Tinitus, koji se obično naziva zujanje u ušima, pogađa oko 10 posto odrasle populacije. Ovo stanje nastaje kada osoba čuje zvukove poput zujanja, šištanja ili zviždanja bez ikakvog vanjskog zvučnog izvora. Značajno je da je tinitus češći među muškarcima i starijim osobama, ali se može pojaviti kod pojedinaca bilo koje dobi.

Brojni čimbenici pridonose tinitusu, u rasponu od promjena u krvnim žilama glave i vrata do grčeva mišića u srednjem uhu, kao i stanja koja utječu na unutarnje uho. Osim toga, ozljede glave ili vrata, multipla skleroza i određene zarazne bolesti poput sifilisa također mogu biti uzroci. Nadalje, neki lijekovi mogu pogoršati ili potaknuti ovaj problem.

Osobe s visokim krvnim tlakom ili neadekvatnom cirkulacijom sklonije su tinitusu. Za ublažavanje simptoma i pospješivanje cirkulacije u ovakvim situacijama preporučljivo je ograničiti konzumaciju kofeina, cigareta, alkohola i soli. Osim toga, nakupljanje ušnog voska može iritirati bubnjić, potencijalno dovodeći do tinitusa.

Kada se zujanje često javlja, ključno je konzultirati liječnika kako bi se otklonila mogućnost ozbiljnijih zdravstvenih problema i započelo odgovarajuće liječenje. Osim toga, postoje svakodnevni savjeti koje često zanemarujemo. Na primjer, otvori na crijevu usisavača dizajnirani su za smanjenje usisne snage, što se pokazalo korisnim kod čišćenja zavjesa. Nadalje, aspirin, općepoznati lijek, također se može koristiti za njegu kože.

Maska od aspirina i limunovog soka može pomoći u čišćenju lica i ublažavanju upale. Da biste napravili ovu masku, jednostavno otopite tri tablete aspirina u tri žlice limunovog soka, nanesite na lice i ostavite da odstoji 10 minuta. Na sličan način, hranjiva maska ​​može se napraviti kombinacijom četiri zdrobljena aspirina s jednom žlicom jogurta i pola žlice meda.

Prije nanošenja ove maske preporučljivo je koristiti topli oblog za otvaranje pora. Nakon toga smjesu treba nanijeti i ostaviti 30 minuta prije ispiranja. Slijeđenje ovih jednostavnih prijedloga može poboljšati zdravlje i kvalitetu života na različite načine.

BONUS TEKST:

Jagode su izuzetno popularno voće, cenjeno zbog svog osvežavajućeg ukusa i visokog sadržaja hranljivih materija. Pripadaju porodici Rosaceae, istoj porodici kojoj pripadaju i jabuke, kruške i breskve. Ono što je zanimljivo kod jagoda jeste da nisu prave bobice, jer se njihova semenka nalazi spolja na površini ploda, dok su kod pravih bobica semenke unutar ploda.

Jagode su izuzetno bogate vitaminom C, koji je ključan za jačanje imunog sistema i zdravlje kože. Takođe sadrže flavonoide i antioksidante koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, čime se smanjuje rizik od razvoja određenih hroničnih bolesti, kao što su bolesti srca i neki tipovi karcinoma.

Ovo voće se može uzgajati u raznim uslovima – u baštama, na balkonima, pa čak i u visećim saksijama. Njihova sezona berbe je obično od kasnog proleća do ranog leta, mada uz odgovarajuće uslove mogu plodonositi i do jeseni. Jagode zahtevaju puno sunčeve svetlosti i dobro drenirano tlo, a često se sade u redovima kako bi se osigurao optimalan prinos.

Pored toga što su ukusne, jagode se mogu koristiti na mnogo različitih načina. Često se jedu sveže, ali se takođe koriste u pripremi raznih deserta kao što su kolači, torte, džemovi i sladoledi. Njihov osvežavajući ukus čini ih idealnim sastojkom u letnjim salatama i napicima.

Kultivisanje jagoda zahteva određenu pažnju, jer su osetljive na bolesti kao što su siva trulež i pepelnica. Redovno zalivanje, ali i izbegavanje natapanja listova, ključno je za uspešno gajenje. Takođe je korisno malčirati tlo oko biljaka kako bi se zadržala vlažnost i smanjila pojava korova.

Sve u svemu, jagode su ne samo ukusno i osvežavajuće voće, već i zdrava opcija koja može doprineti zdravlju srca, jačanju imuniteta i opštem blagostanju. Njihova prilagodljivost u različitim kulinarskim formama čini ih jednim od omiljenih letnjih voća.

Preporučeno