– Danas govorimo o snu, koji je jako bitan po svaku osobu. Jednostavno, nijedna osoba u današnje vrijeme ne može bez sna, više od 24 do 36 sati. Vjerujemo da je svako od vas, kada se probusi ujutro ponekad na jastuku pronađe mali trag pljuvačke, koji mu je izašao iz usta. Danas vam donosimo odgovor, šta bi to moglo da bude.
Slinu stvaraju različite žlijezde u ustima. Kao rezultat toga, možete primijetiti da kada spavate na boku, slina teži istjecanju, dok kada spavate na leđima, slina ima tendenciju isparavanja. Kad spavate u ležećem ili bočnom položaju, može doći do slinjenja, zbog čega se usta nehotice otvaraju. Međutim, ovaj se problem može izbjeći spavanjem na leđima. Alergija Lučenje sline može biti pojačano zbog alergijskog rinitisa i određenih alergija na hranu. Kiselost Vjeruje se da kada želučana kiselina dođe u dodir s jednjakom, može izazvati pojačano lučenje sline.
- Kada doživite infekcije gornjih dišnih puteva, uobičajeno je naići na poteškoće u disanju i gutanju kao rezultat prekomjernog nakupljanja sline. U slučaju da vam se nosni prolaz začepi, pribjeći ćete disanju na usta, posljedično stimulirajući proizvodnju sline. Angina Nakupljanje sline izravna je posljedica oticanja i sužavanja prolaza uzrokovanog tonzilitisom, upalom krajnika smještenih u stražnjem dijelu grla. Slinavost, česta pojava kod osoba koje muče snovi iz noćne more, može se pojaviti i kod odraslih iz psihopatoloških razloga.
Ovaj fenomen obično se pojavljuje kod pojedinaca koji doživljavaju visoku razinu stresa ili kao odgovor na određene lijekove. Lijekovi Određeni lijekovi, uključujući određene antidepresive i morfij, mogu povećati proizvodnju sline. To može rezultirati redovitom pojavom pretjeranog slinjenja ako koristite ove lijekove ili se upuštate u uzimanje droga. Dodatni tekst: Osjećate li iscrpljenost i stalni nedostatak sna? Uporan osjećaj koji vas tišti cijeli dan? Moguće je da imate problema sa spavanjem.
Ključno je razumjeti da osjećaj stalne pospanosti s teškim podočnjacima i nogama nije normalno stanje i to što se netko uvijek tako osjeća ne znači da je prihvatljivo. Problemi povezani sa spavanjem kao što su primarni i sekundarni poremećaji spavanja, nesanica, apneja za vrijeme spavanja i sindrom nemirnih nogu mogu omesti san o dobrom zdravlju. Narkolepsija Nesanica se može pripisati različitim medicinskim čimbenicima, a postoje i različiti pristupi liječenju ovog poremećaja spavanja. Osjećaj svježine nakon buđenja i održavanje tog osjećaja odmora tijekom dana tipično je stanje. Međutim, određena stanja služe kao pokazatelji poremećaja spavanja:
Osjećaj umora nakon buđenja, nenamjerno drijemanje tijekom sastanaka i društvenih okupljanja, osjećaj neugodnog puzanja i trnjenja u nogama popraćen nekontroliranom željom da ih pomaknete, osobito nakon spavanja, glasno hrkanje i nemiran san – ako bilo što od navedenog simptomi prisutni, to može ukazivati na poremećaj spavanja ili povezano zdravstveno stanje koje, nakon liječenja, ima potencijal značajno poboljšati kvalitetu života osobe. Važnost dobivanja odgovarajuće količine sna za ljudsku dobrobit ne može se precijeniti, a kvaliteta sna jednako je ključna. Spavanje je višestruki proces koji obuhvaća četiri različite faze, koje se ponavljaju u ciklusima tijekom noći.
Unutar različitih faza i intervala ciklusa spavanja, oslobađa se mnoštvo hormona i drugih tvari koje reguliraju metabolizam i druge čimbenike povezane sa zdravljem. Poremećeni obrasci spavanja mogu rezultirati osjećajem iscrpljenosti i pospanosti, a mogu čak i povećati rizik od razvoja niza teških medicinskih stanja. Ključno je napraviti razliku između općih problema sa spavanjem, primarnih poremećaja spavanja i poremećaja spavanja koji proizlaze iz temeljnog zdravstvenog stanja. Kad je vrijeme za spavanje, otprilike 15% pojedinaca osjeća trnce, unutarnji svrbež ili grčeve u nogama. To je popraćeno neodoljivom željom da se ti neugodni osjećaji ublaže snažnim pokretima nogu.
To su tipični pokazatelji sindroma nemirnih nogu, stanja koje onemogućuje zaspati i može čak probuditi pojedince iz sna, tjerajući ih da hodaju kako bi ublažili nelagodu. Iako nije klasificirano kao medicinski ozbiljno stanje, ozbiljnost simptoma može varirati od blage nelagode do dubokih poremećaja koji uvelike utječu na svakodnevni život oboljelih. Postoje dva primarna pristupa za rješavanje nesanice: lijekovi ili bihevioralne tehnike za promicanje sna.
Mogućnosti medikamentoznog liječenja uključuju korištenje nebenzodiazepinskih hipnotika, koji imaju brz početak djelovanja, ne remete strukturu i kvalitetu sna i ne stvaraju ovisnost. Međutim, određeni hipnotici trebali bi biti rezervirani za određene pacijente zbog snažnog učinka na kvalitetu sna i mogućnosti ozbiljnih nuspojava kao što su dnevna pospanost i ovisnost. U nekim slučajevima, antidepresivi, koji mogu izazvati sedaciju kao nuspojavu, koriste se jer je nesanica često povezana s depresijom.