Prema riječima Saše Mitrovića, voditelja auto-moto i nautičke vertikale oglasnika Sasomanga, prilikom polaska na put tijekom zimske sezone nužno je imati odgovarajuću zimsku opremu. Tu opremu čine zimske gume, čija cena može biti od 5.000 do 20.000 dinara po komadu, kao i lanci koji koštaju i do 3.000 dinara. Dodatno, svaki deo zimskog kompleta može iznositi 1.000 dinara. Dakle, ukupan minimalni trošak za nabavku zimske opreme iznosi 24.000 dinara.
Od 1. studenog do 1. travnja sudionici u prometu dužni su, prema zakonu, imati zimsku opremu, što podrazumijeva zimske gume u slučaju snijega i leda na kolniku. Ove gume moraju imati minimalnu dubinu profila od četiri milimetra, jer sve manje ugrožava njihovu sigurnost u vožnji u takvim uvjetima.
Mitrović objašnjava da osim što moraju imati sve četiri zimske gume, vozači u prtljažniku moraju nositi i odgovarajuće lance za snijeg. Ovi lanci mogu se koristiti na najmanje dva vozna mjesta ako je na cesti postavljen prometni znak za obaveznu upotrebu zimske opreme. No, u naseljima vozila nisu dužna koristiti lance osim ako to uvjeti u prometu ne zahtijevaju. Prema riječima Mitrovića, lanci i druga oprema za prianjanje mogu se koristiti na bilo kojem dijelu ceste, čak i ako nije označen znakom za nošenje zimske opreme.
U situacijama kada je cesta prekrivena snijegom i ledom, što sigurno putovanje čini izazovom, ključno je opremiti svoje vozilo u skladu s tim. Iako je zakonska zimska oprema nužna, preporuča se i preventivni komplet zimske opreme. Ovaj set treba sadržavati strugalicu za led za čišćenje staklenih površina automobila, rezervu antifriza u pakiranju od litre, manju lopatu za snijeg za eventualne situacije u kojima se možete zaglaviti, metlu za skidanje snijega s vozila te dodatnu zimsku tekućinu za vjetrobranska stakla. za pomoć pri uklanjanju leda. Naš izvor također predlaže uključivanje sredstva protiv magljenja u obliku spreja i visokokvalitetne tkanine protiv magljenja koja upija vlagu. Dodatno, svjetiljka je neophodna za eventualne intervencije u noćnoj vožnji, a vozači trebaju imati radne rukavice primjerene zimskim uvjetima. Ako je moguće, preporučljivo je nositi rezervni set brisača vjetrobrana.
Zimske gume su najznačajniji izdatak kada je riječ o pripremi vozila za zimske uvjete vožnje, kaže Mitrović. Cijena ovih guma varira ovisno o čimbenicima kao što su promjer, širina gaznoga sloja i ukupna kvaliteta modela i proizvođača. Cene se kreću od 5.000 dinara za ekonomsku klasu i gume manjeg prečnika do 20.000 dinara za premium proizvođače i modele većeg prečnika. Lanci za sneg su, pak, u prosečnom cenovnom rangu do 3.000 dinara, dok se ostale komponente zimskog seta za vozilo mogu kupiti i do 1.000 dinara. No, ono što vozače može još više zabrinjavati je sve veća cijena vulkanizerske usluge montaže i demontaže guma, koja iz godine u godinu raste. Trenutno se cena kreće od minimalno 700 dinara za manje gume do 2.000 dinara po felni za veće gume. Napominjemo da se ove cijene prvenstveno odnose na gradske vulkanizerske radnje, jer su cijene u prigradskim naseljima i manjim mjestima obično niže i do 30 posto, ističe Mitrović.