Iskustvo buđenja usred noći i suočavanja s izazovom ponovnog utonuća u san previše je poznato onima koji su se susreli s nesanicom. Ovo stanje, koje karakterizira nemogućnost zaspati unatoč osjećaju iscrpljenosti, može generirati značajne razine stresa. U proteklom mjesecu, značajan dio odraslih, kao što pokazuju podaci iz 2020. iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), imao je redovite poteškoće s uspavljivanjem, a više od 17 posto prijavljuje ovaj problem na dnevnoj ili gotovo svakodnevnoj bazi.

Specijalist za spavanje po imenu dr. Bikuan Luo, porijeklom iz San Francisca, otkrio je nekoliko objašnjenja i strategija za prevladavanje slučajeva buđenja tijekom noći.

Luo je objasnio da postoji više faktora koji mogu uzrokovati buđenje pojedinaca tijekom noći. To uključuje stres, tjeskobu, fizičku nelagodu ili bol, kao i smetnje iz okoliša poput buke, kretanja ili ekstremnih temperatura. Poremećaji spavanja kao što su apneja za vrijeme spavanja ili sindrom nemirnih nogu također mogu pridonijeti noćnom buđenju. Osim toga, poremećaj prirodnog ciklusa spavanja i budnosti može rezultirati fragmentiranim spavanjem. Kada doživite buđenje usred noći, Luo savjetuje da u početku ostanete u krevetu, pokušate se opustiti i vidite može li se san nastaviti.

Predložene su metode koje mogu pomoći u postizanju stanja opuštenosti, uključujući progresivno opuštanje, vježbe disanja, strojeve s bijelim šumom i razne druge tehnike.

Ako ne možete utonuti u san unutar 10 ili 15 minuta, savjetuje se da napustite krevet. Umjesto toga, potražite utjehu na mirnom i ugodnom mjestu u svom domu, možda na kauču, gdje se možete baviti mirnom i nestimulirajućom aktivnošću poput čitanja knjige ili umirujuće zabave dok se pospanost ne vrati. Kada se ponovno osjećate pospano, možete se vratiti u krevet. Važno je oduprijeti se iskušenju da provjerite svoj telefon ili bacite pogled na vrijeme ako vam je san poremećen. Ova uobičajena pogreška provjeravanja vremena nakon buđenja usred noći može spriječiti vašu sposobnost da nastavite spavati.

Čin provjere vremena može povećati razinu stresa i spriječiti sposobnost da zaspite. Štoviše, ako netko odluči provjeriti vrijeme na svom mobilnom uređaju, stimulirajući sadržaj na uređaju može pogoršati poteškoće u postizanju stanja opuštenosti i sna. Prema Luu, buđenje tijekom noći može se pripisati neusklađenosti između nečijeg unutarnjeg tjelesnog sata i ustaljene rutine spavanja. Prema riječima stručnjaka, dva su primarna elementa koja utječu na naš san. Prvo, u ranim večernjim satima povećava pritisak za spavanje, pojačavajući želju našeg tijela za odmorom, što pomaže i pri uspavljivanju i održavanju sna. Vještak je dalje izjavio:

Uloga cirkadijalne signalizacije, našeg unutarnjeg sata, postaje istaknuta u održavanju sna kako noć odmiče. U idealnom slučaju, ova dva čimbenika trebala bi djelovati u skladu kako bi olakšala zaspanje. Međutim, ako pritisak sna nestane prije nego što se cirkadijalni signal potpuno aktivira, to može rezultirati buđenjem tijekom noći. Ako osjetite da se budite noću i niste sigurni za uzrok, možete pokušati podesiti svoj unutarnji sat kako biste smanjili te poremećaje. Postoje različiti načini reguliranja vašeg cirkadijalnog ritma, kao što je uspostavljanje dosljednog vremena buđenja, ograničavanje izlaganja jakom svjetlu, mijenjanje vremena obroka, razmatranje suplementacije melatoninom, vježbanje u različito vrijeme tijekom dana i konzumacija umjerenih količina kofeina u jutro.

Preporučeno