– U nastavku našeg današnjega članka malo se dotičemo segmenta zdravlja. Naime, jako je bitno šta se jede jer u protivnom dolazi do pretjeranog gojenja, a samim time i pojave raznih bolesti kod nekih osoba. Zato danas i ne čudi kako sve veći broj osoba u svijetu ima probleme sa prekomjernom težinom….

Kako pojedinci prelaze u tridesete, sve veći broj otkriva da imaju problema s probavom mliječnih proizvoda i mogu ih početi eliminirati iz svoje prehrane, često bez svjesnosti. Iako se mliječni proizvodi često smatraju nutritivnim izborom, određene vrste mogu negativno utjecati na naše zdravlje, osobito u vezi s crijevnom florom i regulacijom težine. Ovo su tri mliječna proizvoda koje biste trebali ograničiti ili potpuno izbjegavati.

Punomasno mlijeko, iako je prepuno hranjivih tvari, također je bogato zasićenim mastima. Pretjerano uživanje može pridonijeti pretilosti i povećati rizik od srčanih bolesti. Štoviše, poremećaji crijevne flore mogu se pojaviti kod određenih pojedinaca, što potencijalno može rezultirati probavnim problemima, kao što je primijetio Harvard T.H. Škola javnog zdravlja Chan. Osim toga, mnogi jogurti na današnjem tržištu uključuju dodane šećere i umjetne arome, stvarajući fasadu da su zdrava opcija, dok u stvarnosti mogu negativno utjecati na vaše zdravlje.

Časopis Journal of Nutrition navodi da ovi dodaci prehrani mogu poremetiti ravnotežu crijevne flore i pridonijeti debljanju. Savjetuje se odabir jogurta s minimalnim udjelom šećera i bez aditiva. Osim toga, krem ​​sirevi i kiselo vrhnje obično imaju velike količine zasićenih masti i kalorija. Redovito uzimanje ovih proizvoda može pridonijeti debljanju, a njihova povišena razina masnoće može nepovoljno utjecati na zdravlje srca.

Američki časopis za kliničku prehranu navodi da određene namirnice mogu izazvati upalne reakcije u tijelu, što bi moglo nepovoljno utjecati na crijevnu floru. Iako mliječni proizvodi mogu biti dio hranjive prehrane, ključno je identificirati koje vrste mogu ugroziti vaše zdravlje. Konzumacija punomasnog mlijeka, aromatiziranih jogurta i krem ​​sireva može poremetiti crijevne bakterije i postupno pridonijeti debljanju. Razboritija strategija je odabir prirodnih, nerafiniranih namirnica i uživanje u mliječnim proizvodima u umjerenim količinama.

DODATNI SADRŽAJ

Do 2050. godine gotovo 50% globalne populacije moglo bi se suočiti s izazovima s jasnoćom gledanja u udaljene objekte. Vidu se često posvećuje malo pažnje dok se problemi ne očituju, a prevalencija kratkovidnosti ili miopije je u porastu. Kako je rekao oftalmolog prof. dr. Igor Kovačević, Svjetska zdravstvena organizacija predviđa znatan porast problema s vidom, procjenjujući da bi do 2050. godine gotovo polovica svjetske populacije mogla biti pogođena kratkovidnošću.

Pandemija i porast vremena provedenog ispred ekrana pridonijeli su daljnjem pogoršanju zdravlja naših očiju; međutim, brojni slučajevi oštećenja vida mogu se izbjeći. Ističe važnost rutinskih pregleda u otkrivanju i rješavanju problema kao što su glaukom i katarakta, a istovremeno otkriva sedam uobičajenih navika koje nenamjerno usvajamo, a koje negativno utječu na naš vid. Sedam praksi koje štete vašem vidu. Možda ćete primijetiti sve više vremena provedenog pred ekranima.

U današnjem digitalnom dobu, mnogi ljudi posvećuju beskrajne sate svojim računalima, telefonima ili televizorima. Dugotrajno izlaganje plavom svjetlu može dovesti do suhoće očiju, umora i pogoršanja kvalitete vida; stoga se preporučaju pauze svakih 20 minuta. Osim toga, razmislite o korištenju naočala koje nemaju UV zaštitu. Ultraljubičaste zrake predstavljaju rizik za zdravlje očiju, potencijalno dovodeći do katarakte i drugih bolesti. Naočale koje nemaju zaštitne kvalitete ne samo da ne štite oči, već ih mogu izložiti dodatnim rizicima. Važno je odabrati naočale koje prikazuju oznaku UV400.

Osim toga, vaša trenutna prehrana oskudijeva vitalnim nutrijentima. Za promicanje zdravlja očiju ključno je konzumirati prehranu koja obiluje voćem, povrćem i omega-3 masnim kiselinama, koje se mogu pronaći u masnoj ribi, avokadu i orašastim plodovima. S druge strane, nedostatak esencijalnih hranjivih tvari poput vitamina A, C i E može dovesti do problema s vidom. Pušenje je još jedan značajan čimbenik koji uvelike utječe na zdravlje u više domena, uključujući i vid. Studije pokazuju da su pušači izloženi većem riziku od razvoja katarakte i makularne degeneracije. Preporučljivo je suzdržati se od korištenja predloženih naočala. Redovita uporaba naočala koje vam je propisao liječnik je neophodna.

Zanemarivanje ove preporuke može dovesti do povećanog naprezanja očiju i pada kvalitete vida. Zadatke treba dovršavati ili čitati u dobro osvijetljenim okruženjima. Loše osvjetljenje može doprinijeti naprezanju očiju, a pokušaj čitanja ili rada pri nedovoljno svjetla može pogoršati probleme s vidom. Osiguravanje odgovarajućeg osvjetljenja tijekom čitanja ili rada je ključno. Mnogi pojedinci često zanemaruju rutinske preglede vida, ali rano prepoznavanje problema s vidom može spriječiti teže komplikacije. Ako primijetite bilo kakve promjene u vidu, ne ustručavajte se zakazati termin.

Preporučeno