– U nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo teme zdravlja. Govorićemo o nekim simptomima, koji znaju da budu jako neugodni, na prvu da zavaraju, a u stvari d budu najava neke teže bolesti….
Tijekom početnih faza, značajan dio populacije je pogođen bolešću masne jetre, koja često ostaje neotkrivena. Može se zaključiti o oštećenju jetre iz boli ili nelagode u donjem desnom dijelu trbuha, koji se nalazi ispod prsa. Obično se bolest masne jetre manifestira jednim simptomom, iako samo stanje često ostaje asimptomatsko. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) je prevladavajuća bolest jetre u razvijenim zemljama, koja pogađa otprilike 30% do 40% pojedinaca u Europi.
Zanimljivo je da oko 60% onih kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2 također boluje od NAFLD-a. U rijetkim slučajevima kada se simptomi ipak pojave, oni obično uključuju umor, slabost, nenamjeran gubitak težine, smanjeni apetit, mučninu, bol u trbuhu, prisutnost “paučastih vena” i žuticu. Razni znakovi mogu ukazivati na prisutnost uznapredovale bolesti. Kako bi se spriječilo napredovanje bolesti u cirozu i smanjilo nakupljanje masnoće u jetri, rano otkrivanje i liječenje su ključni.
Simptomi koji se obično javljaju uključuju oticanje trbuha i nogu, uz ekstremni umor i zbunjenost. Ako primijetite tamnu ili crnu stolicu ili urin, hitno je potražiti liječničku pomoć. Obično rutinski pregledi dovode do dijagnoze masne jetre, a praćenje razine ožiljaka na jetri daje uvid u progresiju bolesti. Pridržavanjem nutritivne dijete, povećanjem tjelesne aktivnosti i pridržavanjem općih preporuka moguće je učinkovito smanjiti masnoću i upalu jetre. Neophodno je da osobe koje imaju prekomjernu težinu daju prednost mršavljenju, jer to može uvelike utjecati na zdravlje njihove jetre.
- Znanstveni dokazi su pokazali da gubitak 7 do 10 posto tjelesne težine može ne samo spriječiti, već i poništiti oštećenje jetre. Renomirane studije poput studije PREDIMED, zajedno s drugim sličnim istraživanjima, dosljedno su otkrivale da je slijeđenje mediteranske prehrane povezano sa smanjenim rizikom od razvoja nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD). Kako bi se poboljšalo zdravlje jetre, stručnjaci preporučuju uključivanje u prehranu povrća, ribe i maslinovog ulja koji obiluju omega-3 masnim kiselinama, kao i cjelovitih žitarica bogatih vlaknima i povrća koje sadrži polifenole. Pogrešno je vjerovati da je bolest masne jetre isključivo posljedica konzumiranja masti.
Prava opasnost leži u unosu fruktoze, pića zaslađenih šećerom i drugih jednostavnih ugljikohidrata. Iako masna, začinjena i prerađena hrana sama po sebi nije štetna, osobama s masnom jetrom može biti korisno uključiti hranjive masti u svoj izbor prehrane. Razumijevanje razlike između akutne masne bolesti jetre i nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD) ima značajan značaj. Akutna bolest masne jetre može se manifestirati iznenada u različitim scenarijima, uključujući trudnoću ili izloženost određenim lijekovima i toksinima.
S druge strane, nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) odlikuje se nakupljanjem masti u jetri, koje premašuje pet posto njezine ukupne težine. Na razvoj ovog stanja mogu utjecati i nasljedni i stečeni poremećaji lipodistrofije. Od ključne je važnosti pažljivo pratiti i liječiti bilo koji oblik bolesti masne jetre. Dodatni sadržaj Osjećate umor, manjak energije i nedostatak motivacije nakon buđenja? Možda ćete to brzo okriviti za proljetni umor, ali ključno je biti oprezan, budući da ovi simptomi potencijalno mogu biti signal za ozbiljniji temeljni problem.
Važno je biti oprezan i priznati da proljetni umor može biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema. Pozadinski čimbenici kao što su loša prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, problemi sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti mogu pridonijeti trajnom osjećaju iscrpljenosti. Za osobe koje osjećaju umor unatoč dovoljnom odmoru, ključno je uzeti u obzir mogućnost dijabetesa. Ovo je posebno važno za osobe starije od 45 godina, osobe s prekomjernom tjelesnom težinom ili one koje imaju obiteljsku sklonost dijabetesu. Depresija se proteže izvan emocionalne tjeskobe, budući da se njezini simptomi također mogu manifestirati kao uporan umor i trajni osjećaj umora.
Ovaj poremećaj mentalnog zdravlja obuhvaća više od osjećaja tuge i može biti popraćen fizičkim znakovima, poput neumoljive iscrpljenosti, poremećaja sna i smanjenog apetita. Kako biste poboljšali svoje cjelokupno zdravstveno stanje i održali vrhunsku razinu vitalnosti, preporuča se uključiti veću količinu neprerađenih namirnica u svoj režim prehrane, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, ključno je dati prioritet unosu vitamina B kompleksa i vitamin D, budući da služe kao nezamjenjiva sredstva u jačanju živčanog sustava i održavanju a harmonična ravnoteža energije.
Kako biste izbjegli nagle skokove snage nakon kojih slijede nagli padovi i osjećaj umora, savjetuje se ograničiti konzumaciju rafiniranih šećera i prerađenih namirnica. Još jedna alternativa za razmišljanje je bavljenje tjelovježbom. Iako možda nije najprivlačnija opcija, uspostavljanje redovite rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal značajno poboljšati vaše emocionalno blagostanje i povećati razinu energije. Vijesti.me predlažu da svakodnevne šetnje na otvorenom postanu uobičajena praksa.