U nastavku našeg današnjega članka, govorimo o sijanju krompira, a koje je već uveliko i počelo. Slijei i par jako korisnih savjeta na ovu temu…..

Krompir volimo u svim oblicima – kuvan, pečen, pržen ili kao pire – i zato je neizostavan deo gotovo svake kuhinje. Upravo zbog njegove česte upotrebe važno je znati kako ga pravilno skladištiti kako bi ostao čvrst, gladak i ukusan što duže.

U ovom tekstu vam donosimo proverene savete kako da vaš krompir ostane u savršenom stanju mesecima, bez proklijavanja, kvarenja ili gubitka kvaliteta. Verujte savetima stručnjaka sa portala Pyszności, ali i tradicionalnim trikovima koje su koristile generacije pre nas.

Krompir tokom vremena može početi da niče, gubi čvrstoću i dobija neugledan izgled. Klice su jasan znak nepravilnog skladištenja – obično izazvane previsokom temperaturom, vlagom ili prisustvom svetla. Osim klica, krompir može da omekša, smežura se ili čak počne da truli, što ga čini neupotrebljivim.

Moj deda je imao poseban metod. Čuvao je krompir u platnenim ili papirnim vrećama, uvek u hladnom i mračnom podrumu gde temperatura nije prelazila 7°C. Pre nego što bi ga spakovao, pažljivo bi pregledao svaki krompir i odstranjivao one oštećene – jer jedan loš krompir može „zaraziti“ sve ostale.U vreću bi stavio i nekoliko kestena i žireva – prirodnih saveznika u borbi protiv klica. Kesten sadrži prirodne jedinjenja koja usporavaju rast klica, dok žir pomaže u zadržavanju vlage, sprečavajući isušivanje. Kombinacijom ovih metoda, krompir je ostajao svež do sledeće berbe.

Ako nemate podrum, odaberite najhladnije i najtamnije mesto u kući – na primer ostavu, garažu ili izolovano mesto u kuhinji dalje od izvora toplote.

Mišljenja su podeljena. Neki smatraju da je bezbedno jesti proklijali krompir ako se klice potpuno uklone, dok drugi upozoravaju da se tokom klijanja povećava nivo glikoalkaloida – prirodnih toksina koji mogu izazvati mučninu, glavobolju ili druge zdravstvene tegobe ako se konzumiraju u većim količinama.

Zato je najbolje da izbegavate konzumaciju proklijalih, omekšanih i zelenih krompira, naročito ako niste sigurni koliko su dugo stajali.Jednostavan trik je da u vreću s krompirom stavite jednu jabuku. Jabuka oslobađa etilen, gas koji usporava klijanje krompira i pomaže mu da ostane čvrst i svež i do osam nedelja. Ovo je jednostavno, jeftino i prirodno rešenje koje zaista funkcioniše.

Krompir ne voli toplotu, vlagu ni svetlost. Idealno mesto za čuvanje krompira je suvo, tamno i hladno, s temperaturom oko 7–10°C. Previše niska temperatura (kao u frižideru) pretvara skrob u šećer, pa krompir postaje sladunjav i gubi svoju karakterističnu teksturu.

Izbegavajte čuvanje krompira u plastičnim kesama jer sprečavaju cirkulaciju vazduha i podstiču razvoj vlage. Umesto toga, koristite papirne ili platnene vreće. Držite krompir podalje od luka, jer luk oslobađa gasove koji ubrzavaju proces klijanja. Umesto toga, možete ga čuvati uz cveklu, koja upija vlagu iz okoline.

Krompir može ostati svež i ukusan mesecima ako se pravilno skladišti. Trikovi sa kestenom, žirom i jabukom su jednostavni, ali veoma efikasni. Pronađite hladno i mračno mesto, koristite prirodne materijale za pakovanje i redovno proveravajte zalihe. Na taj način nećete morati da bacate hranu i uvek ćete imati kvalitetan krompir pri ruci.

Primenite ove savete i neka vaš krompir ostane čvrst – baš kao što je bio u dedinom podrumu!

Srećno sa skladištenjem!

Preporučeno