Za danas jedna jako zanimljiva tema, a koja je povezana sa domenom zdravlja. Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorićemo o masnom tkivu, koji se u jako rijetkim slučajevima zna pojaviti na oku. Benigne kožne izrasline poznate kao ksantelazme, koje karakteriziraju žućkaste ili bjelkaste naslage, mogu se naći oko očiju. Za njihov nastanak odgovorna je prisutnost masnoće, posebice kolesterola, ispod vanjskog sloja kože.
Ksantelazma, koja se može pojaviti na gornjim ili donjim kapcima ili čak na unutarnjem kutu oka, obično ima mekanu teksturu. Ove izrasline mogu varirati u veličini, od jedva primjetnih do većih formacija. Kako javlja N1 Zagreb, točni uzroci ksantelazme, odnosno masnih naslaga oko očiju, nisu do kraja razjašnjeni. Međutim, rašireno je mišljenje da genetika igra ulogu u njihovom razvoju. Ove naslage obično ne uzrokuju bol ili svrbež, ali njihova glavna briga leži u njihovom izgledu.
Pojedinci ili skupine tih entiteta mogu se manifestirati. Način na koji se pojavljuju može se razlikovati ovisno o osobnim osobinama i fazi njihovog rasta. Prepoznavanje ksantelazme oko očiju uključuje prepoznavanje određenih temeljnih karakteristika. Veličine ovih izraslina mogu varirati, od sitnih i neupadljivih do onih većih koje odmah upadaju u oči.
Tipično, ti objekti imaju površinu koja je ravna i rubove koji su jasno definirani. Oblici ovih predmeta mogu varirati, od okruglog i ovalnog do nepravilnog oblika. Često su ti objekti postavljeni simetrično. Dimenzije ksantelazme, kako u duljinu tako iu širinu, mogu se proširiti. Iako se ksantelazma može manifestirati u bilo kojoj životnoj dobi, češća je kod osoba u dobi od 40 godina ili više. Ove izrasline mogu napredovati postupno tijekom vremena ili se manifestirati naglo.
Razvoj ksantelazme obično je spor i postupan, proteže se kroz dulje vremensko razdoblje. Osim toga, ksantelazma se obično nalazi kod osoba s povišenim razinama kolesterola i triglicerida u krvotoku, što je čini češćom među osobama s hiperlipidemijom, aterosklerozom i dijabetesom. Dok točan uzrok ksantelazme ostaje nejasan, njezina prisutnost može ukazivati na povećanu osjetljivost na kardiovaskularne bolesti kao rezultat metaboličkih poremećaja i metabolizma masti. Ksantelazma se često manifestira kod osoba s visokim razinama kolesterola i triglicerida u krvi. Povišene razine LDL, ili “lošeg” kolesterola, zajedno s niskim razinama HDL, ili “dobrog” kolesterola, povećavaju rizik od razvoja ateroskleroze i kardiovaskularnih stanja kao što su srčani i moždani udar.
Pojava ksantelazama često se povezuje s postojanjem ateroskleroze, medicinskog stanja koje karakterizira nakupljanje masnih naslaga, kolesterola i drugih tvari na unutarnjoj ovojnici arterija. Kada se arterije suže ili začepe zbog ateroskleroze, otežan je protok krvi, što dovodi do potencijalnih srčanih i moždanih komplikacija. Ključno je odmah potražiti liječničku pomoć liječnika ili dermatologa ako se oko očiju pojave masne žućkaste naslage. Vizualnim pregledom prvo će utvrditi prirodu problema i savjetovati odgovarajući tijek liječenja. Obično nema potrebe za skupim ili složenim intervencijama.
Za uklanjanje masnih naslaga ili ksantelazme oko očiju mogu se koristiti različite metode, a najčešće korištene tehnike su krioterapija (smrzavanje), elektrokauterizacija (električno spaljivanje) i kirurško uklanjanje.
Navedene metode ne zahtijevaju daljnje analize, a zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji dok pacijent ostaje pri svijesti.