa smrtnosti od ove bolesti je sve veća i veća. Mi danas govorimo o tome, kako se protektovati od ove bolesti kroz samu ishranu i namirnice…..

Probavni sustav, prema riječima dr. Morane Brkljačić za dnveno.hr, ima ključnu funkciju izvlačenja važnih nutrijenata: vitamina i minerala (kasnije se izlučuju), ugljikohidrata (također kasnije izlučuju), masti, proteina (također se izlučuju ekstrahiran kasnije), i vodu iz unesene hrane dok u isto vrijeme zadržava otpadne tvari dok se ne mogu eliminirati iz tijela. Ovaj zamršeni sustav ne sastoji se samo od jednjaka i želuca, već i od tankog i debelog crijeva. Anatomski gledano, crijeva se mogu podijeliti u dva primarna dijela. To su tanko crijevo, koje uključuje duodenum, jejunum i ileum, te debelo crijevo (dalje podijeljeno na cekum, debelo crijevo — koje pak uključuje uzlazni, poprečni, silazni i sigmoidni dio debelog crijeva — rektum i analni kanal ).

  • Tanko crijevo je dugo oko 7 metara, a debelo oko 1,5 metar. Svaki segment obaju crijeva ima različite strukturne karakteristike i specifične funkcije koje treba ispuniti. S druge strane, tanko crijevo se sastoji od tri dijela. Duodenum, dugačak 30 cm (otprilike širine dvanaest palaca; otuda mu i naziv), mjesto je gdje se miješaju probavne tekućine žuči i gušterače te žuč iz žučnog mjehura. Sljedeći je jejunum, u rasponu od 2 do 8 metara, koji nosi hranu koja je potpuno razgrađena. Na latinskom, jejunum znači prazan, budući da je ovaj dio crijeva obično prazan; hrana prolazi izravno u njega. Posljednji je ileum (oko 4 metra) odgovoran za unos probavljenih hranjivih tvari u krvotok.

Tanko crijevo je vitalni dio probavnog sustava koji konačno uzima prerađenu hranu i pretvara je u takav tekući oblik, omogućavajući joj da se apsorbira u krvotok. Kod osoba starijih od pet godina, duljina tankog crijeva je oko 5-6 metara. Nakon što se hrana djelomično probavi u želucu, ona prelazi u prvi dio tankog crijeva koji se naziva dvanaesnik prije nego što kasnije pređe u debelo crijevo. Kretanje hrane kroz tijelo je olakšano mišićnim kontrakcijama koje se nazivaju peristaltika.

Dok se pepsin aktivira u kiselom okruženju koje stvara klorovodična kiselina izlučena u vašem želucu i najbolje djeluje pri pH vrijednostima od 2-3, tripsin najbolje djeluje u alkalnim uvjetima koje stvara natrijev bikarbonat iz soka gušterače, a druge crijevne proteaze najbolje djeluju pri pH u rasponu između 7–9 (neutralno-osnovno). Proteini započinju probavu u našem želucu (otprilike 10% dovršenosti tamo), a zatim završavaju u našim tankim crijevima—tu se počinju probavljati i masti.

  • U suprotnom bi većina kemijskih reakcija bila otežana zbog neprikladnih količina infuzije za proteolitičke enzime. Do tog vremena sve što se prenosi prema nižim dijelovima postalo je kiselije jer će se više ugljikohidrata razgraditi; upamtite da ptijalin dobro funkcionira kada su prisutni škrobovi, pa sada kada postoji manje orosintaktičkih supstrata, razine alkalnosti među tvarima trebale bi se promijeniti inače optimalni uvjeti ne bi prevladali s kompromisom koji se javlja između tekućih procesa kemijske razgradnje za aktivaciju proteina naspram izolacije ugljikohidrata.

Debelo crijevo, koje se naziva i debelo crijevo, dalje je podijeljeno na četiri dijela. To su: uzlazni dio ili colon ascendens, transverzalni dio ili colon transversus, silazni dio ili colon descendens, a zatim tu je i ona krivulja u obliku slova S poznata kao sigmoidni dio ili colon sigmoideum. Izvorno počinje ležeći desno od tankih crijeva, a zatim se pomiče prema gore prema naprijed da bi se pomaknulo ulijevo i završava neprimjetno ispod njih. Nakon procesa probave, neprobavljena hrana odlazi u debelo crijevo. Ovdje se također apsorbira voda.

Osim toga, pohranjuju se svi ostaci hrane koji se počnu raspadati. Na spoju tankog (latinski intestinum tenue) i debelog crijeva nalazi se zalistak nazvan Bauchini (na latinskom valva ileocecalis). Ovo djeluje kao barijera koja sprječava povratak probavljenog sadržaja u tanko crijevo. Osim toga, valja obratiti pozornost na to da na dnu slijepo crijevo ima izgled sličan crvu (na latinskom se zove appendix vermiformis), iako se često pogrešno naziva slijepo crijevo.

Preporučeno