Pošto nam je došla polako jesen, došlo je vrijeme i da se priprema krompir za zimu, a svi oni koji imaju veću količinu krompira, moraju da znaju kako na najbolj imogući način skladište svoje zalihe krompira…..
Krumpir volimo u svakom avataru jer je to povrće koje gotovo svako kućanstvo mora imati. Ne gubimo vrijeme, zaronimo u načine kako ga sačuvati kako bi što duže ostao hrskav i jestiv. Vjerujte savjetima portala Pyszności i održavajte svoj krumpir u savršenom stanju. Doista, nakon nekog vremena skladištenja, krumpir počinje nicati, gubeći i izgled i okus; međutim, to se ne događa ako se krumpir skladišti vani jer ne bi trebalo uvijek biti potrebno koristiti hladnjak. Ne treba dugo da neprikladni uvjeti dovedu do kvarenja ili nicanja. Stoga su klice krumpira vrlo dobar pokazatelj koliko se malo pazilo na skladištenje.
Ako postoje neodgovarajući uvjeti, ne treba puno vremena da dođe do rasplinjavanja i nicanja. Nisu samo klice problem; smežurana koža, a kašasta tekstura je ono što krumpir čini nejestivim. Svježi krumpir se može jesti i nakon što su izbacili klice pod uvjetom da su sve klice skinute da ne izazovu želučane tegobe; vlažni krumpiri već neće biti dobrog okusa i znak su da će istrunuti pa ih bacite. Kako djed sprječava da mu krumpir nikne Spremite krumpir u vreće. Prije nego što ih stavite u vrećicu, pažljivo ih pregledajte da vidite da nisu raspucani ili začepljeni. Ako je bilo koji od njih oštećen, skinite ga. Stavite kestene i žir u vrećicu s krumpirom.
Kesten svojom vlagom djeluje protiv rasta klica, a žir protiv suhoće: dva takva nepoželjna mirisa prirodno dalje prenose zdravost vašeg krumpira; tako da ih možete sigurno koristiti. Djed bi krumpire čuvao u mračnom, hladnom podrumu gdje temperatura nikad nije prelazila 7 stupnjeva Celzijusa. Ako nemate podrum, potražite najhladniji, najtamniji kut u svojoj kući. Postoje različita mišljenja o tome treba li jesti proklijali krumpir ili ne. Neki smatraju da se ne smije jesti, a drugi pak da, ako se oštećeni dijelovi mogu odrezati, mogu se jesti za večeru. Ipak, morate znati da se tijekom klijanja u krumpiru povećava sadržaj glikoalkaloida.
Ovi spojevi sami po sebi nisu otrovni ako se uzimaju u malim količinama, ali postaju otrovni ako se uzimaju u prekomjernim količinama. Stoga se preporuča suzdržati se od jedenja krumpira koji je proklijao. Načini da spriječite klijanje krumpira Mjesto skladištenja jer krumpir najbolje čuvate tako da u vreću stavite jabuku. Jabuke proizvode etilen, koji pomaže krumpiru da ostane svjež i hrskav. Na ovaj način krumpir će ostati bez klica do 8 tjedana. Drugi ključ je mjesto gdje se čuva krumpir. Na toplom, svijetlom i vlažnom mjestu brzo niče. Najbolje ih je čuvati na suhim, tamnim i hladnim mjestima na temperaturi od oko 15 stupnjeva Celzijusa.
Hladnjak stoga nije baš idealan za taj posao jer kada se temperatura spusti, škrob se pretvara u šećer, dajući krumpiru sladak okus. Dovoljan je podrum ili garaža. Nemojte ih gomilati u plastičnim vrećicama; to su apsolutno najgori. Koristite prirodne ili papirnate vrećice – prozračne su. Imajte na umu i da se krumpir mora držati odvojeno od luka koji ubrzava nicanje krumpira. Stoga krumpir možete hraniti iznad cikle koja će popiti curenje koje se vidi. Ne skladištite ni krumpir ni ciklu u istom odjeljku sa zelenim povrćem poput kupusa ili mrkve.
Zaključak Krumpir se mora pravilno skladištiti ako se želi dulje očuvati svježina, okus i dobra hranjiva vrijednost povrća. Kesteni i žir, uz jabuke, mogu biti vrlo učinkoviti prijatelji u sprječavanju nicanja i očuvanju kvalitete krumpira. Ako se drže na hladnom i tamnom suhom mjestu kao što je podrum, ostat će čvrsti i okusiti svježe dosta dugo. Slijedeći ove vaše jednostavne, konvencionalno postavljene prijedloge, vaš će se krumpir osušiti sukladno sezoni i neće dobiti neželjene klice niti će omekšati.