Svima nam je poznata štitna žlezda i njena uloga u organizmu. Štitna žlezda, smeštena u vratu i oblikovana poput leptira, igra vitalnu ulogu u ljudskom telu. Ona je odgovorna za regulaciju mnogih važnih procesa, uključujući metabolizam, nivo energije i hormonalnu ravnotežu. Rešavanje problema povezanih sa štitnjačom zahteva pažljivo razmatranje izbora hrane, posebno isključivanje određenih namirnica koje mogu negativno uticati na njeno zdravlje.

Cilj ovog članka je upoznati vas s namirnicama koje biste trebali izbjegavati, zajedno sa zdravijim alternativama koje mogu poboljšati funkciju štitnjače. Hrana koju treba izbjegavati uključuje pržene i prerađene namirnice, koje predstavljaju značajan problem. Ove namirnice obilježene su visokom razinom natrija i nezdravih masnoća, a oboje negativno utječu na tijelo, posebice na štitnjaču. Unos takve hrane može dovesti do upale i poremećaja u radu žlijezde.

  • Dijetalni element koji bi trebalo izbaciti je gluten, posebno za osobe s intolerancijom. Istraživanja su pokazala korelaciju između bolesti štitnjače i celijakije, stoga je nužno promatrati reakciju tijela na gluten. Koje su komponente prehrane korisne za štitnjaču? Za poboljšanje rada štitnjače neophodno je konzumirati hranu bogatu vitaminima i mineralima.

Preporučljivo je pojačati unos namirnica koje obiluju vitaminima B skupine i željezom te vitaminom A. Svježi, organski proizvodi s visokim udjelom antioksidansa, poput borovnica, trešanja, cikle i rajčice, odličan su izbor. Posebno se ističe morska trava koja se može pohvaliti visokim sadržajem joda, vitalnog za očuvanje zdravlja štitnjače. Štoviše, prehrana bi trebala pretežno uključivati ​​orašaste plodove, mahunarke, voće i povrće.

Iako visokokvalitetni dodaci prehrani, uključujući vitamine i minerale, mogu ponuditi dodatnu podršku, važno je nastaviti s oprezom. Nije svaki dodatak koristan za zdravlje štitnjače, a neki mogu negativno utjecati na lijekove koje trenutno koristite. Osim namirnica bogatih L-tirozinom, u prehranu je poželjno uvrstiti jod, vitamine B skupine, cink i selen.

  • Zdravstvene prednosti omega-3 masnih kiselina Omega-3 masne kiseline, prisutne u ribi kao što su losos i tuna, pružaju značajne prednosti za štitnjaču.Odabir ribe iz divljeg ulova ključan je jer predstavlja najpovoljniji izvor omega-3 masnih kiselina. Nadalje, laneno sjeme nudi izuzetnu alternativu; može se samljeti i dodati u jogurt, salate ili razna kuhana jela.

Ne može se dovoljno naglasiti važnost tjelesne aktivnosti za sveukupno zdravlje, posebice za rad štitnjače. Započinjanje režima s umjerenim vježbama, poput hodanja ili aerobika, služi kao učinkovita metoda za postupno povećanje izdržljivosti. Preporučljivo je izbjegavati naporne treninge ako postoje problemi sa štitnjačom jer pretjerani napori mogu dodatno opteretiti tijelo.

Ukratko, davanje prioriteta prehrani izbjegavanjem štetne hrane uz integraciju korisnih opcija, zajedno s redovitom tjelesnom aktivnošću, čini vitalne komponente za održavanje zdrave štitnjače. Uz odgovarajuću njegu, može se osigurati optimalan rad štitnjače.

BONUS TEKST:

Kurkuma (Curcuma longa) je začin koji se dobija iz korena biljke kurkume, koja pripada porodici đumbira. Poznata je po svojoj zlatnožutoj boji i karakterističnom, pomalo zemljanom ukusu. Kurkuma se često koristi u kulinarstvu, kao i u tradicionalnoj medicini zbog svojih brojnim zdravstvenih koristi.

Zdravstvene koristi:
Kurkuma sadrži aktivni sastojak kurkumin, koji ima snažna antiinflamatorna i antioksidativna svojstva. Istraživanja su pokazala da kurkuma može pomoći u smanjenju upala, poboljšanju funkcije mozga i smanjenju rizika od hroničnih bolesti, kao što su srčane bolesti, dijabetes i rak. Takođe se koristi za ublažavanje simptoma artritisa i za podršku imunološkom sistemu.

Kulinarstvo:
Kurkuma je ključni sastojak u mnogim kuhinjama, posebno u indijskoj, gde se koristi u curry-ima, marinadama i raznim jela od povrća. Često se koristi i kao prirodni bojilo u hrani. Pored toga, može se dodavati čajevima, smutijima i supama.

 

 

Preporučeno