Prekomerno izlaganje suncu može vam doneti više problema nego koristi, uključujući bolne i neprijatne opekotine. Umesto željene preplanule boje, možete završiti sa crvenilom, svrabom i peckanjem kože. Ako ne želite da budete “crveni kao rak”, važno je da izbegavate sunčanje u periodu od 11 do 16 sati, kada su UV zraci najjači. Međutim, ako je već kasno i vaša koža je oštećena, ovi saveti dermatologa mogu vam pomoći.

  • Prevencija je krajnja strategija za izbjegavanje opeklina. Obratite pažnju na ove bitne smjernice:Kako bi se izlaganje suncu smanjilo na najmanju moguću mjeru, savjetuje se suzdržati se od sunčanja tijekom vršnih sati od 11 do 16 sati, kada su UV zrake najjače. Umjesto toga, potražite sklonište u sjenovitim područjima ili zatvorenim prostorima tijekom ovog vremenskog okvira.

Kako bi se osigurala dodatna sigurnost, preporučuje se nošenje zaštitne odjeće kao što su šeširi sa širokim obodom, sunčane naočale i lagana, duga odjeća. Zaštitite svoju kožu od štetnih zraka nanošenjem kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (SPF) ne manjim od 30, najmanje 15 minuta prije izlaganja suncu. Ne zaboravite ponovno nanijeti svaka dva sata ili češće ako se znojite ili se bavite aktivnostima u vodi.
U slučaju opeklina, ključno je razumjeti ispravne metode za ublažavanje nelagode i minimiziranje dodatnog oštećenja vaše kože. Dermatolozi daju sljedeće smjernice za pravilno liječenje:

1. Hlađenje kože-Čim postanete svjesni da ste se opekli, odmah poduzmite mjere za hlađenje kože.Da biste ublažili tegobe i snizili temperaturu kože, na oboljela mjesta stavljajte ohlađene i vlažne obloge. Osim toga, možete se nakratko istuširati ili okupati hladnom vodom kako biste učinkovito smanjili tjelesnu temperaturu.Aloe vera, druga stavka na popisu, poznata je po svojim brojnim dobrobitima.Umirujuća svojstva aloe vere učinila su je dobro poznatim prirodnim sastojkom.

Za ublažavanje nelagode na koži i smanjenje upale preporučuje se primjena gela aloe vere. Nježno nanesite gel više puta tijekom dana na zahvaćena područja.Kokosovo ulje je u središtu naše rasprave.Pravilna uporaba je ključna kada se koristi kokosovo ulje zbog njegovih svojstava hidratacije i oporavka kože.

Dermatologinja Gita Jadav, osnivačica FACET Dermatology, preporučuje pričekanje prije nanošenja kokosovog ulja nakon što ste zadobili opekline. Prema njezinim riječima, prerano nanošenje može pogoršati bol, oteklinu i oštećenje opečene kože zadržavanjem topline. Umjesto toga, predlaže korištenje aloe vere u početku, a zatim, kada se koža počne smirivati, nanošenje kokosovog ulja za dodatnu hidrataciju.

Osiguravanje pravilne hidratacije ključno je za pomlađivanje vaše kože. Neka vam prioritet bude konzumiranje velikih količina vode kako biste olakšali proces oporavka vašeg tijela.
Kako biste spriječili daljnju štetu, savjetuje se suzdržati se od izlaganja kože dodatnom sunčevom svjetlu dok je u procesu zacjeljivanja.

Odlučite se za laganu i udobnu odjeću, birajući nježne tkanine koje neće stvarati nikakvu nelagodu na opečenom području.Pretjerano izlaganje suncu može uzrokovati teške opekline, ali poduzimanjem odgovarajućih mjera opreza i primjenom odgovarajućih lijekova možete ublažiti nelagodu i olakšati proces zacjeljivanja vaše kože. Kada se bavite sunčanjem, važno je imati na umu ove preporuke kako biste zaštitili svoju kožu i sigurno se sunčali.

 

 

Preporučeno