Šarlah uglavnom pogađa djecu od 5 do 15 godina. Ova posebna bakterijska infekcija posebno cilja na nepčane tonzile, osobito kod mlađe populacije. Pravovremeno i adekvatno liječenje antibioticima ključno je zbog opasnosti od oštećenja srca i drugih organa. Što je zapravo infekcija šarlahom i što dovodi do njenog nastanka? Infekciju izaziva bakterija poznata kao Streptococcus pyogenes.

Uobičajeni simptomi uključuju vrućicu i bol u grlu. Osim toga, rašireni kožni osip i crveni jezik uobičajeni su znakovi koji se obično ne javljaju kod drugih infekcija krajnika. Iako se prije smatrala teškom bolešću, poboljšanja u medicinskom liječenju i antibiotskim terapijama smanjile su opasnosti povezane s ovom infekcijom. Unatoč tome, ako se šarlah ne liječi, može dovesti do težih komplikacija koje utječu na srce, bubrege i druge bitne organe.Prepoznavanje šarlaha zahtijeva razumijevanje njegovih simptoma; na koje znakove trebaš paziti? Vidljivi fizički znakovi koji bi mogli ukazivati ​​na šarlah su sljedeći: crveni osip koji podsjeća na opekline od sunca i grub je na dodir; obično počinje na licu ili vratu i širi se na torzo, ruke i noge.

Kada se na pocrvenjele mrlje pritisne, na koži se pojavljuju blijedocrvene linije. Područja na kojima se kožni nabori, uključujući prepone, ispod pazuha, laktove, koljena i vrat, obično pokazuju tamniju nijansu crvene od ostalih pogođenih područja. Primjetno jako crvenilo na licu popraćeno je blijedim prstenom oko usana. Jezik može pokazivati ​​promjene, predstavljajući jarko crvenu i kvrgavu teksturu (poput bobica), često prekriven bijelim naslagama u početnim fazama stanja. Alergija, osip.

Daljnje indikacije šarlaha sastoje se od groznice koju karakterizira temperatura od 38,0 C ili više, zajedno s jakom upalom grla—povremeno s bijelim ili žućkastim mrljama—što može sugerirati prisutnost šarlaha. Ostali simptomi mogu uključivati ​​poteškoće s gutanjem, osjetljive natečene limfne čvorove na vratu, mučninu ili povraćanje, nelagodu u trbuhu, glavobolje i opće bolove u tijelu. Ako posumnjate na šarlah, ključno je razumjeti trajanje ovih simptoma i odgovarajuće vrijeme da se obratite svom liječniku za savjet.

Postoje slučajevi kada dobivanje liječničkih smjernica postaje ključno. To se posebno odnosi na značajan osip, temperaturu koja doseže 38,0 C ili više i žlijezde na vratu koje su vidljivo natečene ili bolne. U slučaju djece i tinejdžera, hitna medicinska intervencija je neophodna za bilo koji od sljedećih simptoma: Oni mogu uključivati ​​poteškoće s disanjem dok miruju, probleme poput nedostatka zraka, iznenadnog stezanja prsnih mišića između rebara i ubrzanog disanja.

Pokazatelji stanja mogu uključivati ​​oštro disanje, hripanje ili zvukove koji se ne ublažavaju kašljanjem, kao i bol u prsima i poteškoće s gutanjem tekućine ili sline. Osim toga, osoba se može suočiti s promuklošću, prigušenim glasom ili poteškoćama u potpunom otvaranju usta, popraćenim zbunjenošću, umorom ili problemima s ostajanjem budnim.

Vrtoglavica se može pojaviti pri promjeni položaja, bilo da sjedite ili stojite, a može doći i do nekontroliranog iscjedka iz nosa (sline za osobe u dobi od tri godine i starije), uz uporno povraćanje ili proljev koji dovodi do dehidracije. Potrebna je hitna liječnička pomoć za dojenčad mlađu od 2 mjeseca koja ima simptome kao što su stalni plač, nepravilno disanje ili tjelesna temperatura ispod 35,5°C ili iznad 38°C. Općenito, crvenilo i osip na jeziku i licu traju otprilike tjedan dana, a nakon što se ti simptomi smanje, koža zahvaćena osipom često se počinje ljuštiti. Šarlah se prenosi s osobe na osobu kapljičnim putem, a razdoblje inkubacije obično traje od 2 do 4 dana.

Djeca u dobi od 5 do 15 godina najosjetljivija su na šarlah i izložena su većem riziku od ostalih dobnih skupina. Bakterije koje uzrokuju šarlah lakše se prenose među onima koji su u bliskom kontaktu, uključujući članove obitelji, školske kolege i druge društvene krugove. Tipično, šarlah prati streptokoknu infekciju grla, ali može nastati i od infekcije kože poput impetiga. Pojedinac potencijalno može oboljeti od ove bolesti više puta tijekom svog života.

Posljedice neliječene šarlahe. Ova bakterijska infekcija, poznata kao šarlah, ima potencijal proširiti svoj doseg na: krajnike, kožu, krv, bubnjić, sinuse, pluća, srce, bubrege, zglobove i mišiće. U nekim slučajevima šarlah može dovesti do reumatske groznice, ozbiljnog upalnog poremećaja koji utječe na srce, zglobove, živčani sustav i kožu. Može li se šarlah spriječiti? Ne postoji dostupno cjepivo koje može spriječiti šarlah.

Najuspješnije strategije za prevenciju šarlaha blisko su usklađene sa standardnim mjerama zaštite od infekcija. Osnovne prakse uključuju redovito i temeljito pranje ruku toplom vodom i sapunom, zajedno s dezinficijensima, suzdržavanje od dijeljenja pribora ili posuda za piće te osiguravanje da su usta i nos pokriveni tijekom kašljanja.

Preporučeno