Ako ikada posumnjate na nevjeru u svojoj vezi, velika je vjerojatnost da je vaša intuicija točna. Međutim, ako posjedujete neodoljivu i iracionalnu ljubomoru, znakove preljuba možete uočiti u svakoj sitnici. Prema stručnjacima, naše emocije često služe kao pouzdano mjerilo partnerove nevjere.

Ponekad odlučimo zanemariti određene okolnosti koje bacaju sumnju na odanost voljene osobe. Međutim, te sumnje neizbježno ponovno isplivaju na površinu i često ih pripisujemo svojoj intuiciji. Nažalost, mnogi pojedinci griješe sumnjajući na nekoga tko nije upleten u bilo koji oblik nevjere. Opsežnim istraživanjem u kojem je sudjelovalo više od 1300 pojedinaca dobiveni su vrijedni uvidi u motive koji stoje iza nevjere kod muškaraca i žena. Ovo istraživanje rasvijetlilo je i proces donošenja odluka pri odabiru partnera za izvanbračne veze.

Oni koji sudjeluju u nevjeri svog željenog partnera doživljavaju kao zagonetnu i privlačnu osobu koja im osvaja um i srce. Istraživanja pokazuju da ako sumnjate da vam je partner nevjeran, vrlo je vjerojatno da je osoba s kojom su u vezi zapravo netko iz vašeg društvenog kruga.

Ovo poznanstvo možda i nije tako zagonetno kakvim ih zamišljate. Od 400 muških ispitanika koji su sudjelovali u anketi, znatan dio, točnije 27 posto, priznalo je da bi se, kada bi bili nezadovoljni svojom trenutnom vezom, odlučili upustiti u strastvenu aferu s nekim tko je već prisutan u njihovom društvenom krugu. Postotno manji udio, točnije 23 posto, pokazalo je sklonost sudjelovanju u izvanbračnoj zajednici s nepoznatom osobom, poput one koju su sreli u noćnom klubu, kafiću, javnom prijevozu ili na putovanju. Koliko je muška nevjera raširena?

Rezultati ovog istraživanja doista su zapanjujući. Nevjerojatnih 44 posto ispitanika priznalo je da su se upustili u preljubničku vezu, dok je nevjerojatnih 55 posto priznalo da je razmišljalo o činu varanja. Podaci jasno pokazuju da je nevjerojatnih 99 posto ispitanih pojedinaca sudjelovalo u djelima prijevare prema sebi dragim osobama.

Kome su nevjerni? Što se tiče potencijalnih partnera, žene često uzimaju u obzir pojedince iz svojih profesionalnih krugova, poput kolega s posla ili bliskih prijatelja koje poznaju dulje vrijeme. U brojnim slučajevima to je uobičajena pojava. Istraživači su otkrili da kada pojedinci dijele prijateljstvo i održavaju određenu razinu odvojenosti, prijelaz na intimniji i seksualniji odnos postaje znatno lakši.

S druge strane, studija je otkrila da je 39 posto žena bilo uključeno u nevjeru, dok je dodatnih 35 posto o tome razmišljalo. Ključno je priznati da to ne implicira urođenu nemoralnost u ovih 74 posto žena; nego označava nedostatak iskrenosti i zadovoljstva u 74 posto veza.

BONUS TEKST

Izraz “napušteno” nije naš preferirani izbor, jer mu nedostaje estetske privlačnosti, a njegovo podrijetlo je daleko od uzdižućeg. Pripremite se za prilično sumorno otkriće o etimologiji pojma “napušten”: ovaj uznemirujući fenomen iznenađujuće služi kao pravi izvor inspiracije. Korištenje ove fraze može se promatrati u različitim kontekstima, uključujući medijske kuće i svakodnevne rasprave.

To nije neočekivano, budući da pojedinci često posjeduju sposobnost napustiti druge bez osjećaja krivnje. Izraz “biti nasukan”, koji označava biti u teškoj situaciji ili biti prevaren, samo je jedna komponenta opsežnije poslovice. Vuk Stefanović Karadžić to je detaljno opisao u svojoj publikaciji „Srpske narodne poslovice.Ostala sam sama i ranjiva, poput nekoga koga preziru.

Tijekom mužnje ovaca i koza ima nesretnih slučajeva da zadobiju opekline od aparata za mužnju. Posljedično, kada se mlijeko procijedi, tragovi zagorjelog mlijeka ostaju na filtru. Nadalje, ova se okolnost naziva i “brabonjak”. Prvobitno, svrha ovog izraza bila je uhvatiti pojam osjećaja napuštenosti i poniženosti, slično neukroćenom i oslobođenom dječaku. (Upoznati smo s izrazom “brabonjak”.)

Vremenom se ovaj izraz sažimao i postao poznat jednostavno kao “nasukani”, kao što je ranije spomenuto. “Rječnik Matice srpske” ilustruje njegovo značenje citatom iz djela Stevana Sremca: “I tako se fra Jula nađe nasukan. Unutar našeg jezika ne posjedujemo samo riječ koja opisuje stanje ostavljenosti na cjedilu, već i izraz koji opisuje radnju napuštanja nekoga, simbolizirajući izdaju, napuštenost i razočaranje.

Milan Šipka, u svojoj knjizi „Zašto se kaže?“, skreće pozornost na široko korištenu sintagmu „ostavljen na cjedilu“ kao sredstvo prikazivanja pojedinca koji se suočava s teškom situacijom bez očekivane pomoći, osobito onda kada je najpotrebnija.

Dotična fraza često se koristi za opisivanje prevarene osobe koja se nalazi u iznimno teškom stanju. Primjeri ovog izraza mogu se pronaći iu povremenim razgovorima iu raznim medijskim kućama. Nije neuobičajena pojava da pojedinci napuste druge u teškim vremenima ili da netko neočekivano ostane sam, slično napuštanju bespomoćnog djeteta.

Preporučeno