Ono na što doktori u većini slučajeva savjetuju svojim pacijentima, jeste da se prepoznaju simptomi bolesti na vrijeme. Mi danas govorimo o dijabetesu, koji je jako opasan ako se ne otkrije i ne liječi na vrijeme…

Za svakoga tko je zabrinut za svoje zdravlje bitno je prepoznavanje ključnih pokazatelja povišenog šećera u krvi. Ove znakove je lako uočiti, a poduzimanje brzih radnji može spriječiti značajne probleme. Hiperglikemija nastaje kada tijelo ne uspije proizvesti i iskoristiti dovoljno inzulina. Ovaj hormon igra ključnu ulogu u olakšavanju ulaska glukoze u stanice, koje služe kao primarni izvor energije. Bez dovoljno inzulina, glukoza ne može ući u krvotok, što dovodi do oštećenja krvnih žila i disfunkcije unutarnjih organa.

Koji su rizici povezani s visokim razinama šećera i što uzrokuje njihov porast? neaktivan način života; pretjerani rad; nedostatak hidratacije; prejedanje; redovite prehlade; redovita uporaba steroida. Simptomi Postoje različiti simptomi koji upućuju na povišenu razinu šećera. Ipak, to ne znači nužno da osoba ima dijabetes. Primarni znakovi uključuju: Uobičajeni simptomi uključuju učestalo noćno mokrenje, probleme s vidom, suha usta s dugotrajnom žeđu, svrbež i suhu kožu, debljanje, osobito oko trbuha, nedostatak fokusa, sporo zacjeljivanje rana, ponavljajuće bolesti, probavne probleme, poremećaje živčanog sustava i erektilnu disfunkciju kod muškaraca. Koji se koraci mogu poduzeti za snižavanje razine šećera? Za početak, važno je procijeniti svoju prehranu.

Morate izbaciti hranu s visokim glikemijskim indeksom (preko 69), osobito onu koja je bogata ugljikohidratima. Sljedeće stavke spadaju u ovu kategoriju: bijeli kruh; slatke krafne; pečeni krumpir; kukuruzne pahuljice; kokice. Važno je biti oprezan pri konzumiranju namirnica koje imaju umjeren glikemijski indeks, koji se kreće od 55 do 69. smeđa riža i bijela riža; zobena kaša; med.

Poboljšanje prehrane hranom s niskim glikemijskim indeksom poželjan je izbor. jaja napravljena kod kuće; jogurt; brokula; humus; orasi; jabuke; trešnje i trešnje; zeleno grožđe; zeleni grašak; špageti; Pureće kobasice, luk i mrkva; naranča, grejp i banana; sok od rajčice i ananasa. Kada se pojave prvi simptomi hiperglikemije, važno je preispitati svoju prehranu. Konzumacija hranjive hrane može vam pomoći u prevenciji ozbiljnih zdravstvenih problema. Postoje tri ključne komponente u upravljanju dijabetesom koje se moraju promatrati kao međusobno povezane, a ne izolirane:

TJELESNA AKTIVNOST –

utječe na unos šećera za prehranu tkiva i pojačava učinkovitost inzulina. Aktivan životni stil i trošenje energije tjelesnom aktivnošću ne samo da pomaže u prevenciji pretilosti, već i različitim mehanizmima pridonosi boljoj regulaciji dijabetesa. Predlažemo aktivnosti kao što su hodanje, lagano trčanje, vožnja bicikla, plivanje, odbojka, košarka, stolni tenis i badminton. Međutim, preporučljivo je izbjegavati jedrenje, dubinsko ronjenje, motocross, kajak na brzim vodama, alpsko skijanje i skakanje u vodu, jer to potencijalno može dovesti do hipoglikemije.

Savjetuje se dnevna preporuka od jednog sata tjelesne aktivnosti. DIJETA – Važno je imati redovite obroke i ne preskakati doručak. Preporučljivo je imati tri glavna obroka uz dva međuobroka. Oralne lijekove, poput tableta, treba uzimati prije obroka, dok se inzulin daje neposredno prije obroka, pri čemu se doza inzulina razlikuje ovisno o vrsti obroka, točnije broju ugljikohidratnih jedinica koje sadrži. Savjetuje se uključivanje povrća u prehranu, i to 2 svježa obroka i 1 kuhani obrok svaki dan. Iako je voće također bitno, optimalno se smatra konzumiranje dva puta dnevno; međutim, treba izbjegavati voće koje ima visok glikemijski indeks (preko 50), poput banana i grožđa.

Preporučeno