Opće je poznat utjecaj alkohola na jetru. Međutim, jeste li se ikada zapitali što se događa s ovim vitalnim organom kada netko odluči prestati piti? Prema riječima dr. Adama Skolija, a prenosi N1, većina toksina, uključujući i alkohol, asimiliraju se kroz crijeva, a zatim usmjeravaju u jetru na daljnji tretman prije nego što se rasprše po ostatku tijela.

S početkom blagdanske sezone, konzumacija alkohola raste kod mnogih pojedinaca. Međutim, moglo bi biti korisno zadubiti se u znanstvena objašnjenja o tome kako konzumacija alkohola utječe na tijelo i um s obzirom na pješčani sat. Ovo je osobito važno uzeti u obzir kada potrošnja prelazi preporučene granice. Prema dr. J Vesu Ulmu, medicinskom istraživaču, stručnjaku za bioinformatiku i američkom liječniku, moguće je da se gotovo dvije trećine jetre znatno ošteti, ali se još uvijek oporavi zahvaljujući regenerativnim sposobnostima organa.

Prema njegovim riječima, ovaj razvoj je pozitivan za pojedince koji se bore s alkoholizmom ili imaju dugotrajna oboljenja jetre. Za one koji žele voditi zdraviji stil života, žele smanjiti konzumaciju alkohola ili ih jednostavno zanimaju učinci apstinencije, razumijevanje utjecaja alkohola na jetru je ključno. Neophodno je razumjeti promjene koje se događaju u jetri kada se konzumira alkohol, kao i kada se on prestane. Dr. Haku primjećuje da kada pojedinac prestane konzumirati alkohol, oštećenje jetre koje je pretrpio obično se poboljšava. U slučajevima kada je oštećenje blago, može čak i potpuno nestati. Kod osoba s kroničnom bolešću jetre može doći do djelomičnog poboljšanja stanja.

Dr. Ulm ističe iznimnu regenerativnu sposobnost ovog organa. Prema njegovim riječima, primarni razlog iza raznih problema kod alkoholne bolesti jetre je upalni odgovor koji se javlja kada se organ suoči s početnim utjecajem toksina povezanih s alkoholom. Međutim, prestanak konzumacije alkohola može prekinuti ciklus kronične upale koja na kraju može rezultirati razvojem ciroze. Količina prisutne masti će se smanjiti. Prema Harvard Healthu, došlo je do povećanja prevalencije bolesti masne jetre, čak i među pojedincima koji ne konzumiraju alkohol. Dr. Ulm objašnjava da je bolest masne jetre često početni znak oštećenja jetre i može se manifestirati iznenada, čak i nakon konzumiranja samo jednog alkoholnog pića. Nadalje napominje da prestanak konzumacije alkohola dovodi do smanjenja nakupljanja masti u tkivu.

Postići će se regulacija razine šećera u krvi. Uzdržavanjem od konzumacije alkohola, jetra obnavlja svoju sposobnost upravljanja i regulacije razine šećera u krvi, u konačnici smanjujući rizik od inzulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2. Dr. Ulm objašnjava da jetra, kada je oštećena prekomjernom konzumacijom alkohola, postaje manje osjetljiva na inzulin. To doprinosi stanju inzulinske rezistencije, što je tradicionalni simptom dijabetes melitusa tipa 2. Prema njegovim riječima, apstinencija od alkohola može stvoriti potrebne uvjete da jetra ponovno uspostavi svoje vitalne funkcije.

Preporučeno