Kad je more bilo kad je Skadarka Roza Popadić prije više od desetljeća i pol stigla u selo Buđevo. Više od svega, Roza Popadić predstavnica je nebrojenih Albanki koje su udajom za Srbe nastojale zaokružiti život na ovim prostorima. “Živjeli smo u Skadru, na moru, sve je bilo tu, sve sam imao u blizini. U početku nije bilo lako, sad mi nije žao što sam došla – kaže Roza.

U početku joj je bilo teško priznati, ali sada nije imala problema.“Imala sam poteškoća u gotovo svemu, a posebno u jeziku jer nije bio povezan s albanskim”, izjavila je Roza. Roza i Milanko imaju troje djece, točnije kćer i dva sina. Kako je ispričao Milanko, imao je nekoliko djevojaka, ali nijedna nije htjela doći u selo.

  • Moji prijatelji su nešto tražili, a ja sam stvarno želio ostati kod sebe. Imamo toliko zemlje ovdje. Moji prijatelji su se ženili i ženili Albankama, pa sam rekao da i ja pokušam. Našao sam ih dobre žene, domaćice. Tako sam upoznao Rozu i za osam dana smo se vjenčali – rekao je Milanko.

Dakle, dok ona sprema ručak, on izađe da spremi drva za zimu.

  • Zimi je u ovom selu jako hladno, a temperature znaju pasti i ispod minus 30 stupnjeva. “Došao sam i zatekao puno snijega, gotovo metar snijega i bilo je užasno hladno. Sada je u Albaniji toplo, nikad ga nema, a ovdje nisam znao što me čeka. Bilo je minus 30, nisam ni znala kako da to nosim – objašnjava Roza.

Uz pomoć Udruge Stara Raška, mnoge Albanke, uglavnom iz Skadra koje su bile udate za Srbe na Peštarskoj visoravni, što su zapravo studentice čiji su preci dolazili iz gradova Srbije ili Crne Gore i živjele u stambenim zgradama, odlučile su zamijeniti gradski život za miran život na selu.“Dobijemo kad očekujemo slavlje, jako je lijepo – slavlje je slavlje. Mi slavimo Nikoljdan”, otkrila je Roza.

BONUS TEKST:

Upotreba banana Banane se mogu jesti same, ali se takođe koriste u mnogim jelima, od desertnih kolača i muslija, do smoothie-a i salata. Sirove banane se često koriste za pripremu voćnih salata, a pečene banane mogu biti deo tradicionalnih jela u nekim zemljama. Osim toga, sušene banane (banana chips) popularan su užina, dok se banana često koristi i kao prirodni zaslađivač u kolačima, keksima i drugim poslasticama.

Uzgoj banana Banane rastu na drveću koje je u suštini ogromna biljka, jer se ne smatraju pravim drvećem (nema drvenastog stabla). Masivni listovi ove biljke mogu narasti do visine od 3-4 metra, a cvetovi banane, koji rastu u grozdovima, daju plodove. Banane su plodovi koji rastu u grozdovima (poznatim kao “svečice”), a svaka svežica može sadržati od 100 do 300 banana.

Banane se obično beru dok su još zelene, a potom sazrevaju dok putuju ka tržištu. Na mestima gde se banane uzgajaju, ovo voće je vitalni deo ekonomije, jer je jedan od najvažnijih izvoza, posebno u zemljama poput Ekvadora, Filipina, Kostarike i Indije.

Zaključak Banane su jedno od najzdravijih i najukusnijih voća koje možete jesti. Bogate su hranljivim materijama koje su korisne za zdravlje srca, probavu, energiju, pa čak i mentalno zdravlje. Lako dostupne i svestrane, banane su osnovna užina i sastojak u mnogim jelima širom sveta, a njihov uticaj na zdravlje ne može se zanemariti. Bez obzira na to kako ih konzumirate, banane su sigurno odličan izbor za zdravu ishranu.

 

 

 

Preporučeno