– Mi danas malo govorimo o svadbenim slavljima čija je sezona počela 1 ovoga mjeseca zvanično, bar kada je Srbija u pitanju. Mi se danas malo posvećujemo i troškovima samih svadbi, a sa obzirom na trenutnu inflaciju jako teško je organizovati nešto takvo. 

Mlada Novosađanka je nakon svadbe u Pirotu podijelila svoje čuđenje posebnom “južnjačkom” tradicijom s kojom se do sada nije susrela. Tulum je opisala kao najgore vjenčanje koje je doživjela.

Prema njenim riječima, svadba u Pirotu bila je potpuna katastrofa, a istovremeno je bila zatečena nekim običajima koji su joj bili potpuno novi.

Prema njezinim riječima, budući da je iz Vojvodine, točnije Novog Sada, nisu sačuvani neki zabavni običaji, poput kupnje mlade i bacanja jabuka u pojedinim dijelovima Novog Sada, iako su ti običaji potpuno iskorijenjeni.

Pirot je mesto gde ona svečano ulazi na svadbu…

  • Iznijela je svoj prvi dojam atmosfere, istaknuvši osebujnost i započetost glazbe trubača. Nedostatak svadbenog šatora i prisutnost poplavljene dvorane zbog pokvarenog ventilatora dali su joj dojam da mjesto nije prikladno za vjenčanje. Nedostatak čistoće, osobito neuspjeh u čišćenju nereda uzrokovanog pokvarenim ventilatorom, živcirao ju je. Nadalje, zbog prenapučenosti nitko, uključujući mladenku i mladoženju, nije mogao izvesti uobičajeni prvi ples.

Nakon što je primijetila, postala je svjesna da se neka vrsta torte prenosi među prisutnima.

“U određenom trenutku promatram pojedince kako paradiraju s tortom dok drugi prilažu novac. Zbunjen, vrtim se i tražim pojašnjenje od suputnice koja potječe iz tog mjesta. Ona me prosvjetljuje da je to njihova tradicija, u kojoj se moraju ponuditi novčani darovi mladencima”, objašnjava žena s prebivalištem u Novom Sadu.

Prema njenom objašnjenju, pojedinci daju različite iznose, tako da oni bliži daju najmanje 500 dinara, dok ostali daju po 1.000 ili 2.000 dinara.

Kad sam shvatio situaciju, uzviknuo sam: “To je krađa!” Već sam bio na vjenčanju i čak vam donio novac koji je bio namijenjen vama. Stoga me čudi zašto me još jednom pitate.

Iznos novca koji se može zaraditi na tom mjestu za mene je bio prilično iznenađujući, jer nikada nisam svjedočio da netko koristi pogaču kao sredstvo za iznuđivanje novca od drugih. Samo da znate, sezona vjenčanja u Srbiji traje od travnja do kraja studenog. Parovi koji se vjenčaju ove godine mogu očekivati ​​da će za vjenčanje i domjenak s 200 uzvanika u restoranu potrošiti u prosjeku od 11.558 do 42.700 eura.

Ugostitelji su izvijestili kako je interes za rezervaciju vjenčanja za ovu godinu krenuo još od prošle jeseni, pa je većina termina u svibnju, lipnju, srpnju i rujnu već rezervirana. Također, cijene vjenčanja su u odnosu na prošlu sezonu porasle za oko deset posto.

Kako bi parovi osigurali svoje termine, rezervirali su termine četvrtkom i petkom, kada su cijene paketa blago snižene.

Lokacije za vjenčanja u gradu nude različite cijene za najam “stolice” tijekom ceremonije, a troškovi se kreću od 35 do 120 eura. Dok je naknada za najam svečane dvorane obično najznačajniji izdatak, kumulativni ukupni troškovi vezani uz vjenčanje često premašuju čak i troškove najma restorana. Kompletan komplet za mladenku i mladoženju, uključujući vjenčanicu, odijelo, cipele, šminku, frizuru i manikuru, može iznositi između 940 i 3500 eura.

Kada je u pitanju planiranje vjenčanja, početni i najveći prioritet je osigurati odgovarajuće mjesto. Veličina mjesta ovisi o broju gostiju, što naknadno utječe na nekoliko drugih ključnih aspekata. Za intimna okupljanja od 50 i više ljudi na raspolaganju su razne mogućnosti poput dvorana, hotela, restorana, pa čak i splavi za vjenčanja. S druge strane, za velike proslave koje mogu primiti do 1000 gostiju postoji mnogo izbora za istraživanje.

Nakon zbrajanja popisa uzvanika i izračunavanja ukupnog troška vjenčanja, određena skupina novopečenih parova odlučuje se za intimniju proslavu s manje sudionika kako bi izbjegli prevelike izdatke, dok drugi, nakon pomnog razmatranja svojih financija, posežu čak i za gotovinom. zajmovi za održavanje nezaboravnog događaja.

U nastavku donosimo opsežan sažetak cjenika osnovnih artikala, ključnih za uspješno provođenje svadbene svečanosti.

Najveći trošak u restoranu “Stolica” kreće se od 35 do čak 120 eura, prema jelovniku.

  • Kada je riječ o troškovima vjenčanja, trošak rezervacije mjesta u restoranu nedvojbeno je najznačajniji. Cijene su ove godine u odnosu na prethodnu sezonu porasle za čak 10 posto. U Beogradu parovi mogu očekivati ​​da će pronaći opcije jelovnika u rasponu od 35 do nevjerojatnih 120 eura po gostu, ovisno o odabranom restoranu te kulinarskim preferencijama i pićima mladenaca. U novije vrijeme sve je veći broj parova koji se odlučuju za svadbene svečanosti i proslave u hotelima ili restoranima, unatoč višim troškovima matičara na mjestu vjenčanja u odnosu na sklapanje braka u općinskoj zgradi.

Prilikom sklapanja braka u matičnoj regiji, tačnije u sali za vjenčanja, parovi plaćaju samo republičku administrativnu taksu koja ukupno iznosi 380 dinara. Ukoliko se odluče da vjenčanje održe izvan matične regije, ali ipak na području matične regije, cijena usluge matičara za dolazak na mjesto vjenčanja iznosi 16.101 dinar, a ova cijena vrijedi za cijeli grad Beograd. Međutim, u južnoj regiji putna taksa matičara je upola niža i iznosi 8.000 dinara.

U tradiciji crkvenog vjenčanja uobičajeno je da kum ili starješina pokriju troškove.

Parovi koji planiraju crkveno vjenčanje trebaju imati na umu da će to biti dodatno naplaćeno od 100 do 200 eura, što može varirati ovisno o faktorima kao što su odabrani svećenik, crkva ili samostan. U nekim krajevima običaj je da kum ili starješina pokriju troškove crkvenog obreda. Oni koji se žele pridržavati ove tradicije neće morati uključiti ovaj trošak u svoj ukupni proračun, jer će ga ljubazno ponuditi kao dar ili kum ili braća i sestre.

Tradicionalna praksa darivanja simboličnih darova poput deka, posuđa i ručnika postupno je prešla na prevladavajući običaj davanja novčanih darova u kuvertama. Ova promjena u trendovima darivanja sada je široko prihvaćena kao norma. Određivanje odgovarajućeg iznosa koji će biti uključen u kuvertu za mladence ostaje stalna dilema, ali većina pojedinaca ima za cilj dati iznos koji će nadoknaditi trošak “stolice” na mjestu vjenčanja.

Tradicionalno je običaj da se u vjenčanu omotnicu uplati 50 eura po osobi. Međutim, zbog sve većih troškova ove godine, postoji prijedlog da se odgovarajući iznos poveća na 70 eura po gostu, čime bi se mladencima osigurala pristojna svota. Druga tradicija uključuje ukrašavanje svatova, koje često obavljaju mlade žene. Od ovih osoba se očekuje da u svoju korpu stave najmanje 200 dinara, dok rođaci mogu dati prilog do 2.000 dinara. Vrijedno je napomenuti da djevojke odgovorne za dekoracije smiju zadržati novac za sebe.

Preporučeno