– Jako je puno srpskih stručnjaka i doktora koji se oglašavju putem domaćih medija, te daju neke jako korisne savjete po pitanju vođenja i brige oko sopstvenoga zdravlja. Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorićemo o zdravlju mozga, koji je jako bitan organ u životu svakoga ćovjeka. 

Na svojim društvenim mrežama prof. dr. Radak često daje vrijedne informacije o prevenciji moždanog udara i revitalizaciji mozga. Baca svjetlo na hranjive i potporne kvalitete dodataka prehrani za našu sivu tvar, otvoreno govoreći o tim temama tijekom gostovanja u televizijskom programu. Prof. dr. Đorđe Radak, vaskularni kirurg, posvećen je istraživanju gorućeg problema moždanog udara, značajnog zdravstvenog problema koji često dovodi do dugoročnih posljedica po cjelokupno zdravlje pojedinca. Mogu li se kirurške intervencije koristiti kao proaktivna mjera protiv moždanog udara? Nadalje, dr. Radak ulazi u fascinantnu temu pomlađivanja mozga i njegove dohvatljivosti.

  • Dr. Đorđe Radak tvrdi da pospješivanje prokrvljenosti mozga ne samo da čuva njegovu dobrobit, već i poboljšava prehranu vitalnih komponenti unutar endokrinog sustava. Prevladavajuće uvjerenje oko prevencije moždanog udara je da je mozak osjetljiv na ozljede; međutim, poboljšanjem cerebralne cirkulacije, ne samo da se može spriječiti ozljeda, već i hipofiza, pinealna žlijezda i središnja regulatorna tijela endokrinog sustava mogu dobiti poboljšanu prehranu. Kroz regulaciju drugih hormonalnih sustava putem ovih središnjih komponenti, metabolizam se obnavlja, naglašavajući često zanemaren, ali iznimno važan aspekt.

Na pitanje o mogućim prednostima dodataka prehrani za prehranu mozga, dr. Radak daje iscrpno objašnjenje.

Područje lijekova koji se nazivaju “lijekovi za mozak” usmjereno je na poboljšanje metabolizma moždanih stanica pomoću dodataka prehrani. Ovo područje istraživanja nevjerojatno je složeno jer obuhvaća ne samo živčane stanice i krvne žile nego i potporne stanice u mozgu poznate kao mikroglija, koje hrane naše živčane stanice. Ovi dodaci, nazvani “memori vel”, sadrže molekulu koja se može naći u majčinom mlijeku i odbačenom mesu iz organa. Ova je molekula također bitna komponenta naših staničnih membrana i sinapsi.

Provedeno je više od stotinu kliničkih studija kako bi se potvrdila učinkovitost ovog lijeka i sličnih spojeva. Nalazi su pokazali pozitivne učinke kod djece s poteškoćama u koncentraciji i usporenom neurološkom razvoju, kao i kod odraslih u ranoj fazi demencije. Nadalje, ovi dodaci obećavaju u prevenciji vaskularne demencije. Na pitanje o prirodi kirurškog pomlađivanja mozga, dr. Radan daje objašnjenje.

Procjena težine oštećenja moždane cirkulacije i utvrđivanje potrebe za intervencijom vrlo je složen proces. Kriteriji za revaskularizaciju, koja nastoji poboljšati protok krvi, jedinstveno su utvrđeni. Kada pojedinac pokazuje i konstrikciju karotidne arterije veću od 65% i početne indikacije nedovoljne prehrane mozga, revaskularizacija postaje ključna terapijska mjera za one koji su suočeni s neposrednom opasnošću od moždanog udara.

  • Sada se može provesti precizan, učinkovit i brz postupak za čišćenje arterije bez upotrebe premosnice ili bilo kakvih dodatnih materijala. Stvaranjem malog reza na vratu, liječnik može temeljito očistiti arteriju. Fascinantno je primijetiti da se ovaj postupak može izvesti uz minimalan gubitak krvi, što potvrđuje i liječnik. Moždani udar nastaje kada dođe do iznenadnog prekida dotoka krvi u mozak, što rezultira nedovoljnom opskrbom kisika i hranjivih tvari u određenim regijama. Taj nedostatak hranjivih tvari dovodi do smrti i oštećenja živčanih stanica u zahvaćenim područjima, što u konačnici uzrokuje disfunkciju odgovarajućih funkcija mozga.

Postoje dvije glavne vrste moždanog udara: ishemijski moždani udar i hemoragijski moždani udar. Ishemijski moždani udari nastaju kada krvni ugrušak blokira arteriju, sprječavajući protok krvi kroz nju. To može biti uzrokovano ili trombozom, gdje se ugrušak formira u oštećenoj arteriji koja krvlju opskrbljuje mozak, ili embolijom, gdje se ugrušak koji je nastao na drugom mjestu otpusti i putuje kroz krvotok, blokirajući cerebralne arterije. Ishemijski moždani udari čine približno 85 posto svih moždanih udara.

S druge strane, hemoragijski udari nastaju kada krvna žila pukne, što uzrokuje curenje krvi u okolno tkivo. Postoje dvije vrste hemoragijskih moždanih udara: intracerebralni hematom, koji se događa kada krv izlije iz krvne žile u moždano tkivo, i subarahnoidno krvarenje, koje nastaje kada krv izlije u prostor cerebrospinalne tekućine koji okružuje mozak. Hemoragijski moždani udari čine oko 15 posto svih moždanih udara.

Preporučeno