U Nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o segmentu zdravlja, a tiče se prerade namirnica. Mnogi od nas jedu sve i svašta pred spavanje, što nije preporučljivo…
Brze dijete koje tvrde da se lako i brzo mršave su u porastu. No dr. Dejan Chubrillo ruši sve mitove o mršavljenju i otkriva kako najlakše smršaviti te na što se treba fokusirati, pogotovo nakon 30. godine. “Dijete nisu brze. Rješenja nisu brza, ali prehrana je nešto što morate naučiti – kaže dr. Čubrillo – nakon 30. godine tijelo ulazi u zonu starenja i više nikada neće biti isto jer nema toliko enzima, hormona… Kako starimo, moramo shvatiti da neke stvari moramo promijeniti. Naravno da ćemo se upustiti u nešto loše ili u većim količinama i to je sasvim u redu, ali moramo znati svoj put i poznavati sebe…
Znamo gdje je autocesta, pa čak i ako malo zalutamo u kaldrmu, možemo se brzo vratiti na glavnu cestu – objašnjava dr. Čubrillo. Nadalje je predložio da bismo možda trebali provjeriti stanje naših organa i hormona u dobi od 20 godina kao parametre stanja i pustiti to 10 godina, a zatim ponovno analizirati situaciju. Jer trenutno ljudi u 20-ima, a to je mladost… uopće ne razmišljaju o zdravlju ili bolesti jer je to sasvim normalno za ovu dob. Tek kada se približimo tridesetoj godini možemo početi analizirati sami sebe. Od prije 10 godina, moći ćemo uzeti neke analize iz naše prošlosti; gdje smo bili s 30 godina, kakva je bila naša situacija s 20 godina i što treba popraviti.
– Nitko stariji od 30 ne može piti mlijeko, nama je jako teško. Mliječne proizvode je jako teško prevariti” – dodao je. Već u tim godinama vidimo da se ne može napraviti nešto kao prije, a zdravlje, dodao je, nisu samo parametri nego i koliko zračimo, jer što smo zdraviji, to više zračimo izvana. Što se tiče prehrane, rekla sam da u toj dobi u početku moramo promijeniti koliko jedemo i kako s tim kombiniramo hranu: što uz što ide i što s tim mogu. – Proteini, vaša hrana je puna ribe i mesa, ali današnja dijeta svjetski poznatih žena koje kažu ‘ja svaki dan jedem ribu, meso salate’, ali ako nemamo enzima za to, to je lako provjeriti, onda je beskorisno…
Vidjeli bismo sami gdje su nam slabe točke… Ima li ovdje dovoljno želuca, gušterače, gušterače… Ne mogu jesti to i to – rekao je dr. Chubrillo, razjašnjavajući stvar. Dakle paradoks. Mora ući u moju ordinaciju, ionako mršava, mršava za svoju visinu, i kaže doktore, sram me je reći koliko celulita imam… A ipak su to proteini i aminokiseline u stanicama – čuvena je, kako kaže, kompozicija dr. Čubrila. To je kao posuda, boca u koju staviš spužvu i kad dobiješ tu spužvu – u ovom slučaju protein u stanici – nema tko povući vodu u tu bocu i dehidriraš…
Možeš spriječiti taj mišić da raste pa vježbati do prekosutra, ali ništa se neće dogoditi jer protein nije ušao u sustav. Poanta je da zapravo ne možete iskoristiti ono što ste pojeli. Recimo, imate ljude koji pojedu 10 jaja dnevno, što je užasno – smrtonosno je, a kod covida se pokazalo da su oni s puno mišićne mase najpodložniji covidu. Ne treba vam mišić koji ima ogromnu masu, već masivan, ali snažan, snažan i izdržljiv. popijem čašu vina i malo badema; to je to Ako sam jako gladan, pojedem nešto sasvim malo kao međuobrok. U večernjim satima ne treba vam ni riba ni meso.
Uzmi malo potaše. Prilično gadan posao napraviti tu kašu. Kako ti može reći da pripremiš litru shakea i uzmeš! Tko radi ovaj posao ima tešku infekciju koja se zove lijenost. Ujutro pojedete jaje ili jaja, a ne četiri ili pet, a ako kasnije opet ogladnite, ne povratite odjednom… Bez jaja i slanine. Gdje nestaju masti i proteini, pitam vas! završio je dr. Čubrilo. Zdrava jetra – Ako netko otkrije da ima masnu jetru, što više-manje svi automatski imamo, onda mu je razina inzulina povišena. Inzulin je hormon koji luči gušterača kada su šećer u krvi i probava iznad normalnih razina.
Kad bi inzulin makar i malo porastao tijekom dana, sigurno bi stvarao mast u jetri. To radi – objasnio je dr. Čubrilo. i Čovjek ne dobiva kolesterol hranom. Svakodnevno jedenje velikih porcija ćevapa i pljeskavica praktički će izazvati probavne smetnje i intoksikaciju. No, povišena razina inzulina potaknut će stvaranje kolesterola u “tvornici kolesterola” – jetri, gdje se on i stvara. Oni s povišenim kolesterolom imaju i povišen inzulin, i obrnuto. Inzulin je taj koji kontrolira kolesterol, kaže dr. Chubrillo.