U nastavku našeg današnjega članka, malo ćemo da govorimo o samopouzdanju. Naime, imaju neke stvari kada sa nekim komuniciramo, i na taj način se stavljamo u podređeni položaj…..
Od ranog djetinjstva pojedinci se upućuju da život ne uključuje samo prava, već i odgovornosti, uz razne druge obveze. Značajan problem proizlazi iz sklonosti mnogih od ovih dužnosti da brigu o drugima daju prioritet u odnosu na brigu o sebi: pružanje pomoći bez traženja, žrtvovanje vlastitih želja kada je potrebno i slične radnje. Fraza “Što će drugi reći?” često ostaje u našim mislima, prateći nas od djetinjstva do kraja naših života. Ovakav način ponašanja predstavlja kršenje osobnih granica.
Štoviše, često započinje frazama koje se čine bezopasnima i namijenjene su izražavanju pristojnosti; međutim, u brojnim situacijama to u konačnici umanjuje vašu vrijednost i nepovoljno utječe na vaše samopoštovanje. Specifični izrazi koji se razmatraju su sljedeći. Molimo dostavite izvorni tekst koji želite da ponovno stvorim. “Molim vas, dopustite mi da prođem”, tražimo od pješaka koji korača ispred nas.
“Mogu li nastaviti?” razmišljamo dok prolazimo pored drugih putnika u autobusu prema izlazu. Razmotrimo ovo logično: tko bi vas uopće mogao spriječiti u izvršenju ovih radnji? Kad bi odgovorili s: “Ne možete!”, biste li doista propustili svoju stanicu ili biste samo zaostali za onima ispred sebe? Izražavanjem takvih “zahtjeva” projicirate dojam nesigurnosti prema sebi. Iako nitko ne promiče upotrebu sile, i dalje je ključno jasno artikulirati svoje zahtjeve, istovremeno održavajući svoju snagu i ne izlažući svoje ranjivosti. Postanite vješti u izrazima, “Moram otići; ljubazno napravite mjesta. 2. „Zadovoljstvo mi je. Iskreno izražavanje zahvalnosti često izaziva odgovor koji, namjerno ili nenamjerno, potkopava značaj vaše pomoći, doprinosa ili truda.
Bitno je razumjeti da kada pojedinac izrazi svoju zahvalnost, to znači da vaši postupci imaju vrijednost. Bila je privilegija pomoći vam; Zaista sam uživao surađivati s vama. 3. „Jesam li te prekinuo? Ovom upitu nedostaje ikakav privid razloga. Kada se promatra pojedinac duboko angažiran u zadatku, intervencija postaje neizbježna. Kakvu reakciju očekujete u tom kontekstu? Ako osoba iskreno izrazi da je trenutak neprikladan za razgovor, vaša spremnost na angažman može rezultirati uvredom.
S druge strane, ako vam pojedinac dopusti kratak predah od vaših obaveza, vjerojatno će vaš prekid smatrati odvraćanjem od važne stvari. Bilo bi razumnije raspitati se je li prikladno vrijeme za drugu stranu za razgovor ili zakazivanje buduće rasprave o važnim pitanjima. 4. “Ne bi mogao? Psiholozi ovu procjenu nazivaju namjerno negativnom. Preporuča se suzdržati se od pokretanja zahtjeva s “ne”, jer odgovor možda neće biti u skladu s vašim očekivanjima. Osim toga, nema zahtjeva da sebe i svog partnera pripremite za moguće odbijanje prije vremena. Pitajte na jednostavan i sažet način: “Možete li mi pomoći oko…?