Malala Jusufzai, najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir, postala je simbol hrabrosti, upornosti i borbe za obrazovanje i mir. Rođena u Pakistanu 1997. godine, Malala je od najranijih godina pokazivala izuzetnu strast prema učenju i obrazovanju, suprotstavljajući se talibanima koji su pokušavali ograničiti prava žena na obrazovanje.

 

Malala Jusufzai, mlada heroina i neustrašiva borac za prava žena i obrazovanje, započela je svoju veliku bitku tog 10. oktobra 2012. godine kada su talibani pokušali da joj oduzmu život zbog hrabrog suprotstavljanja njihovim namerama da ženama uskrate pravo na obrazovanje. Njeno oštro kritikovanje talibanskog režima na blogu, u kojem se zalagala za obrazovanje žena, navelo je maskiranog napadača da je upuca u glavu. Iako je Malala provela više od tri meseca u teškom oporavku, uključujući i rekonstrukciju lobanje, nije odustala.

Svet je bio zapanjen brutalnim pokušajem atentata, ali upravo zbog svoje hrabrosti, Malala je 2014. godine ovenčana Nobelovom nagradom za mir.

Čak ni ovaj nezamislivi atentat nije mogao da zaustavi ovu hrabru mladu ženu da nastavi glasno zagovarati važnost obrazovanja. Nakon ovog incidenta, Malala je još odlučnije nastavila borbu za prava žena.

 

Na svoj 18. rođendan, u Libanu blizu granice sa Sirijom, otvorila je školu za sirijske izbeglice, pružajući obrazovanje devojkama od 14 do 18 godina. Finansiranje škole obezbeđuje neprofitna organizacija koja nosi njeno ime, a nakon otvaranja, Malala je apelovala na svetske lidere da “ulažu u knjige, a ne u metke”. Ova gesta oslikava njenu nepokolebljivu posvećenost pravdi i obrazovanju kao temeljima mira.

Njene poruke nose duboku mudrost i inspirišu generacije:

“Dajte deci knjige i olovke”, rekla je. “To su najmoćnije oružje na svetu. Jedno dete, jedan učitelj, jedna knjiga i jedna olovka mogu da promene svet.”

“Znanje je najmoćnije oružje. Želim da budem dobro naoružana. Onda ću se boriti i pobediti.”

“Obrazovanje žena je moć, i zato se teroristi plaše obrazovanja. Oni ne žele da žene budu obrazovane jer bi to učinilo žene moćnijim.”

“Knjige su neprocenjive. Neki nas vode kroz prošlost, neki u budućnost. Neki nas vode u srž našeg bića, a neki u beskraj svemira.”

“Rekla sam sebi, Malala, moraš biti hrabra. Ne smeš se plašiti nikoga. Svojim nastojanjem da se obrazuješ, ne činiš ništa loše.”

 

 

Ove nedelje u emisiji “Biti žena”, koju realizuje WMG sa nemačkom fondacijom Konrad Adenauer i holandskom fondacijom Eduardo Frei, gledajte Brankicu Janković, aktivistkinju za ljudska prava i rodnu ravnopravnost. Ona poziva sve gledatelje da se obrate Instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti kad god osete da su diskriminisani ili nepravedno tretirani. Ova poziv na akciju osvetljava važnost aktivizma i angažovanja u borbi za jednakost i pravdu u društvu.

BONUS TEKST:

U današnjem dinamičnom svetu, tehnologija neprekidno evoluira, transformišući način na koji komuniciramo, radimo i živimo. Digitalna revolucija donosi sa sobom neograničene mogućnosti, ali isto tako postavlja pred nas izazove i dileme koje treba rešiti.

Uprkos brojnim beneficijama koje nam pruža digitalno doba, postavlja se pitanje kako zadržati balans između tehnološkog napretka i očuvanja ljudskih vrednosti. Kako se nositi sa sve većim uticajem društvenih mreža na naše mentalno zdravlje i socijalne interakcije? Kako iskoristiti tehnologiju za rešavanje globalnih problema kao što su klimatske promene i siromaštvo, a istovremeno zaštititi privatnost i bezbednost pojedinaca?

U potrazi za odgovorima na ova pitanja, važno je da se angažujemo u otvorenom dijalogu i da zajedno radimo na stvaranju inkluzivnog digitalnog društva koje će osnažiti sve njegove članove. Edukacija igra ključnu ulogu u tom procesu, omogućavajući ljudima da razvijaju digitalne veštine i kritičko razmišljanje kako bi se uspešno nosili sa izazovima i iskoristili prednosti digitalnog sveta.

Osim toga, važno je da tehnološki razvoj bude praćen etičkim smernicama i odgovornim postupanjem kako bismo osigurali da inovacije služe opštem dobru. Transparentnost, integritet i poštovanje ljudskih prava trebaju biti osnovni principi koji vode našu digitalnu transformaciju.

U suštini, budućnost digitalnog društva leži u našim rukama. Kroz saradnju, inovaciju i posvećenost, možemo oblikovati tehnološki pejzaž koji odražava naše najviše vrednosti i koji doprinosi boljem i održivijem svetu za sve nas.

 

Preporučeno