– Kada su vani ovako visoke temperature, definitivno u prirodi pčele, ose i stršljeni rade svoj posao punom parom. Ako im poremetite njihovu ravnotežu, onda ste u velikom problemu, jer ako vas napadnu u velikom broju može se završiti jako loše.

Toksini ubrizgani svakim ubodom ose izazivaju reakciju na mjestu ugriza, koja se manifestira kao bol, oteklina i crvenilo različitog stupnja, ali potencijalno smrtonosna. Evo trika koji je podijelio jedan pčelar za ubode pčela, osa ili stršljena. Ne samo u uzorku boja na njihovim tijelima ili gdje ih je najvjerojatnije pronaći (pčele u blizini cvijeća, oko slavina ili izvora vode i ose u blizini svježeg, ali također raspadnutog voća i povrća) razlike između pčela i osa najvažnije se očituju nego u žaocima. Obje vrste grizu u samoobrani, s tim da su ose agresivnije pa to rade i kad im niste prijetili.

Pčela ubode jednom i tom prilikom žalac (žalac) ostaje na mjestu uboda, a osa vas može ubosti više puta jer ima sposobnost vađenja žalca. Svaki ubod sadrži toksine koji u lokalnoj regiji izazivaju reakciju s boli, oteklinom i crvenilom različitog intenziteta, ali može doći i do ozbiljne anafilaktičke reakcije sa smrtnim ishodom. Osim ako osoba nije jako alergična, kućna njega obično je prikladna za manje simptome uboda. Prvo, potvrdite prisutnost (u tijelu) žalca, jer to nije uvijek slučaj. Ako je vidljiv, uklonite ga nježnim struganjem rubom steriliziranog, ravnog predmeta.

  • Nemojte izvlačiti žalac pincetom jer će se tako osloboditi više otrova. Nakon toga, očistite mjesto rane pranjem vodom i blagim sapunom, a zatim stavite hladnu oblogu kako biste smanjili upalu; ako je potrebno, uzmite analgetik. Potražite liječničku pomoć ako ste ubodeni više puta kako biste izbjegli povećanje rizika; ovo je posebno važno za vaš prvi put kada još ne znate jeste li alergični. Ako ste do tada razvili alergijske reakcije, bilo bi dobro da sa sobom uvijek imate antihistaminik i svakako posjetite liječnika. Vrlo lako si možete pomoći ako imate andol ili aspirin u tableti, uvijek ga nosite sa sobom. Primjena: Najprije navlažite pastilu i stavite je na mjesto uboda. Držite minutu, a zatim ga skinite s mjesta uboda.

Tako ćete spriječiti oticanje i bol, a neugodnog svrbeža uopće neće biti. Ugriz će vrlo brzo otići u zaborav, a mjesto koje ostane bit će nevidljivo. BONUS TEKST: 45-godišnjak iz Medveđe preminuo je od uboda stršljena, a prema riječima mještana, stršljen ga je ubo u venu na vratu. Trebamo li se bojati stršljena? Koji su simptomi ugriza? Što učiniti u takvoj situaciji i što može pomoći?

Stršljen je mnogo veći od ose. Njihova duljina često doseže 2-3 cm. Napad stršljena obično se događa kada se kukac osjeti ugroženim. Previše približavanje gnijezdu ili iznenadni pokret unutar radijusa insekta može potaknuti stršljena na napad i ugriz. Ovi insekti često ne napadaju bez provokacije i također pokušavaju izbjeći ljude koji im se približavaju. Za razliku od uboda pčele, stršljen ne ostavlja žalac u koži. Ne umire nakon jednog uboda, ali može ugristi osobu više puta. Mnogi ljudi imaju sljedeće pitanje: Je li ubod stršljena smrtonosan? Većinu vremena nije opasno.

Razvija se ili u blagu nealergijsku reakciju ili u bezopasnu alergijsku reakciju. Međutim, ako je osoba alergična na otrov ovih insekata, tada ubod stršljena može biti vrlo opasan. Tada postoji rizik od razvoja anafilaktičke reakcije do anafilaktičkog šoka. Opasan je i ugriz stršljena u predjelu grla ili grkljana jer s oteklinom koja se pojavi disanje može biti otežano. Ubod stršljena u većini slučajeva dovodi do razvoja lokalne reakcije koja nestaje u sljedeća dvadeset i četiri sata. Ugriz je vrlo bolan zbog visokog sadržaja acetilkolina u otrovu (bol je jači nego nakon uboda pčele). Na mjestu ugriza pojavljuje se oteklina i svrbež.

Koža je crvena i može biti nešto toplija. Ako se tijekom blage alergijske reakcije pojavi otok, vjerojatno će biti veći (promjer može biti veći od 10 cm). Drugim simptomima povezanim s ubodom stršljena također će trebati više vremena da nestanu: bol, svrbež i crvenilo. U slučaju teške alergijske reakcije može doći do tjeskobe. Nakon uboda stršljena u roku od nekoliko do deset minuta nastupa anafilaktička reakcija. Javljaju se crvenilo, otok (često jak), svrbež (jak), mučnina, grčevi, dispneja, slabost i vrtoglavica. Može se primijetiti osjećaj strepnje i ubrzan rad srca. U anafilaktičkom šoku nakon uboda stršljena dolazi do akutnog respiratornog zatajenja i cirkulacijskog kolapsa. Gubitak svijesti je trenutačni. Nakon toga može, ali i ne mora uslijediti iznenadni srčani zastoj. Anafilaktički šok je potencijalno fatalan i zahtijeva hitnu pomoć.

Preporučeno