Svi oni koji su Pravoslavne vjere, i koji vjeruju u boga, danas je jako bitan praznik za sve vjernike. Evo i nekih detalja o Svetom Vasiliju Ostroškom….
Čudotvorni svetac, kako ga vernici nazivaju, rođen je kao Stojan Jovanović u Popovom polju kod Trebinja. Već u svojoj 12. godini, pokazavši izuzetnu duhovnu zrelost i ljubav prema veri, poslat je u manastir Zavala, gde je njegov stric Serafim bio iguman. Tu je stekao svoja prva znanja i duhovno se oblikovao. Nakon završetka manastirske škole, zamonašen je i dobio čin, postavši paroh Popovog polja. Vremenom je napredovao u crkvenoj hijerarhiji i postao episkop zahumski, ostavivši neizbrisiv trag u srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Sveti Vasilije Ostroški danas važi za jednog od najcenjenijih pravoslavnih svetitelja. Njegova duhovna snaga i dela i dalje inspirišu, a vernici iz svih krajeva sveta dolaze u manastir Ostrog, verujući u njegovu čudotvornu moć. Posebno kada se suočavaju sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, mnogi utehu i nadu nalaze upravo u molitvama upućenim ovom svecu.
Tokom života, služio je u brojnim mestima – od Mostara i Herceg Novog, preko Pljevalja, Morače, Ogonošta, pa sve do Bjelopavlića. Preminuo je 1671. godine, a njegove mošti i grob danas se čuvaju u manastiru Ostrog, koji se nalazi na litici planine Ostroška greda u Crnoj Gori. Ova svetinja se smatra mestom isceljenja, vere i duhovne obnove.
U narodu postoji duboko ukorenjeno verovanje da duh Svetog Vasilija leči bolesne. Tome svedoče brojne priče i zapisi vernika koji su doživeli čudo. Svako kome je svetac pomogao, ostavlja svoju priču u manastiru. Monasi ih prikupljaju, čuvaju i od njih prave knjige koje se nalaze u arhivi svetinje.
Jedna od najpoznatijih legendi govori o novorođenčetu koje je ispalo iz kolevke sa samog vrha Gornjeg manastira. Iako se manastir nalazi na 900 metara nadmorske visine, beba je pronađena živa i zdrava u podnožju, nasmejana i netaknuta. Vernici ovo smatraju jasnim dokazom svecove zaštite.
Takođe, poznato je da je požar koji je zahvatio planinu Ostroška greda čudesno zaobišao oba manastira i sve kapele u blizini. Tokom Drugog svetskog rata, bomba koja je pala iznad Gornjeg manastira nikada nije eksplodirala, što se smatra još jednim božjim čudom.
- Na određene dane, vernici imaju priliku da celivaju ruku Svetog Vasilija, koja izgleda neverovatno očuvano, gotovo živo, uprkos tome što je svetac preminuo pre skoro četiri veka. Međutim, pričalo se i da je grešnicima svetac znao da “izmakne” ruku, ne dozvolivši im da je celivaju.
Pri dolasku u manastir Ostrog, običaj je da se ponese flaša ulja. Monasi to ulje osveštavaju i vraćaju vernicima u malim bočicama koje se koriste za lečenje i blagoslov doma. Pored toga, važno je poneti vunene čarape – veruje se da svetac noću ustaje i hoda, zbog čega su mu čarape svakodnevno pocepane, a monasi ih stalno menjaju.
Na praznik posvećen Svetom Vasiliju, ne obavljaju se nikakvi paganski rituali. Veruje se da će svaka iskrena molitva upućena čudotvorcu iz dubine srca biti uslišena. Preporučuje se odlazak u crkvu i paljenje sveće za zdravlje i mir.
U Bosni je postojao običaj među devojkama da pred svitanje bace svoju obuću kroz vrata. Ako cipela padne u pravcu od kuće, to je bio znak da će se udati uskoro. Takođe, na ovaj dan se ne preporučuju svađe, naročito sa bliskim osobama – veruje se da će godina proteći u nesreći ako se na praznik posvađate.
U pojedinim krajevima, sneg ili oblačno vreme na dan Svetog Vasilija najavljuju rodnu i plodnu godinu, što dodatno doprinosi značaju ovog praznika u narodnom kalendaru.