Vjerujemo da nema osobe, kojoj se neće svidjeti naša današnja tema. Naime, govorićemo o stvarima i temama, koje nisu nikako preporučljive da se govore kolegama na poslu….
Iako je općenito poznato da šutnja može značiti mudrost, psiholozi upozoravaju da otkrivanje sljedećih sedam izjava kolegama može biti štetno ako netko postane previše ranjiv. Ovdje je predstavljeno sedam primjedbi koje se treba suzdržati od dijeljenja s bilo kim, osobito u profesionalnom okruženju: uvidi psihologa koji zaslužuju razmatranje. U profesionalnom okruženju učinkovita komunikacija ne zahtijeva otkrivanje najintimnijih aspekata osobnog života.
- Stručnjaci za psihologiju savjetuju da se ne upuštate u rasprave o sedam specifičnih tema sa suradnicima, osobito u formalnom kontekstu. Održavanje zdravih granica i poštivanje osobnog prostora smatraju se ključnim praksama kako za dobrobit pojedinca tako i za dobrobit kolega. Postoji sedam tema kojih se treba kloniti u raspravama na radnom mjestu: 1. Duboke sumnje. Iako su trenuci neizvjesnosti uobičajeno ljudsko iskustvo, ključno je suzdržati se od njihovog neselektivnog otkrivanja. Otkrivanje naše ranjivosti neprikladnim pojedincima može nas izložiti potencijalnoj manipulaciji. Iako se sumnje mogu pogrešno protumačiti kao pokazatelji slabosti, ova percepcija nije sama po sebi točna.
Općenito je mudrije povjeriti se nekome kome iskreno vjerujete ili samostalno rješavati takve probleme. Preporuka: Naglasite samoprihvaćanje. Carl Rogers primijetio je: “Zanimljiv je paradoks da se prihvaćanjem sebe onakvim kakav jesam mogu promijeniti.” 2. Prethodne pogreške služe kao vrijedne lekcije, a ne pokazatelji sramote. Skretanje pozornosti na vlastite pogreške često može dovesti do neopravdanih predrasuda. Na primjer, poslovni čovjek je svojim kolegama otkrio veliku grešku koju je počinio u svojoj karijeri; umjesto da dobije pohvalu za svoju transparentnost, naišao je na skepticizam.
Savjet: svoje pogreške smatrajte prilikama za razvoj, a ne utezima koje morate nositi. Kao što je Sigmund Freud značajno primijetio, “U retrospektivi, godine nevolja izgledaju najljepše.” 3. Težnje koje za vas imaju najveći značaj. Snovi su osjetljivi entiteti koji zahtijevaju pažnju, koncentraciju i razdoblja tihog razmišljanja. Bitno je podijeliti svoje misli s osobama koje će vas podržati i uzdići, a ne onima koji bi mogli ugroziti vaše samopouzdanje. Kritičnost ili nesigurnost mogu umanjiti vašu vlastitu vrijednost i spriječiti vaš napredak. Preporuka: Pažljivo birajte. Sačuvajte svoje težnje i komunicirajte ih isključivo s onima koji dijele sličan entuzijazam. 4. Složenost novca Novac je tema koja zahtijeva osjetljivost i nijanse. Iskrene rasprave o vašoj financijskoj situaciji mogu izazvati osjećaje zavisti, natjecanja ili čak pokušaje manipulacije.
- Psiholog Daniel Kahneman primjećuje da je percepcija novca često iskrivljena, što može rezultirati potencijalnim sporovima. Savjet: Održavajte povjerljivost svojih financijskih pitanja osim ako se ne savjetujete sa savjetnikom od povjerenja ili o njima razgovarate s članovima obitelji u svrhu planiranja. 5. Obiteljski sukobi Razmirice među članovima obitelji predstavljaju osobno pitanje, a njihovo javno objavljivanje može dovesti do neželjenih posljedica. Nasilnici mogu stvoriti predrasude o vašoj obitelji i mogu iskoristiti ove informacije na vašu štetu. Preporučljivo je riješiti obiteljske sukobe među svojim rođacima ili razmisliti o traženju stručne pomoći. Poznata je poslovica: “Čuvaj svoje prljavo rublje u tajnosti.”
Osim toga, mogu se pojaviti nepovoljne percepcije o vlastitom fizičkom izgledu; iako je uobičajeno doživjeti nezadovoljstvo svojim izgledom, razgovor o tim uočenim nedostacima često samo jača naše negativne osjećaje. Što više artikulirate svoje nesigurnosti, to se one više ukorijenjuju u vašim mislima, utječući na percepciju koju drugi imaju o vama. Preporučljivo je usredotočiti se na kvalitete koje cijenite u sebi. Njegujte stav zahvalnosti i promovirajte pozitivnost tijela za fizički oblik koji vas svakodnevno održava. 7.
Gorčina Gorčina služi kao otrovni element koji čuvamo u sebi. Česti razgovori o tome s drugima mogu rezultirati ogovaranjem ili pojavom novih sukoba. Naglašavanje oprosta pokazalo se znatno korisnijim od fiksiranja na prethodne incidente. Preporučljivo je rješavati sukobe izravno sa zainteresiranim stranama ili razmišljati o svojim pritužbama kroz introspekciju. Kao što izreka kaže: “Oprost je ključ koji vas oslobađa okova gnjeva.” Razmotrite uvid Marka Twaina: “Najučinkovitiji način čuvanja tajne je da je ne dijelite ni s kim.