Sljedeća priča, a koju vam donosimo danas, povezana je sa djevojkom, čiji je otac Kurt Cobain. Nirvana je najveći bend 90 godina, a čije se pjesme slušaju i dan danas….

Naizgled bajkovit početak života često može prikriti tamne nijanse stvarnosti koje se s godinama otkrivaju u svom punom intenzitetu. Ovo se posebno odnosi na živote dece poznatih ličnosti koje, iako rođene pod reflektorima slave, neretko odrastaju u senci te slave, boreći se s teretom tuđih grešaka, medijske pažnje i sopstvenih demona.

Frances Bean Cobain, ćerka legendarne figure roka Kurta Cobaina i kontroverzne umetnice Courtney Love, predstavlja upravo takav slučaj – život ispunjen slavom, tragedijom, ali i ličnom borbom za identitet, stabilnost i mir.

Rođena u svetlu reflektora i pod pažnjom čitavog sveta, Frances je od prvih dana bila deo javne scene. Kao beba stara svega nekoliko meseci, pojavila se na crvenom tepihu dodjele MTV nagrada u Los Anđelesu, u društvu svojih roditelja – obožavanog pevača Nirvane i žene čiji je život bio sve samo ne običan.

Ipak, iza glamuroznih slika i osmeha krila se realnost – otuđenje, zavisnosti, smrt i pravne borbe. Već u ranom detinjstvu Frances je izgubila oca, dok je majčin destruktivan stil života doveo do toga da starateljstvo nad njom preuzmu baka i tetka. Courtney Love je, zbog svojih postupaka i zavisnosti, čak dobila zabranu prilaska sopstvenoj ćerki.

Javnost je bila oštra. U svojoj proceni, magazin Rolling Stone ju je okarakterisao kao najkontroverzniju ženu u istoriji rokenrola, što je samo dodatno legitimisalo sudsku odluku o oduzimanju starateljstva.

Kada je postala punoletna, Frances je nasledila bogatstvo koje je njen otac za sobom ostavio. Milionski iznosi koje zarađuje od tantijema (oko 100.000 dolara mesečno) mogli bi da obezbede luksuzan i bezbrižan život. Međutim, sama Frances priznaje da je značajan deo tog nasleđa – protraćen.

Uprkos bogatstvu, borila se sa istim porocima koji su progonili njene roditelje. Zavisnost od droga, koja je dugo tinjala u njenom životu, postala je prepreka ka pravom oporavku i sazrevanju.

Godine 2016. odlučuje da napravi korak nazad – povlači se iz javnog života, raskida brak sa svojim prvim suprugom i započinje period introspekcije.

U tom periodu javnost ponovo obraća pažnju na Frances – ovog puta zbog kontroverznog spora sa bivšim suprugom Isaiahom Silvom, koji je tvrdio da mu je Frances poklonila očevu čuvenu gitaru sa legendarne izvedbe “MTV Unplugged” iz 1993. godine.

Frances nije uspela da dokaže suprotno, pa je gitaru izgubila na sudu. Kasnije, Isaiah je tu gitaru prodao na aukciji za neverovatnih šest miliona dolara, čime je postala najskuplja gitara ikada prodata. Ovaj događaj ostavio je gorak trag u njenom emotivnom životu, ali je ujedno bio i tačka nakon koje je počela da se distancira od prošlosti.

Frances, koja je ranije imala kratku karijeru u modelingu, danas se posvetila vizuelnoj umetnosti, pronalazeći u stvaranju novi jezik izražavanja. Tokom mladosti, često su joj nuđene glumačke uloge, pa čak i velike prilike:

  • Glavna uloga u Burtonovoj “Alisi u zemlji čudesa”

  • Uloga Belle u sagi “Sumrak”, koju je na kraju igrala Kristen Stewart

Frances je sve to odbila. Nije želela da sledi put površne slave, već je tražila dublji smisao.

Na svom 32. rođendanu, Frances je otvoreno govorila o tamnim danima svog života:

“Frances s 20 godina nije verovala da će dočekati tridesetu.”
“Borila sam se s dubokim osećajem samoprezira, nesigurnosti, traumama koje su oblikovale moj pogled na svet i na mene samu.”

U toj poruci vidi se autentična transformacija – od deteta poznatih, izgubljenog u haosu medijskog cirkusa, do žene koja uči da ceni sebe i prihvata svoju prošlost.

U nastavku života Frances prožimaju se i tragične okolnosti očeve smrti, koja i danas izaziva polemike.

Uoči svoje smrti, Cobain je zatražio vatreno oružje navodno iz bezbednosnih razloga, što je njegov prijatelj Dylan Carlson protumačio kao rutinsko ponašanje. Ubrzo je kupljena Remingtonova sačmarica, ali Cobain je nije ostavio kod Carlsona – želeo je da je zadrži.

Nekoliko dana kasnije, pronađen je mrtav. Zvanična verzija – samoubistvo iz vatrenog oružja, uz prisustvo velike količine heroina u sistemu. Ipak, Tom Grant, privatni detektiv, izneo je sumnje:

  • Toksikološki nalazi sugerišu da osoba s tolikom količinom heroina teško može fizički rukovati puškom.

  • Poslednji deo oproštajnog pisma sadrži rukopis koji se ne podudara s Cobainovim stilom pisanja.

Ove tvrdnje su osporene, ali teorije zavere i dalje kruže.

Pored svega, Frances pokazuje da je nasleđe koje nosi u sebi daleko kompleksnije od novca i prezimena. U njenim rečima oslikava se duboka empatija, ali i borba sa ličnim emocijama.

“Empati često poseduju urođenu sposobnost povezivanja sa drugima. Ponekad se toliko izgubimo u tuđem bolu da zaboravimo na sopstvene potrebe.”

Frances Bean Cobain je simbol osobe koja je preživela, uprkos burnom detinjstvu, slavnim roditeljima i ličnoj borbi sa zavisnošću i traumama. Njena priča nije samo još jedan naslov u rubrici o poznatima – to je priča o unutrašnjem rastu, traganju za smislom i ličnoj hrabrosti da se prekine generacijski ciklus bola.

Iako rođena u centru sveta, Frances je svoj svet morala izgraditi iz temelja. Ne kao naslednica ikone, već kao umetnica, preživela, i žena koja se izborila za sopstveni identitet. Danas njeni radovi ne odjekuju kroz glasne rifove, već kroz tihe poteze četkice – kao dokaz da je tišina ponekad moćniji izraz od buke slave.

Preporučeno