Vjerujemo da ne postoji pjevačica sa ovih prostora koja se tako brzo proslavila, a da je onda isto tako brzo jednostavno nestala sa javne scene. Vjerujemo da ste prepoznali popularnu Tajči, hrvatsku pjevačicu, koja je sa samo jednom pjesmom 1990 godine napravila pravi dar-mar….
Finalna pjesma koja je predstavljala Jugoslaviju na izboru za najbolju pjesmu Europe bila je “Hajde da ludujemo” u izvedbi Tatjane Matejaš Tajči. Ova je pjesma vrlo brzo postala veliki hit, no nedugo nakon toga Tajči je nestala s glazbene scene. Napustila je karijeru i preselila se u Ameriku. Tatjana Kamerun, poznata pod umjetničkim imenom Tajči, međunarodnu afirmaciju postigla je popularnim pjesmama poput “Hajde da ti noć bude luda”, “Mala moja je opasna” i “Nemaš pravo na mene”.
Predstavljala je Jugoslaviju na Eurosongu 1990. godine, očaravši publiku svojom mladenačkom privlačnošću koja je podsjećala na Marilyn Monroe i održala izuzetnu izvedbu svog hit singla “Hajde da ludujemo”. Međutim, nakon rata, Tajči se odlučila povući s glazbene scene i nastaviti školovanje u Sjedinjenim Državama, gdje je upoznala pijanista i skladatelja Matthewa Cameroona. Godine 2011. trijumfalno se vratila u rodnu Hrvatsku, održavši željno iščekivani povratnički koncert pod nazivom „Ludujemo dušom.
Za realizaciju ove izuzetne glazbene produkcije bilo je potrebno prikupiti značajan iznos od milijun dolara. Za ovaj projekt okupljen je tim iskusnih stručnjaka. Tajci je tražila vještine istaknutih stručnjaka, uključujući Intero Productions iz Nashvillea i glazbenog producenta Briana Lenoxa, dobitnika nagrade Grammy, dok se vraća dugo očekivanom. Sastavni dio njezinog užeg kruga bile su njezina publicistica Andie Bernard i voditeljica komunikacija Maja Brlečić, koje su joj pružale čvrstu potporu.
Uz to, Tajci je radila s talentiranim ansamblom od deset američkih glazbenika, s kojima je intenzivno vježbala u Nashvilleu kako bi zajamčila besprijekoran nastup. Nažalost, Tajči je prije tri godine proživjela duboku tugu zbog suprugova odlaska. Sada živi u Sjedinjenim Državama s njihova tri sina. Prošle godine Tajči je napisala autobiografiju. Trenutno je prvenstveno posvećena izvođenju sakralne glazbe, često u katoličkim crkvama. Taji danas živi u Cincinnatiju, Ohio, u Sjedinjenim Državama, zajedno s njihova tri sina: najstarijim, Danetom, i mlađom dvojicom, Evanom i Blaiseom.
BONUS TEKST:
Met Gala 2024. održana je u Metropolitan Museum of Art u New Yorku, s fokusom na temu “Uspavana ljepotica: ponovno buđenje mode”. Na ovom je događaju prikazan izbor od 50 komada koji imaju povijesni značaj, a neki se smatraju prenježnima da bi se ponovno nosili u budućnosti. 1. Autoportreti su zabranjeni. Na raskošnoj prigodi kao što je Met Gala, razumljivo je da bi ljudi željeli fotografirati za uspomenu na to iskustvo, a moglo bi se očekivati da će se takvo ponašanje tolerirati. Kako slavne osobe ne bi bile zadubljene u svoje telefone većinu večeri, organizatori su 2015. godine odlučili provesti zabranu korištenja društvenih medija tijekom događaja. Svim prisutnima podijeljena je obavijest da je na ceremoniji strogo zabranjeno korištenje telefona za fotografiranje i društveno umrežavanje. 2018. godine uvedena je nova dobna granica za Met Gala.
Posljedično, osobe značajnog značaja koje su bile mlađe od 18 više nisu mogle sudjelovati u događaju. U intervjuu za The Hollywood Reporter u vezi s mogućim pojavljivanjem na žuđenom crvenom tepihu Met Gala 2018., Madi Zegler, tada samo šesnaestogodišnjakinja, izjavila je da je njezina dob sprječava da prisustvuje. Godine 2017. Metropolitan Museum of Art svjedočio je nekoliko slavnih osoba, uključujući Bellu Hadid, Dakotu Johnson i Marca Jacobsa, fotografiranih dok puše cigarete (i potencijalno nešto ilegalno) u toaletu.
Tijekom te godine, izvješća su sugerirala da je prisutnost pušača na događaju uznemirila članove odbora i donatore, a jedna je osoba izjavila da je to pokazalo zanemarivanje umjetničke zbirke. Po završetku Met Gala crvenog tepiha, organizatori su za sve uvažene goste priredili koktel i svečanu večeru. Prema “New York Postu”, Vintur je tražio namjerno isključivanje određenih stavki s jelovnika. Bivši zaposlenik Voge izjavio je da je odluka o zabrani peršina bila namijenjena izbjegavanju mogućih problema da se biljka zaglavi u zubima ljudi.
U pogledu rasporeda sjedećih mjesta za Met Gala, Wintour je poznata po svojoj pedantnosti i osigurava strateški položaj svojih gostiju tijekom događaja. Ward Duret objašnjava da uspostavljanje rasporeda sjedenja zahtijeva promišljeno promišljanje, uzimajući u obzir elemente kao što su konfiguracije sjedenja u prošlosti, jesu li pojedinci dijelili stol u prošlosti i njihove interakcije tijekom prethodnih događaja. Količina detalja i truda posvećenog ovom zadatku doista je impresivna.